Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Sodnica Cvetke Posilovič bo popoldan (ob 14h, op. ur.) v Celju razglasila še ena od sodb v številnih montiranih sodnih postopkih proti predsedniku največje opozicijski stranke Janezu Janši, ki je bil po političnih zlorabah pravosodja že dvakrat v zaporu.
Obakrat, v primeru JBTZ in Patria, so bile sodbe pozneje razveljavljene. Tožilec za Janeza Janšo predlaga dve leti zapora. Postopek, da bi naj bilo podjetje oškodovano z nakupom nepremičnin (ene v Trenti in ene v Ljubljani), ki jih pozneje po višji ceni prodalo, je sprožil nekdanji šef KPK, pred tem pa namestnik notranje ministrice Katarine Kresal (LDS) Goran Klemenčič, ki je funkcijo šefa KPK zlorabil za diskreditiranje Janeza Janše in Zorana Jankovića z objavo poročil o premoženjskem stanju predsednikov strank. Z ugotovitvami ju ni seznanil in jima ponudil možnosti odgovora, kar bi moral storiti po zakonu, ki ga je pred tem sam pomagal pisati. To je pozneje presodilo sodišče. Uspelo mu je doseči razpad vlade Janše in na oblast spraviti Alenko Bratušek.

Pozneje je bil Klemenčič imenovan za pravosodnega ministra v vladi Mira Cerarja, ki je oblast dobila, ko so Janeza Janšo onemogočili tako, da so ga med volilno kampanjo zaprli. Po pravosodnem konstruktu Patria. Pred tem je SDS z veliko prednostjo dobila evropske volitve. V podobnem položaju smo tudi zdaj.
Kot minister je Klemenčič pozneje zaslovel z javno grožnjo, da bodo letele glave, če sodstvo ne obsodi Igorja Bavčarja in pride do zastaranja. Kot Janša je tudi Bavčar imel pomembno vlogo, da je nastala slovenska država in se ubranila pred poskusom pokoritve z vojaško silo iz Beograda.
V medijih je Klemenčičeva napoved o letečih glavah sprožila huronsko navdušenje. Končno odločen politik, ki preganja kriminalce. Nekaj manj so bili navdušeni bolj pametni med sodniki. Najbolj pametni pa so se samo križali, kakšen bedak vodi pravosodno ministrstvo. Sodnikom se ne sme javno groziti. Najmanj, če si politik. In vlada ne sme zahtevati, kako se mora soditi. Končalo se je tako, da so na evropskem sodišču Bavčarju pritrdili, da je bilo sojenje nepošteno, ker je pravosodni minister javno grozil sodnikom, da bodo ob glave, če ne storijo, kar zahteva.
Kaže pa to, kako velik vpliv je imel s svojo propagandno dejavnostjo Klemenčič na medije in pravosodje. Spremljamo ta vpliv tudi danes v Celju.
Kako se bo danes razpletlo sojenje na prvi stopnji lahko odgovorite v anketi:e
Janez Janša je včeraj objavil svoj zaključni govor na sodišču ta teden, ki ga lahko preberete tukaj: Janša – Sodite mi na procesu, ki se nikoli ne bi smel zgoditi
V primeru Patria so bile vse sodbe v povezavi z Janšo pozneje razveljavljene na ustavnem sodišču, kjer so soglasno odločili sodniki, da je bilo sojenje Janši nepošteno in da v sodbi nikjer ni bilo pojasnjeno, kaj kaznivega je Janša sploh zagrešil v realnem svetu. Sta pa bila v drugem postopku pravnomočno obsojena koruptivnega ravnanja nekdanji uslužbenec ministrstva za obrambo Peter Zupan in Jure Cekuta. Slednji, ker je na njegov račun padlo pol milijona od Wolfganga Riedla iz Avstrije. To je bila realnost.
Enaka težava, kot je opozoril tudi Janšev zagovornik Franci Matoz v zaključni besedi ta teden, je tudi pri tokratnem procesu v Celju, kjer tudi ni mogoče ugotoviti, kakšen zločin bi naj Janša storil, da tožilec zanj predlaga dve leti zapora. Prodaja 15.000 kvadratnih metrov gradbene parcele ob Soči, ki jo različni cenilci različno ocenjujejo, ni kaznivo dejanje. Če je prodajalec Janša dosegel dobro ceno, s tem ni storilec kaznivega dejanja, da se je kupec odločil toliko ponuditi. Če bi to bilo kaznivo, bi bili vsi v zaporu.
Za podobno ceno je bila nepremičnina (pravzaprav dve, a o drugi se malo piše) pozneje na dražbi prodana naprej in tam ni enakega sodnega postopka, čeprav se je zgodil povsem enak “kriminal”, ker se že spet niso spoštovale ocene sodnih cenilcev in mnenje Gorana Klemenčiča, koliko je kaj vredno.
Da je sodni proces tudi posledica slabe, celo absurdne, pravne ureditve, je opozoril Blaž Kovačič Mlinar:
Bolj naravnost pa se je odzval podjetnik Aleš Štancar, ki je postopek ocenil kot skrpucalo, ki bo prišlo v učbenike, kako se ne sme delati: