1.9 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(PREJELI SMO) Prenova obračunavanja omrežnine bo škodovala kmetijstvu in prehranskemu sektorju!

Piše: Forum za kmetijstvo in podeželje  SDS  

V nadaljevanju objavljamo izjavo Foruma za kmetijstvo in podeželje SDS, kjer so se odzvali na nov način obračunavanja omrežnine, ki bo imel za kmetijstvo in celoten prehranski sektor negativne posledice.

V Forumu za kmetijstvo in podeželje SDS z zaskrbljenostjo spremljamo nov način obračunavanja omrežnine in pričakujemo, da bo Vlada RS sprejela ukrepe za omilitev dodatnih stroškov na področju kmetijstva in živilstva.

Slovensko kmetijstvo in živilsko predelovalni sektor je zadnja leta pod izjemnim cenovnim pritiskom. Vse od pretresov zaradi epidemije Covid 19 in vojne v Ukrajini se sooča z nepredvidenimi izrednimi razmerami. Konkurenčnost sektorja je nižja kot v sosednjih državah tudi zaradi bistveno dražje cene energije. Glede na to, da gre za energetsko intenzivne panoge, vsak poseg v ceno energije in z njo povezanimi stroški pomembno vpliva na stroške in konkurenčnost.

Prenova obračunavanja omrežnine bo imela negativne posledice na kmetijstvo in celoten prehranski sektor. Na kmetijskih gospodarstvih, zlasti živinorejskih, so namreč odvisni od vsakodnevnih ponavljajočih se dogodkov, ki se izvajajo v točno določenih časovnih obdobjih, odvisnih od posameznega tehnološkega procesa (npr. hlajenje mleka) in zagotavljanja dobrobiti živali (npr. krmljenje in molža). Tudi na kmetijah z rastlinsko pridelavo se ne morejo prilagajati glede rabe električne energije v procesih sušenja žit, hlajenja in skladiščenja pridelkov. Prav tako je večina predelave hrane vezana na porabo električne energije, kjer se ni mogoče prilagajati posameznim časovnim okvirjem. Procesi hlajenja, pasterizacije, zagotavljanje hladne verige in drugi procesi so namreč tehnološko vezani na točno določen časovni okvir in jih ni mogoče premikati v obdobja, ko je omrežje manj obremenjeno. Zato bodo posamezni procesi, ki potrebujejo električno energijo, vedno potekali v časovnem bloku 1, torej v obdobju z najdražjo omrežnino. Zato se bo po prvih predvidevanjih strošek omrežnine vsaj podvojil, v nekaterih panogah pa bo še višji.

Zato slovenski kmetijski in prehranski sektor nima dodatnih možnosti za povečevanje stroškov, kar bi dodatno bistveno poslabšal konkurenčnost že tako slabo konkurenčnega sektorja.    

Pozivamo Vlado RS, da sprejme ukrepe za kmetijska gospodarstva in celoten prehranski sektor na način, da le-ti ne bodo deležni dodatnih stroškov. Po končanem prehodnem obdobju predlagamo t.i. finančno kapico pri obračunavanju omrežnine glede na trenutno obdobje. Poleg tega pozivamo Vlado RS, da z ukrepi Skupne kmetijske politike in nacionalnimi ukrepi nemudoma okrepi celoten kmetijski in prehranski sektor s pospešenim izvajanjem investicijskih razpisov, hitrejšim izplačilom vseh plačil (neposredna plačila, OMD plačila, plačila za dobrobit živali, plačila za proizvodno vezana plačila in vse naravovarstvene ukrepe) in takojšnjim pričetkom izvajanja sanacije podeželskih območij po lanskih uničujočih poplavah.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine