-0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Za zagotovitev miru v Indo-Pacifiku vključite Tajvan v sistem ZN

Piše: C.R.

Lin Chia-lung, minister za zunanje zadeve Republike Kitajske (Tajvan), je ob letošnjem zasedanju Generalne skupščine OZN izdal poziv za vključevanje Tajvana v sistem ZN, kar bi bila najboljša možnost za ublažitev morebitnih regionalnih kriz, ohranjanje miru in stabilnosti v Tajvanski ožini ter spodbujanje svetovne blaginje.

Poziv tajvanskega zunanjega ministra Lin Chia-lunga objavljamo v celoti:

Tajvan je nepogrešljiv partner v svetovnih dobavnih verigah, saj proizvaja več kot 90 odstotkov vrhunskih polprevodnikov na svetu in velik del naprednih čipov, ki so gonilo revolucije umetne inteligence. Poleg tega polovica svetovne pomorske trgovine poteka skozi Tajvansko ožino, zaradi česar je Tajvanska ožina ključna mednarodna vodna pot. Ljudska republika Kitajska (LRK) še naprej stopnjuje svojo agresijo proti Tajvanu, njeni poskusi, da bi spremenila status quo v Tajvanski ožini in razširila avtoritarizem v indo-pacifiški regiji, pa so velika grožnja globalnemu miru in varnosti.

V zadnjih letih so svetovni voditelji ob različnih priložnostih, vključno na srečanjih G7, EU, Nata in ASEAN, poudarili pomen ohranjanja miru in stabilnosti v Tajvanski ožini. Kljub temu, da se zavedajo pomena zmanjšanja napetosti v regiji, pa Združeni narodi (ZN) še niso sprejeli ukrepov za reševanje izzivov, ki jih predstavlja LRK, ali pa za vključitev Tajvana v sistem ZN. Mišljenje, da je treba v sistemu ZN izbirati med LRK in Tajvanom, je napačna dihotomija. Napočil je čas, da ZN ponovno razmislijo o svojih neupravičenih politikah, ki izključujejo Tajvan.

Prva in najnujnejša naloga ZN je, da prenehajo podlegati kitajskim pritiskom in se vzdržijo nadaljnjega izkrivljanja resolucije Generalne skupščine ZN št. 2758 sprejete leta 1971. Z namernim izkrivljanjem te resolucije in njenim lažnim povezovanjem s kitajskim »načelom ene Kitajske«, ki se ne sme enačiti s »politiko ene Kitajske«, ki jo sprejemajo številne države, Peking neusmiljeno zatira legitimno pravico Tajvana do smiselnega sodelovanja v ZN in povezanih agencijah.

To napačno interpretiranje ima daljnosežne posledice, saj tajvanskim državljanom onemogoča dostop do prostorov ZN ter jim preprečuje udeleževanje sestankov in zbiranje novic. Peking z uporabo Resolucije 2758 taktično širi laž, da je Tajvan del LRK, s čimer želi vzpostaviti pravno podlago, da lahko utemelji načrtovano oboroženo invazijo Tajvana. Dejstvo pa je, da Resolucija 2758 obravnava le vprašanje zastopanosti Kitajske v ZN, medtem ko Tajvan v resoluciji sploh ni omenjen. Resolucija ne navaja, da je Tajvan del LRK, kot tudi ne pripisuje LRK pravice do zastopanja Tajvana v sistemu ZN. Z drugimi besedami, resolucija nima nobene povezave s Tajvanom.

Ta primer zavajanja ponazarja vse večjo asertivnost LRK pri uveljavljanju svoje volje na mednarodnem prizorišču. V kolikor se lažnih trditev Pekinga ne bo izpodbijalo in popravilo, se bo spremenil ne le status quo v Tajvanski ožini, temveč bodo ogroženi tudi mir in stabilnost v Indo-pacifiku ter na pravilih temelječ mednarodni red.

Na srečo je v zadnjih mesecih več visokih uradnikov ZDA kritiziralo kitajsko izkrivljanje Resolucije 2758. Poleg tega je 30. julija Medparlamentarna zveza za Kitajsko (IPAC), ki jo sestavlja več kot 250 poslancev iz 38 držav in EU, s sprejetjem vzorčne resolucije glede Resolucije 2758, izkazala konkretno podporo Tajvanu. Za ohranitev mednarodnega miru in varnosti, kot določa Ustanovna listina ZN, se morajo ZN vrniti h korektni razlagi Resolucije 2758 ter raziskati načine, kako se upreti agresivnim ambicijam LRK.

Ekspanzionizem LRK se ne bo ustavil pri Tajvanu. Nedavni predpisi, ki jih je uvedla kitajska obalna straža, so del taktike sive cone namenjene krepitvi kitajskih ozemeljskih zahtev in širjenju njenega vpliva. Z uvedbo pravil, ki opravičujejo vkrcavanje in zadrževanje plovil ter posameznikom omogočajo vstop na sporna morska območja, želi Peking uveljaviti nadzor nad mednarodnimi vodami ter izpodbijati svetovne norme. Da bi zagotovili svetovni mir in gospodarsko stabilnost, morajo ZN in mednarodna skupnost ne le izraziti svojo zaskrbljenost zaradi kitajskega prisilnega ravnanja, temveč tudi sodelovati, da bi preprečili kitajske nezakonite načrte.

Zgodovina je pokazala, da je demokratično odločnost potrebno pokazati še preden bo prepozno. Kot najpomembnejši svetovni forum za mednarodno sodelovanje je sistem ZN v idealnem položaju za reševanje regionalnih varnostnih izzivov in podpiranje svetovne gospodarske stabilnosti. Trenutna 79. Generalna skupščina ZN nudi pravočasno priložnost za obravnavo ključnih varnostnih vprašanj, hkrati pa za doseganje širših ciljev globalnega trajnostnega razvoja in oblikovanje odpornejše svetovne skupnosti za sedanje in prihodnje generacije.

Tajvan se je v več desetletjih izkazal kot odgovoren in zanesljiv partner vsem, s katerimi je sodeloval. V zadnjem času smo pomembno prispevali tudi k ciljem trajnostnega razvoja ZN. Sprejetje smiselnega sodelovanja Tajvana v sistemu ZN bi bila nedvomno najboljša možnost za ublažitev morebitnih regionalnih kriz, ohranjanje miru in stabilnosti v Tajvanski ožini ter spodbujanje svetovne blaginje.

V prihodnosti bo Tajvan še naprej izpolnjeval svojo vlogo. V sodelovanju s podobno mislečimi državami bo ohranil zdrave in odporne svetovne dobavne verige, zlasti v industriji polprevodnikov, in bo še desetletja pomagal svetu pri napredku.

Za varnejši in boljši svet pa mora sistem ZN vključiti Tajvan.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine