Piše: Domen Mezeg (Nova24tv)
“Če res ‘znukajo’ Pariz, London in Berlin kot grozijo ne smemo takoj odgovoriti. EU naj pošlje v Moskvo Marto Kos kot posebno odposlanko. Najprej je treba poskusiti z mehkim pristopom. Vrata do Rusije si EU ne sme zapreti!” se je na propagando ruskih medijev, ki skuša Zahod odvrniti od vojaške pomoči Ukrajini, odzval komentator Mitja Iršič. Sprašujemo pa se, kako bi Kosova (če bo zunanja ministrica) na fin način pomirila razdražene živce Putina?
Spodnji videoposnetek prikazuje grožnje ruske TV z jedrskim orožjem, da bi se evropske države odvrnilo od vojaške pomoči Ukrajini. V posnetku se omenja interkontinentalno balistično raketo Sarmat, ki naj bi z lahkoto uničila britanske otoke, Berlin ali Pariz. Zagroženo je celo vsesplošno uničenje planeta. Sogovorci izražajo prepričanje, da tovrstnega balističnega izstrelka ni mogoče prestreči, in da so možnosti Zahoda omejene. Še več, celo naslajajo se nad tem, da bi to dejansko poskusili. TV-voditeljica ob tem še navaja, da bi Sarmat od Kaliningrada do Berlina potoval 106 sekund, do Pariza 200 sekund in do Londona 202 sekundi.
Putin ustrahuje zahodne države, čeprav vemo, da tudi Velika Britanija in Francija posedujeta jedrsko orožje. Grožnje pa gre razumeti predvsem kot posledico Putinovih neuspehov na ukrajinski fronti. Nekateri poznavalci razmer sicer opozarjajo, da bi Rusija iz obupa utegnila uporabiti taktično atomsko bombo z omejenim dosegom. Vendar ne proti velesilam, marveč proti Ukrajini, Poljski ali Švedski, kar bi imelo zastraševalni učinek, v resnici pa bi Rusijo povsem gospodarsko in politično osamilo. Spomnimo, da si celo ruska zaveznica Kitajska takšne vojne ne želi, saj namerava trgovati z Zahodom (nova svilna pot itd.). To bi bil še en Putinov strel v koleno. In zgrešeno je prepričanje, da bi se Putin zadovoljil z Ukrajino.
Prav zato je ključno, da se tovrstni ruski politiki odločno reče “ne” in se jo gospodarsko ter politično osami, zločince pa postavi pred sodišče v Haagu. Gre za državo, katere gospodarstvo je manjše od italijanskega, energenti pa predstavljajo poglavitni del izvoza. Evropske blokade, prodaja plina na kitajski, afriški ali indijski trg, ne bi premostila zaradi nižjih cen. Oslabljeno gospodarstvo pa pomeni tudi manj denarja za vojsko. In medtem ko se je vlada Janeza Janše trudila podpreti žrtev ruske agresije (premier je celo obiskal Kijev in dal zgled EU, ameriškim in svetovnim voditeljem), pa lahko v času nove vlade Roberta Goloba pričakujemo sporno zbliževanje z Rusijo.
Spomnimo, da je pretendentka za zunanjo ministrico Golobova Marta Kos, ki je že napovedala zbliževanje s Putinom. Ne gre pozabiti, da je njen brat Drago Kos siva eminenca POP TV (njegova žena Tjaša Slokar Kos je odgovorna urednica). Kos naj bi nedavno, ob 300-letnici ruskega tožilstva, obiskal Moskvo skupaj z državnim tožilcem Dragom Šketo, kar so v luči zaostrenih razmer mnogi obsodili. Tesne vezi levice s Putinom so že dolgo znane. Zoran Janković (Golobov tesni zaveznik) je eden od prejemnikov diktatorjevega odlikovanja, ki ga še vedno ni uspel vrniti. Tudi v ozadju bodoče vlade je še nekaj sivih eminenc, ki so kariero in javni ugled gradile v tesnem sodelovanju z rusko stranjo. Omeniti gre denimo Aleksandra Čeferina in Milana Kučana. Prav zato bomo z zanimanjem spremljali letošnje praznovanje pri ruski kapelici.