Piše: Jože Jan
Rusi že čutijo posledice mednarodnih sankcij. Po celi Rusiji se pojavljajo čakalne vrste za nakup nujnih izdelkov. Izdelki, ki se dobijo, so se pa zelo podražili.
Prizori, ki se danes vidijo v Rusiji, spominjajo na sovjetsko obdobje, ko so ljudje dolge ure čakali v vrsti, da so lahko kupili kilo sladkorja ali ajde. Le nekaj dni po ruski invaziji na Ukrajino so nujni izdelki začeli izginjati z lokalnih trgov. Ko je županski urad Saratova prejšnji teden objavil, da bo organiziral posebne tržnice, na katerih bodo ljudje lahko dobili osnovne izdelke, se je pojavilo na stotine kupcev.
»Ljudje delijo informacije, kje dobiti sladkor. To je noro,« je dejal Viktor Nazarov, ki je povedal, da je obiskal to posebno tržnico. »To je žalostno. Zdi se, kot da je bilo pred enem mesecem vse v redu, zdaj pa spet govorimo o devetdesetih letih in kupujemo izdelke, ker se bojimo, da bodo izginili.« Po uri in pol čakanja na glavnem mestnem trgu je lahko kupil le eno vrečko sladkorja.
Drugi videoposnetki, ki so bili deljeni na družbenih omrežjih, kažejo boje za sladkor na trgih v drugih mestih Rusije, medtem ko uradniki trdijo, da je pomanjkanje posledica umetne krize.
»To, kar se danes dogaja s sladkorjem, je umetno ustvarjanje paničnega razpoloženja družbe,« je v torek izjavil guverner ruske regije Omsk in trdil, da ima Rusija dovolj zalog vseh nujnih izdelkov.
Nenadna pomanjkanja nujnih izdelkov so le začetek nove ruske realnosti, ki bo zaznamovana z velikim gospodarskim krčenjem, visoko inflacijo in odklopom od zahodnega sveta.
Cene uvoženega blaga, kot so oblačila in predmeti za osebno higieno so strmo narasle, saj je vrednost rublja padla. Vlada je za podražitev osnovnih dobrin krivila panično nakupovanje in špekulante. Letos naj bi inflacija narasla na 20 odstotkov.
Natalia Zubarevich, strokovnjakinja za gospodarstvo ruskih regij, je opozorila, da glavni razlog za pomanjkanje niso mednarodne sankcije, temveč neuspeh dobavne verige, obotavljanje pri velikih nakupih in nestanovitnost vrednosti rublja.
Dolgoročno bi lahko bili ogroženi celotni sektorji ruskega gospodarstva, ki zavisijo od zahodnih sestavnih delov. Možno je, da bodo čez nekaj let obstajale ruske alternative, vendar za to potrebno veliko časa. Vprašanje je, kako bo rusko gospodarstvo do tedaj uspelo preživeti.
Vir: The Guardian, Združeno kraljestvo