3.7 C
Ljubljana
sreda, 15 januarja, 2025

Vložitev obtožnice v zadevi Trenta zoper premierja Janeza Janšo še en pravosodni manever, ki bo končal tam, kot vsi ostali: na smetišču zgodovine

Piše: Petra Janša

Zadeva Trenta: Janša zaradi videza nepristranskosti zahteva izločitev sodnikov; Matoz: Ugovor zoper obtožnico se bo zopet reševal ‘ad personam’

Zagovornik Janeza Janše Franci Matoz je v zadevi Trenta na Okrožno sodišče v Ljubljani podal zahtevo za izločitev okrožnega sodnika Davida Špernjaka, okrožne sodnice Milene Turuk ter okrožne sodnice Irene Škulj Gradišar zaradi videza nepristranskosti.

Janšev zagovornik Franci Matoz ob tem opozarja, da so se na sodišču »malce so se zakvačkali«: Iz njihovih vpisnikov in naših preverjanj dejansko menimo, da omenjeni spis ni bil pravilno dodeljen sodnici Turukovi,« pove Matoz, saj so na tisti dan bile v vpisniku vpisane tri zadeve. »In kadar so tri zadeve, se delijo spisi tako, da se vrstni red določi tako, da se vzame priimek prve stranke in priimek sodnika, in se ga dodeli po vrstnem redu ter se mora to vpisati v vpisnik. Oni pa so v vpisnik napisali samo opravilno številko in ime sodnika, ki mu je bila zadeva dodeljena. In iz tega izhaja, da je kršena pravica do zakonitega naravnega sodnika.«

Kar se tiče pa sodnika Davida Šprenjaka, pa nam je Matoz povedal, da je bil ta bil nedavno izvoljen in bil 4. februarja naknadno dodeljen v senat. »Zanj menimo, da ne more biti nepristranski iz razloga, ker je magistriral pri sodniku Gorkiču. Slednji je bil hud kritik zadeve Patria in se je takrat prav nesramno odzval na tisto ustavno odločbo, njegovi izvolitvi za vrhovnega sodnika pa je SDS tudi nasprotovala,« nam razloži Matoz in doda: »Glede na to, da je Špernjak pri Gorkiču magistriral, imata osebno poznanstvo, se poznata, je to objektivni dvom v nepristranskost.«

Sodnik David Špernjak (desno).

Kot nam je še povedal Janšev odvetnik, bo predsednik sodišča moral tako najprej odločati o predlogu o izločitvi sodnikov, šele potem bodo določali o ugovoru zoper obtožnico.

Spomnimo. Specializirano državno tožilstvo je 1. oktobra lani na ljubljansko okrožno sodišče vložilo obtožnico zoper predsednika vlade in SDS Janeza Janšo, potem ko se je lanskega februarja po več kot petih letih končala sodna preiskava zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Janši očitajo zlorabo položaja ali pravic.

Obtožnica je seveda privlečena za lase in v nobenem primeru ne vzdrži. Zakaj, je urednik Demokracije pisal že pred letom v članku z naslovom Janez Janša, Delo in parcela v Trenti ali zakaj je voda cenejša od diamantov. Članek si lahko preberete TUKAJ.

Matoz: Ugovor zoper obtožnico se bo zopet reševal ‘ad personam’

Matoz komentira: »Nedopustno je, da je zopet, kot v zadevi Patria, prišlo do sprememb senata in se žal ne da transparentno in jasno ugotoviti, kako je bil spis dodeljen, kar kaže na dvom, da bo zadeva objektivno in zakonito obravnavana, ampak da se bo ugovor zopet reševal ‘ad personam’, kar pomeni, osebno zaradi Janeza Janše.«

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine