2.1 C
Ljubljana
četrtek, 21 novembra, 2024

V novi številki revije Demokracija preberite: Lojze Peterle: »Osamosvojitev 1991 je bila za vse, ‘osvoboditev’ 1945 pa samo za nekatere!«; Bo podrtija na Litijski odnesla Roberta Goloba? Kakšne bodo posledice dviga sodniških plač?

Piše: M. B.

V novi številki revije Demokracija objavljamo veliki intervju s predsednikom Demosove osamosvojitvene vlade Lojzetom Peterletom, ki opozarja, da osamosvojitev ni bila projekt Partije, ampak Demosa. Povzemamo poročilo o notranji reviziji nakupa propadle stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, ki močno obremenjuje Dominiko Švarc Pipan, Klemena Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba. Sprašujemo se, kakšne bodo posledice dviga sodniških plač za javni sektor. Ustavno sodišče je namreč namesto nesposobne Golobove vlade določilo višino sodniških plač, kar bo imelo dolgoročne  posledice tako za javni sektor kot za slovenske javne finance.

Osamosvojitev je in bo vrednotno jedro države Slovenije

Polnih 33 let je že od razglasitve samostojne in neodvisne Republike Slovenije 25. junija 1991, ki ji je dan kasneje sledila še slavnostna razglasitev na Trgu republike v Ljubljani, JLA pa je še istega dne začela premikati svoje enote na Primorskem proti mejnih prehodom. V jutranjih urah 27. junija 1991 se je nato začela odkrita vojaška agresija jugoslovanske zvezne armade na novo nastalo evropsko državo. Ob 33-letnici slovenske državnosti so po vsej Sloveniji potekale prireditve in maše, še posebej slovesno je bilo letos v Vrhpolju pri Vipavi.

Bo podrtija na Litijski odnesla Roberta Goloba?

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je napovedala, da bodo poročilo o notranji reviziji nakupa stavbe na Litijski posredovali tožilstvu in policiji ter ga tudi javno objavili. Poročilo močno obremenjuje Dominiko Švarc Pipan, Klemena Boštjančiča in Roberta Goloba.  Služba za notranjo revizijo na pravosodnem ministrstvu je 14. junija končala revizijo nakupa stavbe na Litijski 51 v Ljubljani.  Vodja službe Suzana Hötzl je revizijo predala aktualni ministrici Andreji Katič in vršilki dolžnosti generalnega sekretarja Saši Renko. Ministrstvo naj bi po napovedih revizijo, ki je informacija javnega značaja, objavili že prejšnji teden, ko naj bi jo tudi komentirali.

Kučanova zadrega s Čeferinom, ki ga ni tu

Revizija nakupa razpadajoče stavbe na Litijski v Ljubljani, v kateri revizorka Suzana Hötzl finančnemu ministru Klemenu Boštjančiču in predsedniku vlade Robertu Golobu že spet očita nezakonito prerazporejanje sredstev državnih rezerv, je prejšnji teden pretresala vlado po porazu, ki ga je doživela na evropskih volitvah. Denar so našli na »svoboden« način. Nakupa stavbe v proračunu ni bilo. Pravila, da se denarja ne sme razporejati mimo načrtov, če je mogoče načrtovati, imamo, da ne bi prihajalo do točno takšnih zapletov, kot smo jim priča.

Intervjuja: Lojze Peterle,  Anton Olaj, Božidar Veljković

Z Alojzom Peterletom, predsednikom osamosvojitvene Demosove vlade, smo se med drugim pogovarjali o današnjem odnosu do osamosvojitve, zlaganih mitih NOB, nesposobni aktualni vladi in nedavnih evropskih volitvah. O uspehih in neuspehih ter prihodnjih izzivih slovenske policije, nezakonitih migracijah in naraščajočem kriminalu, žgoči romski problematik, marici, ki pomotoma zapelje na dvorišče direktorja medijske hiše Nova24TV, in drugih aktualnih zadevah pa smo se pogovarjali z nekdanjim generalnim direktorjem policije dr. Antonom Olajem. Pogovarjali pa smo se tudi z dr. Božidarjem Veljkovićem, ki je predstojnik študijskega programa Strateški komunikacijski menedžment in izvajalec dveh predmetov na prestižni univerzi Alma Mater Europaea v Mariboru, katere sedež je sicer v Salzburgu.

Kakšne bodo posledice dviga sodniških plač?

Primeri plač in (ne)urejanja plačnega sistema v javnem sektorju kažejo, da je koalicija vse potegnila za nos in da so vse obljube Roberta Goloba pozabljene čez noč. Dominika Švarc Pipan pa je Golobovo obljubo pravosodnim funkcionarjem o 600 evrih mesečnega dodatka označila za ključno napako, ki je za sabo potegnila plaz zahtev drugih sindikatov. Pogajanja za ureditev plačnega sistema v javnem sektorju se ne premaknejo nikamor. Pravzaprav socialnega dialoga doslej še sploh ni bilo. Stavkajo zdravniki, zaposleni na upravnih enotah, nezadovoljni so policisti in vojaki …

RTVS odobrava žalitve razvpite Svetlane Makarovič

»Združenje novinarjev in publicistov (ZNP) z ogorčenjem in razočaranjem dojema odločitev vodstva RTV Slovenija, da odstopa od pregona zoper Svetlano Makarovič zaradi njenih ekstremno sovražnih in vulgarnih izjav o novinarju dr. Jožetu Možini na političnem shodu.« RTV Slovenija po tako imenovani depolitizaciji zelo selektivno razume, kaj je žaljivo in kaj ne, če so na javnem zavodu prav zmagoslavno naznanjali, da so (prav tako depolitizirana) sodišča Janeza Janšo obsodila za kaznivo dejanje razžalitve novinark Mojce Šetinc Pašek in Evgenije Carl. Na drugi strani pa je RTV Slovenija odstopila od pregona zoper Svetlano Makarovič, ki je osebno grdo žalila njihovega zaposlenega dr. Jožeta Možino. Odstop RTV Slovenija od pregona so v izjavi ostro obsodili v ZNP.

V novi številki revije Demokracija preberite številne zanimive kolumne, poglede in tribune! V reviji objavimo tudi to, kar drugi zamolčijo!

Vabljeni k nakupu in branju nove številke revije Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine