3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

(V ŽIVO) Janez Janša in Jelka Godec o o samovolji predstavnikov koalicije in grobemu oviranju delovanja opozicije s strani koalicijskih strank

Piše: C. R.

Pravkar potek novinarska konferenca predsednika Slovenske demokratske stranke Janeza Janše in vodje Poslanske skupine Slovenske demokratske stranke Jelke Godec, na kateri omenjena govorita o teptanju demokratičnih načel, kratenju pravice do izražanja mnenj, samovolji predsednikov parlamentarnih odborov državnega zbora in popolni ignoranci Poslovnika državnega zbora. 

Tej samovolji predstavnikov koalicije in grobemu oviranju delovanja opozicije s strani koalicijskih strank, predvsem predstavnikov Gibanja Svoboda, vključno s predsednico državnega zbora, smo priča že ves čas tega mandata, v zadnjih dneh pa so kršitve osnovnih načel demokracije le še eskalirale.

Novinarska konferenca se je pričela ob 13.00 uri.

Spremljaj v živo: 

fb.me/e/f5D4BsTs9

 

Krajši opis kršitev

Na seji Odbora za zdravje, dne 15.4.2024, je prišlo do grobe kršitve Poslovnika Državnega zbora, saj je predsedujoči Odboru za zdravje mag. Premik kljub številnim opozorilom tako koalicije kot Zakonodajno-pravne službe dal na glasovanje protipraven in protiposlovniški predlog in s tem grobo kršil Poslovnik Državnega zbora.

Skupina poslancev s prvopodpisanim mag. Borutom Sajovicem je namreč 15. marca 2024 v parlamentarno proceduro vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o pridelavi, predelavi, prometu in uporabi konoplje v medicinske namene, v katerem je Državnemu zboru Republike Slovenije predlagala, da naj se referendumsko vprašanje glasi: »Ali ste za to, da bi bila v Republike Slovenije pridelava, predelava, promet in uporaba konoplje v medicinske namene dovoljena?«. Po vložitvi predloga je začel teči tridesetdnevni poslovniški rok za sklic seje matičnega delovnega telesa. 34. nujna seja Odbora za zdravstvo, ki jo je sklicala predsednica odbora mag. Tamara Kozlovič, je bila v ponedeljek, 15. aprila 2024, v odsotnosti predsednice odbora pa jo je vodil podpredsednik odbora Dejan Premik. Na dan seje sta Poslanski skupini Gibanja Svoboda in Levice vložili amandmaje, s katerimi so vsebinsko posegli v naslov odloka in v referendumsko vprašanje, saj so iz prvotnega enega vprašanja naredili dve vprašanji in sicer:  »Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene?« ter »Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo?«. Omenjeni amandmaji so v tej fazi odločanja nedopustni, drugo referendumsko vprašanje se tako lahko obravnava le z vložitvijo novega predloga za razpis posvetovalnega referenduma, pri čemer bi moral ponovno teči 30-dnevni rok za obravnavo tega vprašanja.

Pri tem je potrebno izpostaviti ravnanje predsednice Odbora za zdravstvo mag. Tamare Kozlovič, ki je 9. aprila 2024 na 10. redni seji odbora pri obravnavi 1. točke »Predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja« dejala: »Obveščam vas, da amandmiranje v tej fazi postopka ni mogoče.«

Torej, isti odbor, drug predsedujoči, interpretacija enake materije pa popolnoma nasprotna.

Drug primer teptanja demokratičnih načel se je zgodil minuli teden na Odboru za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ko so poslanci Gibanja Svoboda in Levice z argumentom moči preprečili, da bi člani odbora opravili razpravo o sklepu Poslanske skupine SDS, ki se je nanašal na to, da naj odbor Vlado RS pozove, naj do konca leta z vsemi socialnimi partnerji uskladi in določi besedilo zakonodaje, s katerim bi prenovili plačni sistem v javnem sektorju za vse stebre in odpravili plačna nesorazmerja. Ne samo, da so poslanci Gibanja Svoboda in Levice ta sklep zavrnili, vsem ostalim poslancem so preprečili razpravo o tem.

Še tretji primer: preprečevanje ustanovitve preiskovalne komisije, ki jo je zahteval Državni svet in ki se nanaša na poslovanje podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranje Gibanja Svoboda. Koalicija, na čelu s predsednico Državnega zbora se na vse pretege trudi ustanovitev te komisije preprečiti ali pa njeno delovanje zamakniti čim bližje koncu sklica tega Državnega zbora. Čeprav je jasno, da je Državni zbor v skladu z ustavo in poslovnikom o parlamentarni preiskavi dolžan obvezno slediti zahtevi državnega sveta. Poslovnik Državnega zbora namreč jasno določa, da mora predsednik Državnega zbora predlog oziroma zahtevo za uvedbo parlamentarne preiskave uvrstiti  na dnevni red prve naslednje seje Državnega zbora, če je predlog vložen najkasneje 30 dni pred to sejo, oziroma če je zahteva vložena najkasneje 8 dni pred to sejo. Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pri omenjeni zahtevi temu ni sledila in zahteve ni uvrstila na izredno sejo, ki bo potekala jutri, niti na dnevni red redne seje, ki se bo pričela v ponedeljek, 22.4.2024.

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine