2.6 C
Ljubljana
četrtek, 26 decembra, 2024

Slovenska delegacija Evropske ljudske stranke v zvezi z bruseljsko zabavo v čast jugoslovanskemu komunizmu pisala veleposlanici

Piše: Nova24tv.si

Slovenska delegacija Evropske ljudske stranke je na veleposlanico v Bruslju Barbaro Sušnik naslovila pismo, v katerem so opozorili na neprimernost vabila veleposlaništva na dogodke, ki zaznamujejo čas, ki so jih Slovenci s plebiscitom jasno zavrnili. Pri tem so mislili na dogodek z naslovom “Yu nostalgija”, o katerem smo poročali tukaj.

“Od vas pričakujemo, da boste svoje zaposlene opozorili na neprimernost dejanja. Preteklost pustimo tam, kjer je bila,” so med drugim zapisali člani delegacije ELS in vprašali, kako namerava veleposlaništvo praznovati prihajajoči praznik Dan samostojnosti in enotnosti. Ta je po njihovih besedah “prvi resnično vreden praznik”.

V pismu, pod katerega so se podpisali Zala TomašičMilan ZverRomana TomcBranko Grims in Matej Tonin, so ji uvodoma pojasnili, da so tudi sami prejeli vabilo na zabavo z naslovom “YU nostalgija”, ki je predvidena za 29. november in s katero naj bi proslavili dan republike – praznik, ki zaznamuje obletnico drugega zasedanja AVNOJ-a v Jajcu na isti dan leta 1943 oziroma dan, ki se je v nekdanji državi praznoval kot dan nastanka Jugoslavije.

V nadaljevanju so zapisali, da obžalujejo dejstvo, da zaposleni na Veleposlaništvu RS v Bruslju vabijo k praznovanju praznika ob nastanku Jugoslavije. Po njihovih besedah je bila Jugoslavija namreč “država, ki je zaradi nevzdržne socialistične ekonomske politike propadla” in da so jo Slovenci zapustili zaradi “sistematičnega kršenja človekovih pravic in teptanja pravic narodov, ki so jo sestavljali.”

“Razpad Jugoslavije je spremljala krvava vojna vihra, ki je za seboj pustila ogromno človeških žrtev in materialne škode, pri čemer je morala Slovenija pot v samostojnost zavarovati z orožjem v času desetdnevne osamosvojitvene vojne,” so dodali.

Slovenijo bi morali predstavljati s ponosom
Izpostavili so, da od zaposlenih na veleposlaništvu pričakujejo, da s “ponosom predstavljajo Slovenijo” in da se jim ne zdi primerno, da vabijo na dogodke, ki zaznamujejo čase, ki so jih Slovenci s plebiscitom jasno zavrnili: “To se nam ne zdi primerno sporočilo in zato od vas pričakujemo, da boste svoje zaposlene opozorili na neprimernost dejanja. Preteklost pustimo tam, kjer je bila,” so nadaljevali in dodali, da je praznovanj uspehov RS več kot dovolj. Kot “prvi resnično vreden praznik”, ki je pred nami, so izpostavili Dan samostojnosti in enotnosti, pri čemer člane delegacije zanima, “kako bo Veleposlaništvo RS v Bruslju ustrezno obeležilo ta pomembni dan, ki simbolizira enotnost slovenskega naroda na njegovi poti do samostojnosti”.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine