Piše: Álvaro Peñas
Zmaga Donalda Trumpa je med številnimi evropskimi vladami ustvarila občutek negotovosti, ki se bojijo umika ZDA iz Evrope in kaj bi to pomenilo za obrambo stare celine.
Ponavljajoče se izjave republikanskega kandidata med kampanjo, da namerava ZDA potegniti iz konflikta v Ukrajini in se obrniti proti Kitajski, ki jo Trump vidi kot svojega pravega tekmeca, so hladen tuš za tiste, ki so se zanašali na varnost ameriškega vojaškega stroja za njihovo obrambo in že predolgo ne opravljajo svojega dela. Če novi administraciji ne bo uspelo končati vojne, kot je večkrat obljubljala med kampanjo, obstaja možnost, da se bo vojaška pomoč ZDA končala in da bo podpora Ukrajini ob ruskem poseganju skoraj v celoti odvisna od evropskih zaveznikov.
V Ukrajini Trumpov prihod ni bil viden v apokaliptični luči iz dveh razlogov. Prvič, Ukrajinci se zavedajo svojih zmožnosti in so že utrpeli materialno pomanjkanje zaradi neskončnih političnih razprav svojih zaveznikov, kot se je to dogajalo med vojno. Drugič, obstajalo je ogromno nezaupanje v novo vlado Demokratske stranke. Od pomoči, odobrene za letos, je Bidnova administracija poslala le 10 odstotkov, sam Zelenski pa je omenil pomanjkanje zaupanja v Belo hišo, ki je medijem razkrila tajne podatke. Izjave o “podpori Ukrajini, dokler je potrebno” niso bile pretočene v dejanja in ena najbolj nadušujočih novic v Ukrajini je bilo politično izginotje svetovalca za nacionalno varnost Jakea Sullivana, ki je obtožen, ne brez razloga, da dela vse, kar je mogoče, da bi preprečili poraz Rusije. Po drugi strani pa je nekdanji ukrajinski predsednik Petro Porošenko spomnil, kako je za razliko od Obame Trumpova administracija ukrajinski vojski priskrbela orožje, na katerega je čakala od leta 2014, uveljavila ostro politiko sankcij in tudi, kako je aktivno nasprotovala gradnji Severni tok 2.
Več preberite TUKAJ