Piše: Gašper Blažič
Katastrofalno finančno stanje SD je prisililo to stranko, da je bila po predlanski preselitvi v nove prostore na Nazorjevi ulici v Ljubljani prisiljena prodati Moskovičevo vilo na Levstikovi v Ljubljani, kjer je imela sedež tri desetletja.
Spomnimo: sprva je bilo načrtovano, da bo vila ostala v lasti SD in bo v njej domoval Inštitut 1. maj, eden od civilnodružbenih podaljškov SD. A to je bilo še v času, ko je stranko vodila Tanja Fajon, glavni tajnik SD pa je bil Klemen Žibert. Nato se je zgodila razvpita zgodba z Litijsko, ki je odnesla zdaj že bivšo članico SD, tedaj pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan. Vmes je prišlo tudi do zamenjave vodstva SD, oditi sta morala tako Fajonova kot Žibert, Moskovičevo vilo pa so ponudili v prodajo, tedaj za dva milijona evrov.
Dar od države, sedaj pa …
Očitno so nedavno našli kupca, saj je KD Group ponudil 1,6 milijona evrov. Cena zgradbe po podatkih GURS sicer znaša samo polovico tega zneska, kar je lahko zanimiva iztočnica za primerjavo z afero Trenta, kjer sodijo Janezu Janši, Branku Kastelicu in Klemenu Gantarju za menda »predrag« Imosov nakup Janševega nekdanjega posestva v Trenti. Stvar pa postane še toliko bolj zanimiva, če pomislimo, da je stranka SD to vilo dobila v dar od države, od davkoplačevalcev torej. Leta 1993 je namreč stranka SD, tedaj še Združena lista socialnih demokratov (kot pravna naslednica tistega leta treh združenih strank: ZKS-Stranke demokratične prenove, Socialdemokratske unije in Delavske stranke), od države po menjalni pogodbi prejela nekdanjo judovsko vilo na Levstikovi kot zamenjavo za nekdanje prostore CK ZKS na Tomšičevi, ki so takrat tudi formalno postali del kompleksa Državnega zbora RS. V tej zgradbi je pred drugo svetovno vojno domovala banska uprava in še prej Kranjska hranilnica. Nato pa jo je zasedla Komunistična partija Slovenije oz. ZKS. Ko je prišlo do uvedbe večstrankarskega sistema, so si morale novonastale stranke poslovne prostore v glavnem priskrbeti same. Strankam, ki so izšle iz družbenopolitičnih organizacij, to seveda ni bilo treba, ker so imele že vso infrastrukturo na razpolago. SD so tako Moskovičevo vilo dobili – zastonj.
Izsiljena prodaja
A ponovimo tudi nekaj dejstev o sami vili. Ker je bila družina Feliksa Moskoviča odpeljana v Auschwitz in tam umorjena, je vila ostala brez lastnika, vendar je povojna komunistična oblast na sprevržen način poskrbela, da bi v roke dobila vilo, v kateri je nato nekaj časa stanoval funkcionar Tone Fajfar. Pokojnega lastnika so komunisti obtožili sodelovanja z gestapom (čeprav so ga nacisti umorili) in vilo zaplenili. Vendar je Ignjat Lajtner, svak umorjenega Moskoviča, kasneje postal dedič premoženja. Vilo je prodal Dani Kos, ki je bila lastnica med letoma 1947 in 1961, vendar v njej nikoli ni stanovala (vmes so vilo zaplenili še enkrat in jo po intervenciji Beograda vrnili lastnici). Ker je komunistični režim zvijačno nacionaliziral celotno zemljišče, tudi površino, na kateri stoji vila, je bila Dana Kos nato prisiljena prodati vilo splošnemu ljudskemu premoženju v vrednosti, ki bi danes znašala približno 320 tisoč evrov. Leta 1982 je bila kot lastnica vile v zemljiško knjigo vpisana SR Slovenija, enajst let kasneje pa ZLSD, ki je, kot že rečeno, to vilo dobila v dar od države po menjalni pogodbi za prostore na Tomšičevi. To je bil najmanj nesmisel, saj zgradba na Tomšičevi nikoli ni bila v legitimni lasti ZKS. Za nekdanjo judovsko vilo tako stranka SD ni plačala niti centa, sedaj pa je zanjo dobila 1,6 milijona evrov.
Katastrofalno slabo gospodarjenje
S kupnino od prodane Moskovičeve vile naj bi stranka SD pokrila svoje dolgove, saj je njeno finančno stanje v katastrofalno slabem stanju. Kot poroča Dnevnik, si je stranka največ dolga nabrala pri Delavski hranilnici, saj ji dolguje blizu 700 tisoč evrov. Skoraj četrtino dolga pa si je stranka nakopala s prenovo najetih prostorov na Nazorjevi ulici, kjer ima sedež zadnji dve leti. Te prostore jim je opremilo grosupeljsko podjetje Drugačno pohištvo, a je storitev ostala neplačana. Svojo terjatev je podjetje zavarovalo s hipoteko, rok za poplačilo dolgov pa se je iztekel prav za letošnje novo leto. Kupnina 1,6 milijona evrov za vilo na Levstikovi pa naj bi stranki sedaj zadoščala, da pokrije omenjene dolgove. To po svoje tudi kaže, da SD niso sposobni sami finančno dobro poslovati, kaj šele da bi vodili državo. Vseeno pa velja spomniti, da je sedanji predsednik SD Matjaž Han tudi minister za gospodarstvo. Skratka, prave pravcate slovenske Butale!