5.5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA je že polnih šest desetletij praznik zemlje, stroke, posla in srca

Piše: Vida Kocjan

Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA v Gornji Radgoni se je začel v torek, 20. avgusta, odprl ga je predsednik države Borut Pahor. Predstavilo se je 1.750 razstavljavcev iz 31 držav, država partnerka je bila Japonska, ob 60-letnici pa je bil na ogled tudi bogata zgodovina sejma.

Kmetijsko-živilski sejem AGRA je tudi tokrat navduševal z vrhunsko tehniko, mehanizacijo, opremo in sredstvi za kmetijstvo, gozdarstvo, vinarstvo in živilstvo. S strokovnimi razstavami živali je predstavil vrhunske rejske dosežke in z najboljšimi sonaravnimi praksami vabil v bujne sejemske vrtove. Povezoval je s strokovnimi in stanovskimi srečanji in nazdravil jubileju z najboljšimi kmetijskimi pridelki, prehrano in vini.

Vrhunski razstavljavci

Vrhunski domači in tuji razstavljavci so ponujali inovativne digitalne rešitve, najnovejšo tehnologijo in vodilne svetovne blagovne znamke kmetijske ter gozdarske mehanizacije in opreme. Na voljo so bila semena, sadike, sredstva za prehrano in varstvo rastlin, oprema za živilsko-predelovalno industrijo in gastronomijo, s sočasnim sejmom INPAK pa tudi embalaža. Predstavljeni so bili odlični pridelki in prehranski izdelki slovenske živilsko-predelovalne industrije in dopolnilne dejavnosti kmetij. Vinska hala je ponujala odlična vina ter vinogradniško in vinarsko opremo. Bogat je bil tudi program kmetijskih gradenj ter opreme za urejanje vrtov in okolice bivališč.

Država partnerica Japonska

Država partnerica sejma AGRA je bila Japonska. S sodelujočimi podjetji je predstavila prodorne sisteme avtomatizacije v kmetijstvu, napredne stroje in opremo za kmetijstvo in vrtnarstvo, nove tehnologije za ribogojstvo ter japonske prehranske izdelke, začimbe in pijače. S skupinskimi razstavnimi prostori so se predstavile Slovenija, Armenija, Avstrija, Belgija, Bolgarija, Egipt, Hrvaška, Italija, Japonska, Madžarska, Nemčija, Poljska, Senegal, Severna Makedonija, Slovaška, Srbija in Velika Britanija.

Sooblikovanje sejma

Sejem so sooblikovale vodilne vladne, strokovne in stanovske organizacije, na čelu z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS. Zadružna zveza je na sejmu obeležila 150. obletnico zadružništva na Slovenskem. GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij je predstavila najvidnejša živilska podjetja Slovenije, slovensko sadje in odlične pekovske izdelke. Čebelarska zveza Slovenije se je predstavila z medenim paviljonom in najnovejšo 3D maketo kranjske čebele. Pester strokovni in stanovski program dogajanja je pripravila tudi Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije.

Predstavitve in nasveti

Najboljše tradicije in nove prakse so oživljale strokovne predstavitve govedoreje, konjereje in reje drobnice ter razstava avtohtonih pasem domačih živali s ponudbo izdelkov kmetij. Maneža je bila vsak dan prizorišče atraktivnih revij. Privlačna je bila tudi razstava malih živali in rib iz ribnika. S praktičnimi nasveti so postregli praznično urejeni osrednji sejemski vrt Biotehniške šole Rakičan, poligon Zeleni dragulji narave, Permakulturni center Pomurskega sejma z vzorčnim čebelnjakom, gozdno-parkovni nasad ter nasad starih sort jablan in trt, razširjenih v Sloveniji.

Predavanja, okrogle mize

Sejem so spremljala tudi predavanja in okrogle mize na aktualne tematike. Vsebinski poudarki so bili na evropskem letu mladih in mednarodnem letu ribištva in ribogojstva. V kmetijstvo prihodnosti bodo vabile inovacije in digitalizacija. Pot k zmanjševanju posledic podnebnih sprememb, k ohranjanju biotske raznovrstnosti in čistih vodnih virov sta kazala ekološko kmetijstvo in hrana iz naše bližine. K večanju prehranske varnosti je sejem pozival s krepitvijo podeželja, k večji samooskrbi pa z dobrim gospodarjenjem z gozdom in lesom.

Spremljevalni programi

Spremljevalni in družabni program so zaznamovali sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, tekmovanje v plesanju polke, prikaz vodenja teličkov s strani najmlajših rejcev, srečanje starodobnih traktorjev Steyr in številna druga stanovska srečanja.

»Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA je že polnih šest desetletij praznik zemlje, stroke, posla in srca«

Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma: »Ob jubileju, ki predstavlja šest desetletij tradicije in vizije zgodbe, ki se imenuje Pomurski sejem, smo lahko upravičeno ponosni. Še posebej smo lahko ponosni zato, ker je bilo v tem obdobju veliko prelomnih trenutkov in obdobij, ki bi lahko to zgodbo obrnili v drugo smer. Da je zgodba vsa ta leta ostala živa, je zaslužnih veliko ljudi, posameznikov, institucij in prijateljev v Pomurju, Sloveniji in širšem prostoru. Gornja Radgona je postala sinonim za trdoživost, lahko bi rekli tudi za trmo in vztrajnost, pa tudi sinonim za pristno sodelovanje ob reki Muri. Začetek modernih sejmov v Gornji Radgoni sega v leto 1962, ko je bila organizirana prva sejemska prireditev pod imenom Pomurski sejem. Več kot desetletje je organizacija sejma slonela na zagnanosti entuziastov iz Gornje Radgone in Pomurja, leto 1975 pa je prineslo pomoč izkušene ekipe Gospodarskega razstavišča iz Ljubljane. Leta 1973 je bilo sejmišče preseljeno na novo lokacijo, kjer je še danes. Največja prelomnica za sejem AGRA je bilo leto 1993, ko je postal Pomurski sejem samostojna gospodarska družba.

Čeprav so se mu postopoma pridružile druge sejemske prireditve in strokovna ocenjevanja kakovosti, je bil mednarodni kmetijsko-živilski sejem skozi vso zgodovino ključen projekt in dogodek v organizaciji Pomurskega sejma. Pa ne le Pomurskega sejma, tudi Slovenije in regije, ki ji pripada … Že polnih šest desetletij je praznik zemlje, stroke, posla in srca. S svojimi bogatimi vsebinami je nepogrešljiv za razvoj slovenskega kmetijstva, živilstva in podeželja. Prinaša inovacije, trajnostne smernice in odlične prakse. Gospodarstvenikom omogoča nepogrešljive poslovne mednarodne povezave, strokovnjake sooča z novimi znanji. Potrošnikom, ki želijo varno in kakovostno hrano ter pristen stik s podeželjem, predstavlja najboljše tradicije, novosti ter odličnost pridelkov kulinarike in vin.

Po dveh težkih letih pandemije novega koronavirusa Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA od 20. do 25. avgusta v Gornji Radgoni s številnimi razstavljavci in obiskovalci praznuje svoj 60. jubilej v sijaju najboljših sejemskih let.«

Letošnji sejem je zaznamovalo:

  • 1.750 razstavljavcev
  • 31 sodelujočih držav
  • 24.500 m2 razstavnih površin v halah
  • 28.000 m2 zunanjih razstavnih površin
  • 3.000 m2 razstav živali
  • 15.300 m2 vzorčnih nasadov, maneža
  • razstavni prostor skupaj: 70.800 m2

Poudarki in tradicionalna kakovost

Država partnerica sejma AGRA je bila Japonska, letos je namreč mednarodno leto ribištva in ribogojstva. Med drugim je bil poudarek na sejmu tudi ekološko kmetijstvo, hrana iz naše bližine, prehranska varnost, krepitev podeželskih območij, biotska raznovrstnost ter gozd in les – naše bogastvo.

Sejem so zaznamovale:

  • skupinske predstavitve dežel in držav
  • strokovne razstave slovenskih avtohtonih pasem domačih živali
  • strokovne razstave govedi, konj, drobnice, čebelarstva, malih živali, kraških ovčarjev, rib
  • vzorčni nasadi rastlinske proizvodnje, osrednji sejemski vrt Biotehniške šole Rakičan, permakulturni vrt z biodinamičnim gospodarjenjem, vzorčni poligon Zeleni dragulji narave, predstavitev dreves, grmovnic in vrst lesa iz slovenskih gozdov, Sejemska učna gozdna pot, ekstenzivni nasad starih sort jabolk, slovenski trsni izbor
  • najnovejši dosežki s področja kmetijske mehanizacije, orodja in opreme, kmetijskih gradenj, varovanja okolja …
  • semena, sredstva za prehrano in nego živali ter rastlin
  • oprema za živilsko-predelovalno industrijo, vinarstvo in vinogradništvo
  • razstava in pokušnja vin iz tradicionalno in ekološko pridelanega grozdja na 48. Odprtem državnem ocenjevanju vin Vino Slovenija Gornja Radgona in na 12. mednarodnem ocenjevanju BIO vin
  • predstavitev kmetijsko-živilskega šolstva Slovenije
  • 22. mednarodni sejem embalaže, tehnike pakiranja in logistike INPAK z razstavo Slovenski oskar za embalažo

Ugodnosti skupinskega obiska sejma

Pomurski sejem je v sodelovanju z agencijo SLO TOURS pripravil celovito in ugodno ponudbo, ki vključuje prevoz, sprejem na sejmu, vstopnico za sejem, posebne degustacije, okrepitev s prigrizkom in toplim napitkom v Marché Mövenpick ter nagradne igre.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine