Piše: mag. Tadej Ian, politolog, družboslovec in publicist
Med slovenskim ljudstvom prevladuje mišljenje, da so za večino tegob slovenskega ljudstva krivi politiki, ki so pogosto karikirani kot zavržena človeška bitja. Toda v resnici to ne drži. Politiki so samo odraz politične kulture nacije in vedno je ljudstvo krivo za slabo stanje v državi.
V slovenskem ljudskem narativu velja, da v politiko vstopajo samo pokvarjeni ljudje, ki imajo za bregom egoistično agendo osebnega izkoriščanja javnih sredstev. Glede na to, da imamo v Sloveniji vsaka štiri leta parlamentarne volitve, je tovrstno prepričanje kajpak popoln nesmisel. Vsak polnoletni državljan, ki meni, da trenutni izvoljeni politiki ne delajo dobro, ima možnost, da stvari vzame v svoje roke in se poda na naslednje volitve. Volivci so tisti, ki politike izvolijo ali jih ne izvolijo. Če ste volivec in se podate na volitve, ste osebno moralno odgovorni za to, koga ste volili. Če ste volili (in izvolili) bedaka ali pokvarjenca, ste vi osebno krivi, da ste takemu človeku dali svoj glas in mu pomagali priti na oblast. Če pa niste šli na volitve, ste še bolj krivi, ker ste drugim pustili, da vam izvolijo (slabega) vladarja. Kdor v demokraciji ni volil, nima nikakršne moralne pravice, da bi se pritoževal nad tem, kako mu vladajo.
Poštevanka demokracije
Demokracija je najbolj pravičen sistem vladanja, ki v praksi dokazljivo deluje. Nekateri kritiki pravijo, da obstajajo tudi boljši sistemi, vendar gre v resnici za utopije, ki niso delovale ali pa ne bi delovale, če bi dobile priložnost, zato jih ne gre jemati resno. Drugi kritiki pravijo, da je demokracija diktatura večine, kar na žalost v tem trenutku občutimo v Sloveniji. Toda tudi to ni dober argument proti demokraciji, kajti ljudje so si med seboj zelo različni in imajo različne interese, tako da vladanje s konsenzom ni mogoče in je popolnoma utopično.
Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!