-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Ministrstvo za zunanje zadeve takole odgovarja glede Afganistana in pobude slovenskega predsedovanja

Piše: L. B. 

Glede na trenutne razmere, ki se dogajajo v Afganistanu, nas je zanimalo kako namerava Slovenija kot predsedujoča Svetu EU ukrepati. Zato smo poslali na Ministrstvo za zunanje zadeve sledeče vprašanje: 

Kakšno pobudo namerava zavzeti Slovenija, kot predsedujoča Svetu EU, v zvezi z Afganistanom?

Na Ministrstvu za zunanje zadeve so odgovorili takole:

Ministrstvo za zunanje zadeve Republike Slovenije stalno spremlja razmere v Afganistanu in se odziva tako v sodelovanju s pristojnimi slovenskimi ministrstvi kot v okviru skupnega odzivanja na ravni Evropske unije. Kljub težavnosti dinamike razmer in nejasnosti prenosa oblasti v Afganistanu so v središču aktivnosti zunanjega ministrstva prizadevanja za varno vračanje zatečenih slovenskih državljanov. Enako gre za sodelovanje v odgovornosti do oseb, ki so bile v neposredno podporo slovenskim aktivnostim na terenu. 

Ob razpotju Afganistana po desetletjih konfliktov, ob negotovosti položaja in varnosti njegovih državljanov, posebej najbolj ranljivih žensk in deklic, ter predvsem ob vseh izzivih ohranitve političnih in razvojnih dosežkov ter napredka pri spoštovanju človekovih pravic je to tudi vodilo v jasnem sporočanju pričakovanja Evropske unije glede prihodnosti Afganistana. 

Za Slovenijo in skupaj za celotno Unijo, za našo vlogo, pomoč in sodelovanje bodo za novo prihodnost Afganistana pogojevalne in odločilne ne zgolj besede, temveč dejanja nove oblasti. Ta dejanja morajo odražati tako vladavino prava v Afganistanu kot zavezo miru, varnosti in stabilnosti v regiji in v svetu. 

Slovenija proučuje vse možnosti za preselitev lokalnih afganistanskih uslužbencev, ki so sodelovali s Slovensko vojsko v Afganistanu (dve osebi z družinama) ter z delegacijo in uradi EU (pet oseb z družinami). 

Ministri za zunanje zadeve Evropske unije so se na izrednem zasedanju v torek, 17. avgusta 2021, dogovorili, da mora Unija pripraviti celovito strategijo za Afganistan, v kateri bodo jasne usmeritve tudi glede vprašanja migracij. Evropska unija mora za zajezitev migracijskega vala sodelovati s sosednjimi državami Afganistana. 

Z namenom zagotavljanja skupnega odziva Unije pripravlja slovensko predsedstvo nadaljnje korake in ukrepe za pripravo na morebitne migracijske pritiske na Unijo. Kot predsedujoča Svetu EU je Slovenija odločena nadaljevati razpravo o vseh vprašanjih v zvezi z Afganistanom. Prva priložnost za to bo že na neformalnem srečanju ministrov za zunanje zadeve EU 2. in 3. septembra 2021 na Brdu pri Kranju. 

Minister za zunanje zadeve dr. Anže Logar je o razmerah v Afganistanu govoril tudi v Odmevih in v intervjuju za N1. 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine