Piše: Ž. N. (Nova24tv.si)
V Bruslju je danes pestro, saj so se tam zbrali nezadovoljni kmetje, ki so v znak protesta nad razmerami zažgali kupe starih gum. Medtem ko kmetijski ministri EU razpravljajo o krizi v kmetijskem sektorju, kmetje od EU zahtevajo ukrepanje v zvezi z vprašanji, ki segajo od nizkih cen v supermarketih do sporazumov o prosti trgovini.
Več kot 100 traktorjev se je v znak protesta v jutranji urah znašlo v okolici sedežev institucij Evropske unije, nedaleč stran od ograjenega območja, kamor so kmetijski ministri prihajali na današnje srečanje. Policija je bila primorana streljati z vodnimi topovi, da je pogasila ogenj. Sodeč po zadnjih podatkih, se je sicer na ulicah do sedaj zbralo že približno 900 traktorjev, razmere pa so vse bolj napete.
Želijo dostojno preživeti
Kmetje po vsej Evropi so organizirali večtedenske proteste, da bi od oblikovalcev politik zahtevali ukrepanje glede vrste pritiskov, katerim je kmetijskim sektor po njihovo podvržen – od nizkih cen v supermarketih do nizkocenovnega uvoza, ki nelojalno niža lokalnih proizvajalcev, do strogih okoljskih predpisov EU. Pritožbe kmetov so različne. Toda Morgan Ody, generalna koordinatorka kmetijske organizacije La Via Campesina, je dejala, da pri večini kmetov gre za dohodek. “Gre za dejstvo, da smo revni in da želimo dostojno preživeti,” je povedala za Reuters.
Ody, sama kmetica iz Bretanje v Franciji, je pozvala EU, naj vzpostavi najnižje podporne cene in izstopi iz sporazumov o prosti trgovini, ki omogočajo uvoz cenejših tujih proizvodov.
“Nismo proti podnebnim politikam. Vemo pa, da za prehod potrebujemo višje cene izdelkov, ker ekološka proizvodnja stane več,” je bila jasna.
Zahteve kmetov vključujejo tudi prekinitev sporazumov o prosti trgovini, za katere kmetje pravijo, da so privedli do cenejšega uvoza iz držav, kjer se proizvajalci soočajo z manj strogimi okoljskimi standardi kot tisti, ki veljajo v EU. Oder, ki so ga v ponedeljek postavili na mestu protesta, je bil prekrit z napisom “stop EU Mercosur” – s sklicevanjem na potekajoča pogajanja o sklenitvi trgovinskega sporazuma EU s skupino južnoameriških držav Mercosur. Evropska komisija je sporočila, da pogoji, ki bi EU omogočili podpis sporazuma z Mercosur, niso izpolnjeni. V poslu so bila namreč zahtevana večja zagotovila glede spoštovanja okoljskih standardov.
Kmetijski ministri naj bi razpravljali o novem nizu predlogov EU za zmanjšanje pritiska na kmete – vključno z zmanjšanjem inšpekcij na kmetijah in možnostjo izvzetja malih kmetij iz spoštovanja nekaterih okoljskih standardov.
“Kmetje morajo biti plačani za to, kar počnejo … Obstajajo vidiki zelenega dogovora, katerih spoštovanje je zahtevano od kmetov, a le ti niso plačani. To je jedro problema,” je denimo izjavil belgijski minister za kmetijstvo David Clarinval, nanašajoč se na okoljske zahteve EU.
V znak odziva na večtedenske proteste jeznih kmetov je EU že omilila nekatere dele okoljske politike v obliki zelenega dogovora. EU je iz podnebnega načrta za leto 2040 črtala cilj zmanjšanja emisij iz kmetijstva. Prav tako je umaknila zakon o zmanjšanju pesticidov in odložila cilj, da kmetje pustijo nekaj zemlje v prahi, da bi s tem prispevali k izboljšanju biotske raznovrstnosti.