-2.3 C
Ljubljana
petek, 15 novembra, 2024

Putin je poslal vojsko na območje regij Doneck in Lugansk »za izvajanje mirovnih funkcij«

Piše: Jože Jan

Ruski predsednik Vladimir Putin je ukazal napotitev vojakov v Doneck in Lugansk, potem ko je priznal neodvisnost teh dveh regij Ukrajine, ki sta od leta 2014 pod nadzorom proruskih skupin.

V skladu z odlokom, ki ga je Kremelj objavil včeraj popoldne, je predsednik pooblastil ministrstvo za obrambo, da mobilizira sile na ta območja »za izvajanje mirovnih funkcij«. Odlok ne določa, kakšen je obseg tega pooblastila, vendar se strokovnjaki v Ukrajini in Rusiji strinjajo, da bo Putin zdaj lahko uradno poslal ruske čete v te regije vzhodne Ukrajine.

Putin je včeraj tudi podpisal odlok, s katerim je Doneck in Lugansk priznal kot neodvisni državi Ukrajine.

V odgovoru na te odloke je ukrajinski predsednik Volodimir Zelinski dejal, da se njegova država »ne boji ničesar in nikogar« in je dejanja Rusije označil za »kršitev suverenosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine«.

»Zdaj je zelo pomembno, da vidimo, kdo je naš pravi prijatelj in partner in kdo bo še naprej ustrahoval Rusko federacijo samo z besedami,« je pozno zvečer dejal Zelenski v televizijskem nagovoru.

Poročila iz Donecka kažejo, da so konvoji oklepnih vojaških vozil vstopili v glavno mesto.

Po mnenju analitikov, ta odločitev Moskve močno poslabša krizo med Rusijo in Zahodom in okrepi bojazen, da bi lahko prišlo do velike vojne.

Zahod se boji, da bo priznanje neodvisnosti Donecka in Luganska služilo kot izgovor za Rusijo za invazijo na obe ozemlji, z izgovorom za obrambo tamkajšnjega ruskega prebivalstva.

Na nujni seji Varnostnega sveta Združenih narodov so vse sodelujoče države – razen Rusije – pozvale Moskvo, naj spoštuje ozemeljsko celovitost Ukrajine. Ukrajinski veleposlanik pri Svetu Sergiy Kyslytsya je dejal, da se mora svet upreti Rusiji in, da Kremelj uporablja iste besede, s katerimi je leta 2008 priznal gruzijske separatiste. Ruski predstavnik Vasilij Nebenzia je v svojem govoru izjavil, da obstaja »neutemeljena panika« glede invazije na ukrajinsko ozemlje in da Rusija ne želi vojne. Zagovarjal je potrebo po zaščiti separatističnih območij, ki jih podpira Rusija, pred »agresijo ukrajinske vojske«.

Putinovo odločitev je nemudoma obsodila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. »Priznanje dveh separatističnih ozemelj v Ukrajini predstavlja očitno kršitev mednarodnega prava, ozemeljske celovitosti Ukrajine in sporazumov iz Minska,« je dejala in se sklicevala na mirovne sporazume, povezane z razmerami v vzhodni Ukrajini. »Evropska unija in njeni partnerji se bodo odzvali enotno, trdno in odločno v solidarnosti z Ukrajino,« je dodala.

Nekaj ur pred tem je vodja diplomacije EU Josep Borrell opozoril, da bo voditeljem EU predlagal možnost uvedbe novih sankcij proti Moskvi, če bo Rusija priznala Doneck in Lugansk kot neodvisni državi.

Putinovo odločitev so ostro kritizirali tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, premier Velike Britanije Boris Johnson in nemški kancler Olaf Scholz.

V ZDA je vlada Joeja Bidena napovedala, da se pripravlja na prepoved ameriškim  podjetjem in državljanom, da izvajajo nove naložbe, trgovino ali finančne operacije povezane z Doneckom in Luganskom.

 

Vir: BBC, Združeno kraljestvo

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine