7.1 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

(FOTOGALERIJA) Boris Tomašič danes na zaslišanju pri Tamari Vonta: “Živimo brez madžarskega denarja in oglasov državnih podjetij!”

Piše: G. B., Nova24tv.si, C. R., Domen Mezeg

Včeraj je preiskovalna komisija DZ, ki naj bi se ukvarjala z domnevno nezakonitim financiranjem političnih strank (seveda jo zanima samo največja opozicijska stranka), zaslišala nekdanjega urednika Demokracije in nekdanjega direktorja podjetja Nova obzorja Jožeta Biščaka. 

Danes pa bo komisija, ki jo vodi razvpita poslanka Svobode Tamara Vonta, ob desetih zaslišala še direktorja Nova24TV Borisa Tomašiča, jutri pa še Bojana Požarja.

Že včerajšnje zaslišanje je jasno pokazalo, da gre v tej zgodbi predvsem za poskus diskreditacije in uničenja opozicijskih medijev, ki naj bi se po interpretaciji največje vladne stranke Svoboda nezakonito financirali. Tudi Tamara Vonta je skušala Jožetu Biščaku podtakniti nekaj povsem očitnih neresnic in umazanij. Zato je pričakovati, da bo tudi danes poskušala na podoben način napasti tudi Borisa Tomašiča.

Prenos v živo na Nova24TV 2:

Prenos v živo na tretjem programu TV Slovenija:

https://www.rtvslo.si/tv/vzivo/tvs3

Tomašič: Ta preiskava je nezakonita

Ob 10 uri se je začelo zaslišanje direktorja Nova24TV Borisa Tomašiča pred komisijo Državnega zbora. 28. sejo preiskovalne komisije je vodila poslanka Svobode Tamara Vonta. Prva točka dnevnega reda se je nanašala na izvajanje dokazov. Na sejo je bil povabljen na podlagi dopolnitve dokaznega sklepa št. 9 z dne 12. 11. 2024 kot priča. Tomašič: “Na začetku imam za vse eno vprašanje: jaz sem pod kazenskim pregonom govoriti resnico, kar ves čas počnem, zanima pa me ali to velja tudi za vas, torej za člane komisije, ali vi lahko govorite tudi stvari, ki niso res?” 

Vonta: “Ko boste vi predsednik preiskovalne komisije, boste postavljali vprašanja predsedujočim.” Tomašič je v nadaljevanju dejal, da je spremljal delo komisije. Spomnil je, da je komisija pridobila precejšnje število podatkov o poslovanju podjetij, katerih direktor je Tomašič. Komisija se smiselno poslužuje Zakona o kazenskem postopku, kjer je v 56. členu navedeno, da če je potrebno pridobiti podatke oziroma dokumentacijo o stanju vlog in depozitov ter o stanju in prometu na računih ali drugih poslih osumljenca obdolženca in drugih oseb, za katere je mogoče utemeljeno sklepati, da so udeležene v finančnih transakcijah ali poslih osumljenca obdolženca, lahko preiskovalni sodnik, na obrazložen predlog državnega tožilca odredi zadevo.

Komisija ni sodišče, zato do podatkov o konkretnem poslovanju ni upravičena
Tomašič: “Preiskovalna komisija nima status sodišča, v to sem globoko prepričan, zato o konkretnih poslovnih transakcijah, o konkretnih poslovnih partnerjih, ne bom govoril, ker je to po mojem prepričanju nezakonito in vi kršite zakon.” Tudi nekdanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, ki je danes predsednica republike, je napisala enako – da lahko zgolj preiskovalni sodnik odredi nekatere naloge. Enako je zapisano tudi v zakonu o bančništvu – banka mora varovati zaupne podatke, razen če to zahteva KPK, pisno zahteva sodišče, državno tožilstvo ali policija, v izrecnem primeru tudi na zahtevo preiskovalnega sodnika.

“Vsi vemo, da ta komisija ni resna zadeva, ampak politični šov!”
Tomašič: “Temeljite preiskavo na nezakonitih podatkih. Ta preiskava je nezakonita. Tako ali tako pa to ni resno zadeva (kot vsi vemo), ampak politično šov in jaz se bom temu primerno tudi obnašal. In tega nisem jaz dejal, to je dejala vaša predhodnica, javno na televiziji (Mojca Šetinc Pašek).” 

 

Predsedujoča seji v Državnem zboru Tamara Vonta. Foto: Nova24TV

“Ključni problem medijev je “dejanšivizirana”, neprofesionalna RTVS!”
Spomnil je tudi na čas, ko ga je Robert Golob obiskal v pisarni in ko sta sklenila pogodbo za oglaševanje na Novi24TV. To je bilo v času, ko je bil Golob še lokalni politik in direktor Gen-I-ja. Ko je prišel na oblast, pa je dejal, da se na medijih, ki jih vodi Tomašič, ne sme oglaševati. Direktor Nove24TV je prepričan, da je ključni problem medijskega prostora v tem, da je skrajno neuravnotežen in da imamo t. i. “dejanšivizirano” nacionalno TV, ki je postala popolnoma neprofesionalna. Obenem je spomnil, da osebno tam pozna ljudi, ki so sicer zelo sposobni. Slednji poleg Nove24TV, Demokracije ter še nekaterih medijev delajo to, kar so ljudje pripravljeni prostovoljno plačevati.

Predsedujoča seji v Državnem zboru Tamara Vonta. Foto: Nova24TV

Resnični namen komisije je utišati do vlade kritične medije
“Ni treba obveznega prispevka! Ljudje to plačujejo. Zakaj? Zato, ker vedo, kakšna neuravnotežena medijska slika je. In glede na to, da gre za politični cirkus, da se obračunava s pričami, je treba vedeti, da je resnični namen te komisije utišati kritične medije.” Prav tako je namen te medije razglasiti za “nemedije”, kar je laž. Spomnil je tudi na nalepko “strankarsko glasilo” in na “strokovnjaka” Marka Milosavljevića, ki je širil tovrstna stališča. Tomašič: “Golobisti ste depolitizirali policijo tako, da vdira na moj dom brez osnove, bom še dokazal, nezakonito! Nisem ne osumljenec ne nič, mi pa tacajo po domu, obračajo gate itd.”  

Nova24TV živi brez madžarskega denarja in oglaševanja državnih medijev!
Razlog za to je, da je dotična komisija napisala nek “komplot”, ki nima nobene veze z realnostjo. Poudaril je, da na medijih, ki jih vodi, zaposleni delajo trdo in ogromno. Spomnil je še, da je Nova24TV majhen medij, a bo na trgu kmalu preživela deset let. Izpostavil je še eno laž Tamare Vonta – da Nova24TV ni sposobna preživeti brez madžarskega denarja. “Nova24TV živi brez madžarskega denarja! Nova24TV živi kljub “fatvi”, da v njej državna podjetja ne smejo oglaševati, čeprav je to marketinško slabo!” Spomnil je tudi na laž svobodnjakinje, da Nova24TV za “nič gledanosti dobiva denar od Telekoma”. Tomašič je pojasnil, kako v resnici živi medij, ki ga vodi: “Tako da damo reklamo za novo Janševo knjigo Budnica in v desetih dneh prodamo več kot 10 tisoč izvodov!”

Zagonski kapital za Novo24TV so dali ljudje, ki so naveličani medijskega enoumja
“Mediji ne poročajo zgolj tistega, kar je lepo. Ne, vem, da vam ni všeč to, kar delamo, ampak Ustava RS mi to zagotavlja! In mi smo medij, resen medij, dober medij, ki živi samostojno brez državnega denarja!” Vonta je v nadaljevanju lažno zatrdila, da je Tomašič že dolga leta direktor medijskih projektov SDS-a. Spomnil je, da se je leta 2015 odločil, da je treba “na izkrivljeni medijski sceni nekaj narediti.” Z nekaj somišljeniki so ustanovili “najbolj transparenten medijski projekt v zgodovini samostojne Slovenije”. S pomočjo “množičnega financiranja” so zbrali osnovni kapital za ustanovitev delniške družbe (denar so torej zbrali od ljudi). Skoraj tisoč ljudi je kupilo delnice, ker so čutili enako potrebo po novem medijskem projektu.

Tomašič je posebej izpostavil izvod Demokracije Magazina, ki govori o aferi Gen-I, v kateri je ključni protagonist premier Robert Golob. Foto: Nova24TV
 
Tedaj so jim napovedovali kratkotrajen obstanek. V začetku je bilo zelo težko. Začeli so v grozljivih tehničnih razmerah, vendar so vztrajali. Ljudem je bila namreč pomembnejša resnica kot kakovost. Tehnične težave so sčasoma sicer odpravili. Ob tem je spomnil tudi na spletni portal, ki je danes eden najbolj branih novičarskih portalov v Sloveniji. V času epidemije je bilo skoraj milijon različnih bralcev, posledično je bil ob boku 24ur. Tomašič pa je vedel, da zagonski denar ne bo zadostoval za dovolj hiter razvoj, zato je iskal strateške partnerje. Ko jih je našel, so vstopili v lastniško strukturo. Pozneje se je lastništvo tudi nekoliko spremenilo, sicer pa so podatki javno dostopni (trenutno je prav Tomašič največji lastnik podjetja NTV24.si).

“Ene subvencije za knjigo nismo prejeli!”
V tem času so kupili tudi založniško podjetje Nova obzorja, ki je na trgu že 28 let in izdaja tednik Demokracija. Spomnil je tudi na Demokracijo Magazin. Posebej je izpostavil izdajo Dosje Gen-I, Afera Robert Golob. Bilo je preko 15 tisoč prodanih izvodov in trikrat dotisk. Razlog pa je, da drugi mediji o zadevi ne želijo pisati. Spomnil je tudi na izdajanje Nova24TV Magazina, križanke in knjige. Tomašič: “Ene subvencije za knjigo nismo prejeli! In če mene vprašate, bi medijski sklad ukinil. Tisti, ki na trgu ni sposoben preživeti, naj neha delati!” Ostalih lastnikov ne pozna, ker ima delniška družba prenosniške delnice. Spomnil je, da je število klikov mogoče preveriti na Google Analitics.

Svobodnjakinji Tamari Vonta je prišepetoval Tomaž Modic, v preteklosti poznan kot novinar portala Necenzurirano v lasti medijsko-smetarskega tajkuna Martina Odlazka. Njegovi mediji se hranijo z državnim denarjem in so življenjsko odvisni od pomoči aktualne vlade. Foto: Nova24TV

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine