7.4 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

(PREJELI SMO) Ukrajinski nacionalni plesni ansambel Pavla Virskega se pripravlja na nedeljsko gostovanje v Ljubljani

Piše: C. R., S. J.

Pred gostovanjem v Cankarjevem domu v nedeljo, 1. oktobra 2023,  se je Ukrajinski nacionalni plesni ansambel Pavla Virskega, znane po energičnih kozaških plesih in liričnih koreografijah bogatega ukrajinskega tradicionalnega plesnega izročila minuli petek predstavil v Hiši Evropske Unije. Zbrane so nagovorili Miroslav Vantuk, umetniški direktor plesnega ansambla Virsky, Evgenij Gorešnik, član Asocijacije Ukrajincev v Sloveniji in predstavnik veleposlaništva Ukrajine v Sloveniji Bogdan Toroptsev ter Siniša Josipović iz agencije ART PARTNER, ki organizira gostovanje.

 

Ukrajinski nacionalni plesni ansambel Virsky bo v Sloveniji nastopil na dan, ko v Ukrajini slavijo dan kozakov. Umetniški vodja ansambla, Miroslav Vantuh, je napovedal program: »V Slovenijo prihajamo z našim klasičnim program, vendar vedno poskušamo vnesti manjše spremembe, ker si to lahko privoščimo, saj imamo v repertoarju 60 različnih točk. Program bomo začeli z mojo koreografije ki nosi naslov ‘Ukrajina, moja Ukrajina’, v kateri so predstavljene vse regije Ukrajine tako v glasbenem kot plesnem materialu, temu so prilagojeni tudi kostumi in scenografija. Program bomo zaključili s svetovno znanim plesom gopak, ki je esencialen za celotno ukrajinsko plesno izročilo, saj združuje virtuozno tehniko, lahkotnost in karakter. Hopak izhaja iz časa kozaške države v Zaporižski regiji. To je zgodovina, ki jo ohranjamo. Vsak umetnik je dolžan poznati zgodovino, tradicije in običaje svojega naroda ter prikazovati najboljše iz ukrajinske koreografske kulture. Verjamem, da bodo Slovenci zaradi našega programa dobili vtis o Ukrajini in občutili našo dušo, iskrenost in spoštovanje do vseh, tudi do naših bratov in sester, ki živijo v Sloveniji.«

Plesni ansambel Pavla Virskega je v svoji bogati zgodovini gostoval že 88 državah po svetu, v nekaterih smo nastopili tudi 20- ali 30-krat, na primer 33-krat v Parizu.

»Zelo smo počaščeni, da lahko nastopimo v Sloveniji. Smo v odlični formi, saj smo se pravkar vrnili s turneje po Japonski. Zanimivo je, da nas je obiskalo 44 veleposlanikov, imeli smo številne tiskovne konference z več kot 70 novinarji. Zdaj smo izjemno navdušeni in nestrpno pričakujemo priložnost, da pokažemo, kaj smo pripravili za slovensko občinstvo. Veselimo se, da prihajamo s svojo predstavo v Ljubljano!« pravi Miroslav Vantuk.

V Ukrajini divja vojna. Vojne razmere nikjer niso naklonjene kulturi in umetnosti. »Vse navkljub treniramo, v smo dobri formi. Pogosto se srečujem s predstavniki različnih držav, ki enoglasno govorijo, da sta kultura in umetnost združujoča sila sveta. Zato menimo, da je to naš boj in naš prispevek k zmagi. Naš ansambel je zanesljiv in prejema izključno pozitivne kritike. Novinarji najbolj znanih svetovnih časopisov trdijo, da je ansambel Pavla Virskega najboljši na svetu. S tem se strinjajo tudi Washington Post, New York Times, Le Figaro, in japonski mediji,« dodaja Miroslav Vantuk in tako opisuje plesni vsakdan: »Plesalci delajo zelo trdo, da si zaslužijo svoj kruh, saj morajo vsak dan garati. Pogosto rečemo, da mora pravi plesalec pustiti več sodov potu v plesni dvorani, da premaga gravitacijo in pleše izrazno, a hkrati lahkotno, mehko, lepo in bleščeče. Naša zakonodaja določa, da je delovna doba plesnega umetnika 20 let, po kateri lahko plesalec odide v zaslužen pokoj. Tako je odvisno od starosti ob začetku plesne kariere, plesalec se v pokoju odpravi okoli 38-40 leta. Seveda so izjeme, vendar zelo redke, saj je težko plesati, recimo, pri 40 letih. Pri 40 letih lahko plesalci večinoma le razlagajo, kako bi morali plesati, pa tega ne morejo pokazati več. To je specifičnost tega poklica. Vsekakor imamo kontinuiteto generacij v naši skupini, saj združujemo šolo, studio in ansambel. Vodi nas ideja, da dobro nikoli ne sme imeti konca, vendar se tudi zavedamo, da tisto, kar je danes zelo dobro, lahko jutri postane premalo, zato nenehno dvigujemo standarde. Vedno težimo k najboljšemu, da očaramo gledalce s svojo spretnostjo in talentom. Seveda pa samo talent ni ključ do uspeha, uspeh dosežemo s talentom, pomnoženim s trdim delom.«

Plesni ansambel Virsky se lahko pohvali s kakovostnimi plesnimi strokovnjaki. Pri njih je plesalo 36 zaslužnih umetnikov Ukrajine in 8 narodnih umetnikov Ukrajine, v orkestru je 7 zaslužnih umetnikov. Miroslav Vantuk pravi: »Naš ansambel ima tudi šolo, ki sem jo ustanovil skupaj s soprogo. V njej izvajamo osnovno in srednješolsko izobraževanje ter vzgojo. Šolo obiskuje 180 učencev, ki so morali izpolnjevati pogoje za vpis. Izobraževanje traja 10 let. Že leta 1937, ko je Pavel Virski ustanovil plesni ansambel, je hkrati odprl tudi studio za usposabljanje ansambla, izobraževanje je trajalo 2 leti, tudi za plesalce iz drugih plesnih skupin,. Velik del plesalcev prihaja v naš ansambel iz študij. Toda 2 leti usposabljanja v studiu še ne naredijo pravega plesalca; o pravih mojstrih plesa lahko govorimo lahko govorimo šele po 3-5 letih v ansamblu.«

(Foto: arhiv Ansambla Virsky)

Čez nekaj dni jih bo mogoče videti v Cankarjevem domu v Ljubljani. »Tokrat v Slovenijo prihaja 54 umetnikov. Naš ansambel je sicer zelo velik. Imamo svoj orkester, ki šteje 30 glasbenikov in 102 plesalca ter tehnično in administrativno osebje, skupaj nas je 186 oseb. Pred vojno smo odhajali na turneje v večjem sestavu, običajno se je na pot odpravilo okoli 100 plesalcev. Zdaj smo zaradi težkih ekonomskih razmer, tako pri nas kot v drugih državah, prišli do optimalnega števila, s katerim lahko predstavimo svoj program na visoki ravni in z ustreznim spoštovanjem do gledalcev. V vseh državah, kjer gostujemo, nas je občinstvo zelo toplo sprejelo, zato upamo, da bo tako tudi v Sloveniji. Iskreno verjamem, da umetnost združuje ljudi,« je strnil svoje misli Miroslav Vantuk, umetniški direktor plesnega ansambla Virsky.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine