3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Veliko besed o Srebrenici, doma pa …

Piše: G. B. 

Obeleževanje dneva spomina na genocid v Srebrenici je pomemben korak na poti k spravi narodov v Bosni in Hercegovini, je v izjavi ob današnji 29. obletnici omenjenega genocida poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je medtem izpostavila odgovornost voditeljev, da gradijo mir in pravičnost.

“Mednarodno obeleževanje dneva spomina na genocid v Srebrenici je pomemben korak k spravi ter doseganju miru, zaupanja in medsebojnega spoštovanja,” je v izjavi poudarila Tanja Fajon in dodala, da je to osnova sožitja za prihodnost vseh v BiH, zlasti mladih. Ob tem so na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) izpostavili, da je Slovenija dejavno sodelovala pri oblikovanju načela odgovornosti o zaščiti prebivalstva pred množičnimi grozodejstvi, njegovo uveljavljanje pa podpira že skoraj 20 let. Dodali so, da drugačne razlage zgodovinskih dejstev, vključno z zanikanjem genocida in poveličevanjem vojnih zločincev, otežujejo proces sprave v BiH in regiji, ki ga Slovenija podpira.

Nataša Pirc Musar je v izjavi ob obletnici izpostavila odgovornost voditeljev držav, da gradijo mir in pravičnost, zagotavljajo družbeni napredek in ustvarjajo boljšo prihodnost za vse ljudi. “Vse nasprotno je izdaja njihovega zaupanja in zloraba moči,” je dejala. Današnji prvi mednarodni dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici, v katerem so sile bosanskih Srbov v nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8300 Bošnjakov, sledi majski resoluciji Generalne skupščine ZN. Ta je po besedah Pirc Musar eden od korakov v smeri soočanja z resnico, ki terja prevzemanje odgovornosti. Predsednica je izrazila globoko sočutje vsem žrtvam in njihovim družinam. Dodala je še, da genocid v Srebrenici opominja na nedopustne grozote vojn ter na nujnost prizadevanj za mir, pravičnost in spoštovanje med narodi.

V sredo se je Pirc Musar v Sarajevu udeležila konference Od Balkana do Gaze: kritično preučevanje genocida v organizaciji Centra za napredne študije Sarajevo (CNS). V nastopu je med drugim opozorila na razmere v Gazi in podarila, da ima mednarodna skupnost dolžnost ustaviti genocidno ravnanje, politiki pa morajo prenehati gledati stran. Ob tem je celo izjavila, da je Slovenija s priznanjem Palestine pokazala, da je na pravi strani zgodovine.

Nekdanji predsednik republike ter ustanovitelj in direktor Zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana Borut Pahor pa je v izjavi ocenil, da “splošno vzdušje, v katerega sodi obeleževanje spomina, ne poteka na način moralne katarze, splošnega zavračanja in obsodbe genocida ter spravnega pogleda v prihodnost”. Po njegovih besedah je to opozorilo vsem, ki imajo neposredne dolžnosti za mir, varnost in blaginjo ljudi, da tega trenda ne podcenjujejo, temveč se mu posvetijo in ga obrnejo v obetavno smer, ki bo koristila vsem narodom in državam v regiji.

O žrtvah komunističnega nasilja na slovenskih tleh pa seveda niti besede.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine