Piše: A. S.
Po poročanju splernega portala Remix News velika večina Poljakov nasprotuje migrantskemu paktu Evropske unije in spremembam na področju migracij, skozi katere hoče Bruselj znova vsiljevati posameznim državam članicam migrantske kvote in celo finančno kaznovati tiste države, ki bi zavračale migrante.
Javnomnenjske raziskave na Poljskem, ki jih je naročil poljski Center za raziskave na področju evropskih politik, so pokazale, da je kar 81,4 odstotka vprašanih proti obveznim migrantskim kvotam za članice Evropske unije, medtem ko tovrstne kvote podpira le 18,6 odstotka vprašanih. No, tudi med Poljaki, ki so kvotam naklonjeni, se 12,8 odstotka vprašanih zdijo kvote nekaj »smiselnega«, medtem ko je le 5,8 odstotka »popolnoma« naklonjenega kvotam. Prav tako je kar 86,4 odstotka vprašanih proti temu, da bi se države, ki nočejo sprejeti migrantskih kvot zato soočale s finančnimi kaznimi, le 13,6 vprašanih pa se strinja s tem.
Migrantskemu paktu, vsiljevanju kvot in denarnim kaznim za tiste, ki nočejo sprejemati migrantov je skupaj z Italijo nasprotovalo več evropskih držav, predvsem iz srednjega in vzhodnega dela celine, vendar pa se je po vrhu Evropskega sveta notranjih ministrov EU držav v juniju stanje spremenilo. Na koncu sta le Poljska in Madžarska glasovali proti temu načrtu, Bolgarija, Malta, Litva in Slovaška pa so se vzdržale glasovanja.
Omenjeni načrt za migracije, oziroma migrantski pakt, določa, da naj bi morale države članice sprejeti začetno kvoto vsaj 30.000 migrantov na leto, ki prihajajo predvsem iz Afrike in Bližnjega vzhoda. Za vsakega migranta, ki ga zavrne pa bi morala država plačati kar 20.000 evrov »solidarnostnega zneska«.
Poljska odločno nasprotuje temu načrtu, prav tako pa je razglasila, da bo vključila vprašanje, če se prebivalstvo te države strinja s tovrstnimi kvotami, na referendumu, ki bo potekal 15. Oktobra vzporedno s parlamentarnimi volitvami. Vprašanje na referendumu se bo glasilo: »Ali podpirate sprejemanje na tisoče nezakonitih migrantov iz Bližnjega vzhoda in Afrike, v skladu z obveznim mehanizmom relokacije, ki ga vsiljuje evropska birokracija?« Glede na dosedanje javnomnenjske raziskave lahko predvidevamo, da bo večina Poljakov zavrnila tovrstne nore odločitve Bruslja.