Piše: Lucija Kavčič
Glede na podatke SURS se v Sloveniji že skoraj desetletje rojeva vse manj otrok, demografska slika v naši državi je porazna in nič ne kaže, da bi bilo lahko kmalu bolje. Nasprotno, vsesplošna draginja bo vse še poslabšala. Kljub temu pa je sedanja vlada med prvimi stvarmi, ki jih je ob nastopu mandata naredila, ukinila nujno potrebni urad za demografijo.
Prvi januar je po navadi dan, ko se ozremo po slovanskih porodnišnicah, kjer povedo, koliko novorojenčkov je prijokalo na svet tega dne ter kje in kdo se je prvi rodil. Le kdo se ne bi veselil takšnih novic! Kljub veselju ob rojstvu vsakega novorojenčka pa vendarle ostaja tudi kanček grenkobe: v Sloveniji se je v zadnjem desetletju vsako leto rodilo manj otrok, le leta 2021 se je rodilo 217 otrok več kot leta 2020, nato pa je sledil strm padec rojstev: leta 2022 se je rodilo kar 1357 otrok manj kot leta 2021! Leta 2023 pa se je rodilo 638 otrok manj kot leto poprej. Podatki o številu rojstev v lanskem letu še niso v celoti znani – v prvih desetih mesecih leta 2024 se je vsak mesec rodilo med 1200 in 1500 otrok, skupaj 13958 otrok. Za november in december 2024 pa SURS še nima podatkov. Če smo optimistični in hipotetično prištejemo omenjeni vsoti po 1500 rojenih otrok v novembru in decembru, se je leta 2024 v Sloveniji rodilo okoli 16960 otrok, v najboljšem primeru 30 otrok manj kot leta 2023, v najslabšem primeru pa kar okoli 630 otrok manj kot leta 2023, če predpostavimo, da se je v novembru in decembru lani rodilo le okoli 2400 otrok. Kakšne bodo prave številke, bomo šele videli, že zdaj pa je jasno, da število rojstev še naprej upada.
Porodnišnica Ljubljana
Pa poglejmo natančneje: prva novorojenčka v letu 2025 sta se minuto čez polnoč rodila v porodnišnici v Ljubljani. Oba sta fantka in zanimivo je, da imata oba pravzaprav enako ime: enemu je ime Jakob, drugemu pa Jakub, so Slovenski tiskovni agenciji povedali v ljubljanski porodnišnici, kjer so se do zgodnjega jutra rodili še trije dečki. Prva deklica letos, Živa, se je ob 00.44 rodila v Novem mestu. Prvi letošnji deček Jakob je imel ob rojstvu 3290 gramov, dolg pa je bil 50 centimetrov, Jakub pa je bil težak 4350 gramov in dolg 55 centimetrov. Tudi zadnji otrok, ki se je v Ljubljani rodil lani, je bil deček. Na svet je prišel ob 22.09, težak je bil 3950 gramov in dolg 55 centimetrov. Lani, leta 2024 torej, so imeli v ljubljanski porodnišnici 4773 porodov, kar je približno tri odstotke več kot leto prej. Rodilo se je 4880 otrok, med njimi je bilo 98 parov dvojčkov, trikrat trojčki in četverčki, na katere so v porodnišnici še posebej ponosni, saj gre za zelo redek dogodek, je v izjavi za STA dejal predstojnik Porodnišnice Ljubljana Gorazd Kavšek. Med otroki, rojenimi v Ljubljani, je bilo lani 52 odstotkov dečkov, ki se jih rodi vedno malo več kakor deklic. Najlažji novorojenček je tehtal le 390 gramov, najtežji pa 4920 gramov.
Maribor, Celje, Brežice …
V Mariboru je letos prva, ob 1.15, prišla na svet deklica, težka 3710 gramov in dolga 50 centimetrov. Zadnji v lanskem letu pa se je v torek ob 22.59 rodil deček, težak 3470 gramov in dolg 50 centimetrov. Lani se je v mariborski porodnišnici rodilo 1694 otrok, porodov pa je bilo 1672. V Celju se je prvi v novem letu ob 4.52 rodil fantek, težak 3530 gramov in dolg 53 centimetrov, zadnja v lanskem letu pa se je ob 23.41 rodila deklica, ki je imela 2710 gramov in 47 centimetrov. Tudi v Brežicah je kot prvi otrok v novem letu prišel na svet deček. Razveselili so se ga pet minut po polnoči. Težak je bil 3500 gramov in dolg 54 centimetrov, deček pa je bil tudi zadnji rojeni otrok v lanskem letu v tej porodnišnici. Rodil se je ob 23.01 s težo 3230 gramov, dolg pa je bil 51 centimetrov. V Novem mestu so se prvi dan novega leta poleg Žive, težke 3090 gramov in dolge 50 centimetrov, do jutra rodili še ena deklica in dva dečka. Deklica je bila tudi zadnji rojeni otrok v lanskem letu. Rodila se je ob 13.14, tehtala je 3470 gramov in bila dolga 50 centimetrov.
Štajerska in Gorenjska
Pojdimo na Koroško. V Slovenj Gradcu je bila prvi otrok, ki je prišel na svet letos, deklica, ki se je težka 2480 gramov in dolga 47 centimetrov rodila ob 2.19. Tudi zadnji otrok, ki se je v Slovenj Gradcu rodil lani, je bila deklica. Na svet je prišla ob 23.05, težka je bila 3600 gramov in dolga 54 centimetrov. Na Ptuju se je kot prva letos ob 6.16 rodila deklica s 3720 grami teže in 55 centimetri dolžine. Zadnji, ki se je v tej porodnišnici rodil lani, pa je bil ob 18.32 deček, težak 2340 gramov in dolg 46 centimetrov. Tudi v Murski Soboti je prva letos ob 7.04 na svet prijokala deklica, težka 2900 gramov in dolga 48 centimetrov. Zadnji otrok, ki se je v Murski Soboti rodil lani, je bila prav tako deklica, ki je na svet prišla ob 11.46, težka pa je bila 4350 gramov in dolga 53 centimetrov. Na Gorenjskem, v Kranju, se je letos prvi rodil deček, in sicer 13 minut čez polnoč, težak je bil 3106 gramov in dolg 50 centimetrov. Tudi zadnji, ki se je lani rodil v kranjski porodnišnici, je bil deček. Na svet je prijokal ob 20.26, težak je bil 3990 gramov in dolg 54 centimetrov. Na Jesenicah pa so najprej dobili deklico, ki se je rodila ob 1.38 s 3470 grami teže in 52 centimetri dolžine, zadnji otrok, ki se je pri njih rodil lani, je bila prav tako deklica, ki je na svet je prišla ob 22.23, težka je bila 3080 gramov in dolga 51 centimetrov.
Urad za demografijo
Vse, kar smo prebrali v prejšnjih odstavkih, so nadvse vesele novice. Vsak dan se torej rojevajo novi in novi otroci, vendar v veliko premajhnem številu. Danes je učiteljev premalo, šolski prostori so pretesni, ampak to se lahko kaj hitro spremeni. Ali bodo čez nekaj let nekateri šolski prostori morda samevali in ali bo učiteljev celo preveč? To se najbrž ne bo zgodilo zaradi drugih dejavnikov, vendar pa že več let pri nas umre več ljudi, kot se jih rodi, saj ima Slovenija eno najnižjih rodnosti v Evropi. V Slovenijo se priseli veliko tujcev, Slovenci, zlasti mladi in visoko izobraženi, pa se zaradi neugodnih gospodarskih razmer izseljujejo v tisočih. V Sloveniji imamo torej resen strateški problem in potrebujemo institucijo, ki bi ga učinkovito reševala. Tega se je dobro zavedala Janševa vlada, ki je avgusta 2020 izdala odlok in ustanovila urad za demografijo, med nalogami katerega je bilo spremljanje in analiziranje demografskega gibanja na nacionalni ravni in v posameznih regijah, priprava strateških državnih dokumentov in politike s področja demografije, ukvarjanje z ukrepi na področju oskrbe in položaja starejših, medgeneracijskega sodelovanja in solidarnosti ter družinske politike, koordiniranje bivanjske politike starejših in ozaveščanje družbe o demografskih izzivih. Če bi ga pustili delovati, bi spremljal tudi demografsko politiko drugih držav in predlagal vladi posnemanje dobrih praks za izboljšanje demografske slike v Sloveniji.
Ukinitev urada za demografijo
Urad za demografijo je začel delovati jeseni 2021, a je delal malo več kot pol leta, potem pa je Golobova vlada že julija 2022 na seji izdala odlok o ukinitvi urada za demografijo, njegove pristojnosti pa preselila na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki pa v sedanji sestavi zanika problem in meni, da »ključni problem ni v premajhnem številu otrok« in da v Sloveniji »spodbujanja tradicionalnih vrednot očetovstva in materinstva ne potrebujemo«. Tako se zdaj na področju demografije ne dogaja nič, težke čase pa pod Golobovo vlado preživljajo tudi upokojenci.
Demografska zima
Kot je v nekem pogovoru za televizijo Nova24tv pojasnil Aleš Primc, ki je bil vodja sektorja za demografijo na ukinjenem uradu za demografijo, je Slovenija v demografski krizi oziroma demografski zimi, saj že več kot 40 let nima stopnje rodnosti, ki bi zagotavljala naravno obnavljanje prebivalstva. »Če je dolgo časa tako kot pri nas rojenih premalo otrok, gospodarstvu sčasoma zmanjkuje delavcev, zmanjšuje se gospodarska rast, država začne nazadovati, zmanjšujejo se prilivi v proračun, čedalje manj je denarja za vse,« je dejal Primc, ki tudi meni, da je demografski problem v Sloveniji rešljiv, saj si starši dejansko želijo več otrok, kot jih imajo, a da bi to dosegli, je potrebna prava strategija, o kateri pa pod Golobovo vlado ni ne duha ne sluha.