16.6 C
Ljubljana
nedelja, 8 septembra, 2024

Stečajni postopek ponosnih naslednikov ZKS

Piše: Gašper Blažič

Ali se bo uresničil scenarij, da bo predsednica SD in zunanja ministrica Tanja Fajon po junijskih volitvah evropskih poslancev pristala v ekipi evropskih komisarjev? To bi bila zanjo rešilna bilka in časten izhod iz zamotanega položaja.

Dogajanje v preteklem tednu je pokazalo povsem oslabljeno SD, v kateri je predsednica stranke Tanja Fajon dejansko šibka figura vlade in koalicije. Že kongres stranke oktobra 2022 je napovedoval ta trend, čeprav je bilo sprva videti, da se stranka ponosnih naslednikov ZKS kljub bizarnim potezam, kot je klanjanje kipu Borisa Kidriča, krepi. Vendar je bil to samo zunanji vtis, ki je zbledel, ko je Klemen Žibert, glavni tajnik SD, prejšnji teden odstopil s funkcije in članom stranke napisal precej čustveno obarvano pismo, v katerem je namignil, da ne zdrži več pritiska.

Z Levstikove na Nazorjevo

Kot je znano, je funkcija glavnega tajnika SD v nasprotju z nekaterimi drugimi strankami voljena funkcija. Klemen Žibert jo je prevzel oktobra 2022, ko je na kongresu nasledil Dejana Levaniča, slednji pa se za nov mandat tajnika ni več potegoval. Kot je znano, je bila Tanja Fajon takrat potrjena za nov predsedniški mandat, vendar brez protikandidata, saj se poslanec Jani Prednik, ki so ga omenjali kot najverjetnejšega kandidata, ni spustil v tekmo. Nasploh je bilo čutiti precej razočaranja, da ima SD v tem mandatu samo šest poslancev. No, kljub temu je nekaj mesecev po kongresu sledila selitev strankinega »centralnega komiteja« iz razvpite Moskovičeve vile v nove prostore na Nazorjevi ulici v Ljubljani, v t. i. Prostor soodločanja, kar naj bi bila Žibertova zasluga, a vprašanje je, za kakšno ceno. Žibert je namreč na kongresu napovedal saniranje dolgov, a selitev ob dejstvu, da je SD obdržala Moskovičevo vilo na Levstikovi (seveda je potrebna prenove), gotovo ni v prid finančni stabilizaciji SD. V zvezi s tem smo na sedež SD poslali novinarsko vprašanje, a odgovora na to (še) nismo prejeli. Je pa v novogradnji, kjer ima SD svoj sedež, več poslovnih prostorov. Šlo naj bi za poslovni najem, medtem ko naj bi na starem sedežu SD deloval Inštitut 1. maj. Tako da povezave med tem najemom in kupčijo s podrtijo, ki naj bi bila sodna stavba na Litijski 51, gotovo obstajajo, vendar je imela SD tu smolo, ker se je ministrica Dominika Švarc Pipan očitno zelo hitro odrekla svoji stranki ter ji ob podpori premierja Roberta Goloba in »stricev« naložila odgovornost, ki bi jo morala nositi sama. Prevzela je sicer »objektivno odgovornost«, vendar pa ji je Golob prejšnji teden ob napovedi, da sprejema njen odstop, dal (najmanj) teden dni časa, da se kakor raziščejo okoliščine spornega nakupa. Ta naloga naj bi pripadla kar ministrici, ki je sporen posel podpisala s podporo vlade. Ali ne zveni to podobno, kot če bi lisice preiskovale, kdo je oplenil kurnik?

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine