3.6 C
Ljubljana
petek, 29 novembra, 2024

Levičarski propagandni stroj želi naprtiti krivdo za TEŠ Janši in Pahorju – nekdanji poslanec Andrej Magajna pa opozarja …

Piše: G. B. 

Po novici, da ima Termoelektrarna Šoštanj hude finančne težave, so se po kuloarjih že pojavile govorice o političnih krivcih. V javnosti se je takoj začel pojavljati tudi Gregor Golobič, ki je bil pred desetletjem in pol vodja stranke Zares in eden od vplivnih botrov (tudi) na področju energetike.

Golobičeva stranka Zares je bila namreč nasprotnik projekta TEŠ6, s čimer se je znašel tudi v spopadu z delom tranzicijske levice, zlasti SD in njenim “šaleškim lobijem”. Projektu so nasprotovale tudi nekatere okoljevarstvene organizacije, pa tudi civilna pobuda Davkoplačevalci se ne damo, ki jo še vedno vodi Vili Kovačič. Nasprotnikom projekta TEŠ6, ki ga ni bilo mogoče več ustaviti brez velikih stroškov za državo, pa gre še vedno na roko dejstvo, da na celjskem sodišču že nekaj let poteka sojenje nekdanjemu direktorju TEŠ Urošu Rotniku. Nekateri pa opozarjajo, da v sedanjem času zaradi potrebe po “zelenem prehodu” prihaja celo do namernega miniranja TEŠ, saj naj bi na drugi strani lahko gospodarsko uspeli ponudniki “zelene energije” iz gremija sedanjega premierja Roberta Goloba. Prav zato je situacija glede TEŠ še bolj zapletena kot sicer.

Magajna opozarja: Pahor ni bil navdušen

So pa propagandisti težave TEŠ že uporabili za napad tako na SDS kot na nekdanjega predsednika SD, nekdanjega premierja in nato predsednika republike Boruta Pahorja. Na to je opozoril tudi Andrej Magajna, ki je bil en mandat (2008-2011) poslanec SD, kjer pa so ga tako rekoč skušali odstraniti, ker se je uprl politizaciji RTV Slovenija. Magajna se je tako odzval tudi na nedavni televizijski intervju z nekdanjim poslancem Matjažem Hanžkom, ki naj bi osvetlil zgodovino TEŠ6. Magajna tako opozarja, da skuša medijska propaganda krivdo za težave TEŠ obesiti Borutu Pahorju, Janezu Janši in Mateju Lahovniku, pa tudi nekdanjemu ministru iz vrst SDS Andreju Vizjaku, medtem ko se ključne ljudi zamolčuje.

Ob tem izpostavlja sedaj že pokojnega Bojana Kontiča, nekdanjega vodjo poslanske skupine SD in nato župana Velenja (kjer je nasledil strankarskega kolego Srečka Meha). Magajna je bil s Kontičem sicer v dobrih odnosih. Vendar, kot trdi, Borut Pahor kot predsednik SD in kot premier v mandatu 2008-2011 ni bil ravno navdušen nad projektom TEŠ6. “Že v začetku smo nekateri postavljali vprašanja o rentabilnosti takšnih investicij. Poslanci smo bili kar v precepu/ zadregi , saj so bili podatki – tudi s strani same stroke – kaj različni,” v pismu Eriki Žnidaršič, ki je v oddaji Tarča obravnavala problem TEŠ, piše Magajna. “Od začetne naklonjenosti pa je pri meni prišlo do obrata na seji Odbora za gospodarstvo, na kateri sem bil sicer prisoten kot nadomestni član. Lahko pa sem – ne samo glasoval – ampak tudi spraševal. Ministrici /Darji/ Radič (članica Zares, op. G. B.) – ki je razlagala, da je to javno zasebna investicija, sem postavil jasno in kratko vprašanje ( prav gotovo je še v  magnetogramu  / arhivu seje oz.  DZ): Koliko zasebnih investitorjev, če ne štejemo krovnega izvajalca, je do sedaj  pokazalo interes po tej naložbi. »Še nobeden«, je bil odgovor, čeprav je od te možnosti za tujce minilo že kar nekaj časa. Ob različnih izračunih birokratov, ki so bili dokaj vsaksebi, mi je bilo jasno, da zasebnik le zna izračunati ali se mu bo splačalo investirati.

So Pahorja izsiljevali velenjski SD-jevci?

Andrej Magajna tako meni, da ni mogoče vse krivde, vsaj kar se tiče SD, zvaliti na Pahorja, ki je sicer kot premier dal zeleno luč. “Nanj je strahotno pritiskala velenjsko/šaleška  SD s Bojanom Kontičem na čelu! To naj bi bil njihov paradni projekt, ki bi dvignil to lokalno območje. Kontič (bil je vodja poslanske skupine) je celo grozil z odstopom, če Pahor ne podpre tega projekta. In še to: Minister Križanič ( tudi od SD) pa je dal državno bančno poroštvo – za to “super” investicijo.”

Perverznost te zgodbe, pa je, da se pozabi na genezo zadeve in vse prelevi na Pahorja pa še na Janšo – če paše ali pa ne, še dodaja Magajna, ki meni, da se je SDS kasneje umaknila od ideje o TEŠ6. “Pa seveda SLS z Urošem Rotnikom na čelu (takrat se govorilo, da je blizu SD),” še dodaja. Tudi v samem Golobičevem Zaresu, – posebno pa sama ministrica Darja Radić – niso bili nad vsem tem navdušeni.

Kasneje je celo povedala (zapisano na MMC 14. marec 2017): “Podprla me ni nobena stranka, da o stroki ne govorim,” je svoje osamljeno nasprotovanje projektu TEŠ6 pred komisijo opisala nekdanja gospodarska ministrica Darja Radić, ki se je pretežni del ministrskega mandata ukvarjala prav z omenjenim projektom. In še dodala: »Interpelacije ni bilo, a ko je Bojan Kontič grozil z njo, je bil predsednik vlade tiho.«

Svoje pismo glede TEŠ6 Magajna zaključuje: “SDS je bila zraven do kolen, SLS do pasu, SD do vratu.” 

Ob tem naj spomnimo še, da je stranka Zares jeseni 2011, eno leto pred koncem mandata, izstopila iz koalicije, zaradi česar je nato prišlo do predčasnih volitev, v tem času pa je globoka država že “bildala” Zorana Jankovića za zmago na volitvah, prvič pa se je v javnosti pojavljala afera Trenta za diskreditacijo Janše.

Pozabljajo na vlogo Križaniča

Magajna ob tem meni, da se skuša sedaj na račun TEŠ kovati politični kapital in da se je to pokazalo tudi v primeru intervjuja s Hanžkom. Tako se sedaj “namaka” nekdanjega predsednika Boruta Pahorja, ki mu poleg tega grozi, da bo v postopku kandidature za posebnega odposlanca EU za zahodni Balkan – to funkcijo trenutno še opravlja slovaški diplomat Miroslav Lajčak – izvisel zaradi političnih iger sedanje slovenske vlade pri sestavljanju Evropske komisije. Pa tudi Mateja Lahovnika, ki je kritičen do Golobove vlade, pa Janšo, ki je tako ali tako večna tarča, medtem ko Rotniku že dolgo časa sodijo. Na vlogo Franca Križaniča, finančnega ministra v Pahorjevi vladi, pa se kar pozablja. Tudi v primeru pranja iranskega denarja NLB.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine