2.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Rupnik ni več član jezuitskega reda – kaj pa zdaj?

Piše: Blagovest.si

Tako rekoč vsi slovenski mediji so pred nekaj dnevi obsežno – in vsaj nekateri med njimi z neko mero privoščljivosti – pisali o tem, da je generalno vodstvo jezuitov dokončno izključilo Marka Ivana Rupnika. Ki pa kljub temu še naprej ostaja klerik, saj uradno še ni bil laiziran. 

Poglejmo, kako je o tem poročala Družina, naš osrednji katoliški medij. Vodstvo jezuitov je 9. junija sprejelo odločitev, da Marka Ivana Rupnika izključi iz svojega reda, je zapisano v pismu, ki ga je žrtvam poslal delegat mednarodnih jezuitskih hiš v Rimu p. Johan Verschueren, predstojnik Marka Rupnika. P. Verschueren je odločitev 14. junija sporočil Rupniku osebno in vsem tistim, ki so ekipi, pristojni za preiskovanje primerov zlorab, poslali pritožbe in poročila o njegovem ravnanju. Slovenskega duhovnika in umetnika je več žensk obtožilo duhovne, duševne in spolne zlorabe.

P. Verschueren je v pismu pojasnil, da je bila odločitev o Rupnikovi razrešitvi sprejeta »zaradi njegovega trmastega zavračanja zaobljube pokorščine«: za Rupnika so bile namreč uvedene omejitve obhajanj bogoslužij, umetniških dejavnosti in tudi gibanja, ki pa naj bi jih v zadnjih mesecih večkrat kršil. Po navedbah spletnega portala Domani je v tem času še naprej potoval po svetu in sodeloval pri različnih umetniških projektih pod okriljem Centra Aletti – v Mostarju in na otoku Hvaru. Po besedah p. Verschuerena je bilo to »resno kršenje omejevalnih ukrepov«.

Po prejemu pritožb glede njegovega ravnanja so jezuiti Rupnika prosili, naj se nanje odzove, kar je takrat zavrnil, sodeč po zadnji izjavi reda: »Tako smo zahtevali, da bi Marko Rupnik zamenjal skupnost in sprejel novo poslanstvo, v katerem smo mu kot jezuitu ponudili še zadnjo priložnost, da se sooči s svojo preteklostjo in da številnim prizadetim osebam, ki so pričale proti njemu, jasno sporoči, da je pripravljen stopiti na pot resnice.« Ker je Rupnik izpolnitev tega ukrepa vedno znova zavračal, »nam je žal ostala samo ena rešitev: izključitev iz Družbe Jezusove«. Verschueren je navedel, kako je Družba Jezusova slovenskemu jezuitu dala »še zadnjo priložnost, da se sooči s svojo preteklostjo in stopi na pot resnice«, vendar je zavrnil tudi to. Rupnik ima zdaj 30 dni časa za vložitev pritožbe. Po tem roku bo izključitev dokončna. V primeru dokončne izključitve bo moral Rupnik v kakšni škofiji ali drugi skupnosti zaprositi za inkardinacijo (uradno vključitev), da bo lahko še naprej opravljal duhovniško poslanstvo.

V Centru Aletti so v odziv na svoji spletni strani v pismu, ki ga je podpisala Maria Campatelli in ekipa Centra Aletti, 17. junija med drugim zapisali, da je 21. januarja Rupnik sam prosil za izstop iz Družbe Jezusove, ker naj bi številnim članom skupnosti »popolnoma umanjkalo zaupanje do predstojnikov«. Ti so po njihovem mnenju »žal večkrat pokazali svojo naklonjenost medijski kampanji, utemeljeni na obrekovalnih in nedokazanih obtožbah (ki so osebo p. Rupnika in ves Center Aletti izpostavili oblikam javnega linča)«. Zaradi nezaupanja predstojnikom so, kot so zapisali v Centru Aletti, za izstop iz Družbe Jezusove prosili tudi drugi jezuiti iz Centra. Dejstvo, da so jezuiti 9. marca Rupniku naložili novo poslanstvo, vezano na premestitev, so ocenili kot nesmiselno, »razen če upoštevamo njegov povsem instrumentalni namen: vnaprej vzpostaviti predpogoj za nepokorščino«.

Več TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine