Piše: Ž. N. (Nova24TV.si)
“Stanje v koaliciji primerjam z gondolo, ki gre na Vogel, in potem tam na vrhu popustijo zavore in ta leti navzdol, tu pa tam kak potnik ven pade, tu pa tam koga vmes ven zabrišejo, sami pa se pretepajo za preživetje,” je trenutno stanje v državi v oddaji Ura moči na Planet TV orisal nekdanji poslanec in nekdanji minister za notranje zadeve dr. Vinko Gorenak.
“Za stranko in opozicijo kot celoto je to morda dobro, za državo pa je to izjemno slabo,” je prepričan Vinko Gorenak, ki je spomnil, da od Pahorjeve vlade naprej vse leve vlade začnejo in končajo na podoben način, z veliko vehemenco po zmagi, z velikimi obljubami, potem se sredi mandata vse to razblini, nekateri so odstopili. Nobena leva vlada namreč mandata ni pripeljala do konca.
Po besedah člana izvršilnega odbora NSi dr. Janeza Pogorelca imamo situacijo nekega splošnega nezadovoljstva z vsem na vseh področjih. “Problem je, da je denarja vedno manj, apetiti po denarju so vedno večji, z vseh družbenih skupin namreč prihajajo zahteve po denarju.” Na koncu, meni, je to povezano s produktivnostjo same države, s tem, kako dobro rešujemo naše probleme, in s tem, kako pustimo gospodarstvu, da lahko proizvaja …” Velik problem je, da se nam vrstijo leve vlade, ki so izpraznjenje, brezidejne, nimajo nekih ustreznih odgovorov,” je poudaril Pogorelec.
Nedavna anketa Ninamedie, ki je za koalicijo porazna, po Pogorelčevem mnenju odraža realno stanje. Meni, da se nihče ne more veseliti te situacije. “Logika čim slabše, tem bolje za nas, je staro komunistično geslo. Za nas to pomeni, da bo tudi vsem nam slabo.” Kot pravi, je po anketah desnica pridobila, tudi NSi. “Skoraj 40 odstotkov je neopredeljenih. Ljudje vedo, da nočejo te levice in stvari, kot se dogajajo pod to vlado. Na drugi strani tudi povedo, da nočejo take desnice. Tukaj imamo velik problem, kako bomo nagovorili segment volivcev med 35 in 50 odstotkov,” je povedal in dodal, da je to nekaj, s čimer bi se morala desnica ukvarjati noč in dan. “Ti glasovi, polovica glasov, ki so na zadnjih volitvah volili Goloba, Cerarja, Šarca,” je navedel in izpostavil, so glasovi drugačnih volivcev od desnih: bolj liberalni, manj jih zanimajo družinske teme, bolj so naklonjeni LGBT, politika jih ne zanima, radi bi, da se jim ne bi bilo treba preveč ukvarjati s politiko, da bo tisti na oblasti dobro vodil državo, da bo gospodarstvo funkcioniralo, da bodo davki nizki, sodstvo delovalo … Tisti, ki bo to ponudil, mu bodo po njegovem mnenju dali glasove.
Gorenak: Ne dam veliko na ankete
Ankete po besedah Gorenaka kažejo na to da bi SDS in NSi skupaj dobili večino, kakršno ima sedanja koalicijo. “To lahko godi, a sam ne dam veliko na ankete”, je poudaril in spomnil, da ko stranki SDS kaže na volilno zmago, zgubijo in obratno. “Kar se tiče dosega odstotkov, sem skeptičen. Z naše strani so stvari jasno postavljene, pričakoval bi da bo NSi tista, ki bo posegla v ta prostor. Če NSi poseže v ta prostor, morda celo zmaga na volitvah. Bom prvi, ki jim bom čestital, v tem primeru bodo postavljali vlado, odločali ali bodo šli na levo in desno… Vedno slišimo iz njihove strani, tiste znane glasove, da mora Janez Janša oditi, če ne odide ne bomo nikoli prišli na oblast, kar ni res”, je poudaril Gorenak in spomnil, da je bila NSi v vseh vladah dober koalicijski partner. “V vseh vladah smo dobro sodelovali, zato me preseneča stališče, da z Janšo pa ne gredo.”
Pogorelec je na to odgovoril, da se v glavnem z SDS v vsem strinjajo, le z eno upokojitvijo ne. Po njihovo slovenska desnica potrebuje pomladitev, da se nagovori segment sredinskih volivcev. Ta segment volivcev po njegovo noče imeti Janše. “Janša je 70 odstotkom odbojen, 30 pa zelo drag. Tudi meni. Sem bil na vseh srečanjih pred osamosvojitvijo v njegovo podporo, tudi na vseh osamosvojitvenih srečanjih sploh”, je dejal. Čeprav je Peter Prevc v zadnjih dveh tekmah osvojil kar dve srebrni medalji, je ta dodal še naslednje: “Vsi imamo radi Petra Prevca. Fajn je, ampak na koncu mora tudi skočiti. Ko ne skoči več zadosti daleč, se mora preprosto umakniti”. Po njegovo bi se moral Janša umakniti zaradi celotne opcije, ker ne more priti do 46 poslanca v parlamentu. Če bi Logar prevzel SDS, je prepričan, da bi desnica zmagala gladko, če ne bi prišla celo do dveh tretjin.
Odbojnost NSi z osmimi poslanci
Gorenak je na to odvrnil, da se sam kot tudi njegovi strankarski kolegi niso nikoli spuščali v to, kdo bo predsednik njihove stranke. “Vi govorite o odbojnosti Janše. Ja kdo je bolj odbojen? Mi imamo 28 poslancev, vi pa 8.” Pogorelcu je pojasnil, da se bo z Janšo ukvarjala stranka in člani. Po njegovih besedah so njihove strankarske volitve ene najbolj demokratičnih in to ne samo pri nas, ampak tudi v Evropi in svetu. “V našem statutu jasno piše, da volijo vsi člani na isti dan, ob isti uri, po občinskih odborih, na tajnih volitvah. Nekorektno se je zaletavati v Janšo. To je isto kot začnem govoriti, kako je Tonin slab, kako je Novakova slaba, kako je stvari potrebno spremeniti. Vi se ukvarjajte s seboj, zmagajte in čestital vam bom”, je bil jasen.
“Sicer pa gospod Pogorelec, pri vas je zadeva taka. Vi imate ‘valunge’, kot pravijo v nekem drugem svetu. Ker v prvi vladi niste bili imenovani za šefa zakonodajne službe, je bil vsega kriv Janša. Leta 2011, 2012 ste se umirili, ni bilo problemov, ker smo bili na vladi. Leta 2020 spet bili tiho, potem pa ste spet nažigali. Oprostite, Iščete oprostite svoje koristi”, je pojasnil in spomnil na njuno srečanje, 29. 9. 2000, v kavarni Maxi, kamor je Gorenaka povabil Pogorelec, ki si je želel nadvse postati ustavni sodnik. Po besedah Gorenaka naj bi se bil za to Janši pripravljen celo opravičiti.
Če v NSi gredo na levo, potem jih verjetno čez 4 leta sploh ne bo več
Gorenak je Pogorelcu svetoval, naj se ukvarjajo raje sami s seboj, ne pa z Janšo. “Zakaj govorite mi kot opozicijo, zaletavate se pa v sosednjega predsednika. Mogoče pogledate pri sebi, nikoli se nisem ukvarjal s tem, kdo bo pri vas predsednik, tudi kolegi načeloma ne.” Gorenak je izjavil, da sam ne ve, kdo je Tonina v času po volitvah pripravil do stališča, da bodo šli v koalicijo z Janšo. Pogorelec trdi, da z odločitvijo Tonina nima nič, a gre po njegovo za pravo odločitev. “Neopredeljene bomo dobili samo z obljubo, da z Janšo ne gremo v vlado”, je povedal. Gorenak je na to odvrnil, da imajo sicer sami vso pravico za takšno odločitev in da jim te odločitve nihče ne odreka. “Hipotetično, če se zgodi na volitvah Ninamedia in ob vaši trditvi, da greste na levo, potem vas verjetno čez štiri leta sploh ne bo več”, je opozoril Gorenak.
Druga opozicijska stranka ni nikoli v zgodovini vodila Komisije za nadzor javnih financ
Gorenak je v nadaljevanju pogovora spomnil, da NSi v Državnem zboru RS vodi 3 močne odbore. “Vidim prijateljske dogovore na Komisiji za finance, namesto da bi šlo tukaj za trd nadzor nad koalicijo. Tega mi je žal”, je povedal in poudaril, da nikoli v zgodovini druga opozicijska stranka ni vodila Komisije za nadzor javnih financ. Oni pa so jo zahtevali in tudi dobili s pomočjo glasov koalicije.
Na koncu oddaje je beseda tekla tudi v zvezi s poslancem SDS Anžetom Logarjem. Gorenak je poudaril, da je Logar član SDS in da je dejal, da bo deloval v okviru njihove poslanske skupine. “To je izjavil. Logar je lahko nov obraz, tudi znotraj SDS-a”, je dodal in spomnil, da imajo leta 2025, še pred rokom rednih volitev, volilni kongres. “Če ne bo šel na volitve, potem bo to vodilo v samostojno stranko“, je povedal v nadaljevanju in na vprašanje, če lahko pride do razkola med Janšo in Logarjem odgovoril, da po njegovo ne. “Imata nekaj različnih pogledov, kaj več pa ne.”
Pogorelec je izjavil, da se strinja s tem, da bi Logar prevzel SDS, ker bi se s tem rešili odbojnosti. Ker je znano, da je LDS propadla po odhodu Drnovška iz stranke, je v zvezi s tem povedal, da se z odhodom Janše to ne bi zgodilo, če bi se Janša potegnil za Logarja. “On je za Janšo optimalen naslednik. Slovenska desnica se mora pomladiti. Procesa se ne da več zaustaviti”, je izjavil in dodal, da si želi, da bi kot desničar lahko postal zmagoviti desničar, da bi imeli dve ali tri dene vlade. Na to pa mu je Gorenak odvrnil z nasvetom, da naj se raje ukvarjajo sami s seboj, saj bodo o predsedniku SDS odločali člani sami.