7.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 27 januarja, 2025

Ko Matjaža Hana utihnejo

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Svoboda je ekspresno spakirala svojega politika Damirja Črnčeca na slovenski državni holding. To je državno podjetje, ki bi moralo neodvisno od vladajočih strank za dobro vseh upravljati deset milijard premoženja iz časov socializma.

Proti političnemu kadrovanju bi moral prvi protestirati gospodarski minister Matjaž Han. A ta se je sam znašel v težavah, ker so se mediji razpisali, da desetine milijonov že spet leti proti podjetnikom sumljive vrste in to tudi takšnim, ki so blizu vladnim strankam. Celo že spet tudi sorodnikom politikov. Tokrat SD in ne Ajanović Hovnikove in Svobode.

Dogajalo se je, ko je ob odstopu generalnega direktorja policije Senada Jušića interpelacijo prestajal notranji minister Boštjan Poklukar, ki je skupaj s premierom Jušiča brez vodstvenih izkušenj postavil na vrh policije, da bi tam dokončala politične čistke. Te so šle tako daleč, da sta se jim uprla celo njihova prejšnja notranja ministrica Tatjana Bobnar in prejšnji direktor policije Boštjan Lindav. Pri Jušiću so v Svobodi vztrajali tudi še po tem, ko je sodišče že odločilo, da je bil imenovan nezakonito. Odletel je, ko je na samomorilnost takšnega ravnanja pred volitvami opozoril Milan Kučan po zdaj že znamenitem stavku: “Sad te ima, sad te nema.” In Jušića ni več. Črnčeca, ki je v politiko prišel iz obveščevalnih služb, pa tudi ni več v vladi. Na SDH je. Kjer je denar in vpliv na številna podjetja in medije. Zlata vredno pred volitvami. Zaradi višjih odpravnin pa tudi po volitvah.

Zakaj je tudi policija pomembna? Le ta lahko preganja korupcijo vladajočih. Nakupi deset tisoč računalnikov Emilije Stojmenove Duh za informatizacijo skladišča v Logatcu, milijonsko novoletno darilo Klemna Boštjančiča iz državnih rezerv Sebastjanu Vežnaverju za razpadajočo stavbo na Litijski, osebno priporočilo za 300.000 evrov inštitutu za proučevanje enakosti spolov (IPES), ki ga je vodila njena prijateljica Kaja PrimoracSanje Ajanovič Hovnik in zdaj milijonska nakazila podjetjem poslovnežem blizu SD pa nastavitev Črnčeca v upravo SDH morda niso korupcija. Morda gre v vseh teh primerih le za slučaje. Za nevednost. Za nesposobnost.

A če ni poštenih preiskav, ne bomo nikoli vedeli. Da jih ne bi bilo, so nujni Jušići. In čistke v policiji. Da ne bi kdo preverjal spornih stvari. V medijih pa so bile nujne čistke, da ti potem širijo neumnosti, kako korupcijo preganja komisija KPK, ki si jo preko predsednice Nataše Pirc Musar nastavijo vladajoči in nima nobenih pristojnosti za to.

A čisto ne pomagajo niti te čistke, posegi in slaboumnosti medijev.

Zdaj so se že spet pojavile informacije o razpisu, kako so vladajoči nameravali podariti desetine milijonov iznajdljivim poslovnežem, specializiranim za vlečenje državnega denarja. In kot že pri Ajanović Hovnikovi nam nikakor ne bo uspelo ugotoviti, kakšna korist bi lahko bila od delitev velikanskih vsot za prodajanje megle. Razen za zasebnike, ki bodo obogateli. Enakih delitev, denimo levim vladnim nevladnikom, je zadnja leta še cel kup. Zaradi zadnje, tokrat podjetnim blizu SD, je moral takoj odstopiti šef vladne agencije Spirit Tomaž Capl. Vsaj zavlačuje Han ne tako, kot je Poklukar pri Jušiću. Denar pa tudi še ni odletel.

Podariti so nameravali šestdeset milijonov za podjetništvo v zasavski in savinjsko saleški regiji, kjer s stotinami milijonov vladajoči že financirajo neracionalno ogrevanje z lignitom. Prej so stran metali denar, da so ga, čeprav je bilo neekonomično, kurili za elektriko. Denar bi zdaj podarili tudi podjetjema VonPharma SI in Vital QI, za obema je Tadej Von Horvath in to za proizvodnjo šumečih tabletk, mažic in podobnih izdelkov. Uradno Horvat ni lastnik, ker sicer denarja ne bi dobil. Da je sposoben pri pridobivanju subvencij pa je pokazalo, ker so njegova podjetja tudi na spisku dobitnikov pomoči zaradi poplav, država pa mu v Mariboru financira gradnjo butičnega hotela. Slednje je med drugim opisal tednik Mladina, ki velja za levi medij, ki je zaradi tega prepričljiv za volivce SD.

Da bi naj Horvath sodil k SD, pa niso prvi razkrili v Mladini. To je bilo delo medija Necenzurirano, ki za Svobodo pogosto v pravem trenutku udari po koalicijskem partnerju, nikoli pa po Golobu ali Boštjančiču, ki sta jih nekoč financirala preko vzporednega podjetja Vesne Vuković. Mladina je po svojih virih le dodatno potrdila, da bi naj bil Horvat nekoč menda res blizu podmladka SD, a ne zelo “viden član”. A za SD še ni največji problem Horvath, za katerega je Mladina povzela, da je konec leta 2022 ustanovil podjetje za hotelirstvo in turizem Magna QI, aprila 2024, mesec dni pred Spiritovim razpisom, ime spremenil v farmacevtsko podjetje Vital QI., ga doregistriral za trgovino s farmacevtskimi in medicinskimi izdelki, njegov formalni lastnik in direktor pa je namesto Horvatha postal profesionalni nogometni vratar, 29-letni Miha Tetičkovič. Ta sprememba kaže, še zapiše Mladina, da je bil Horvath skoraj zagotovo obveščen, da bo maja Spirit objavil razpis. Razpis je določal: »Maksimalna možna višina sofinanciranja je 10 milijonov evrov na povezana podjetja.« S prenosom lastništva Vitala QI (prej Magne QI) na Tetičkoviča sta podjetji postali formalno nepovezani. Vital QI je imel leta 2023 le enega zaposlenega in 24.120 evrov prihodkov. A Horvat ni edini prejemnik milijonov blizu SD. Med prejemniki je tudi podjetje Novast, v solasti moža sestrične pravosodne ministrice Andreje Katič. Ta se je na vladi, ko je ta teden govorila o tem razpisu, izločila. Iz podjetja pa so zanikali, da bi denar na razpisu dobili za sežiganje odpadkov. Je pa znano, da 1,3 milijona evrov dobi podjetje Bona J za »Inteligentno personalizacijo ležišč«. Gre za podjetje nečakinje Sandija Češka, ki je za Finance povedal, da bo ta tehnologijo za razvoj vzmetnic odkupila od enega njegovih podjetij.

Češko je pred zadnjimi volitvami vodil strokovni svet SD za gospodarstvo. Po volitvah bi bil logična izbira za ministra za gospodarstvo. Kar je postal Han. Takratna predsednica Tanja Fajon je sodelovanje Češka pojasnila s tem, da je uspešen podjetnik, ki verjame v etično ekonomijo in je mentor številnim mladim podjetnikom, z ekipo pa je zgradil poslovni sistem, ki nastopa na trgih 30 držav in ima več kot 7000 zaposlenih. Njegov uspešni sistem Studio Moderna je šel takoj za tem v stečaj. Po volitvah, na katerih je SD “zmagala”. Volilo jih je manj volivcev kot NSi. So pa prehiteli Levico, ki je komaj prišla v parlament.

So se pa z Levico z Golobom zavihteli na oblast, Češko pa se, bi lahko sklepali, po stečaju s sorodniki vrača s pomočjo gospodarskega ministra in šefa SD Matjaža Hana.

Za vsemi temi aferami je veliko več kot le ravnanje posameznega ministra. So direktna posledica politike obsežnih oblastnih posredovanj na trg. Razdeljevanja skupnega denarja izbrancem. Intervence države so v tržnih gospodarstvih lahko tudi koristna kot izjemen dogodek v času krize. Če postanejo običajna stvar, pa se akterji na trgu prilagodijo in ni več nobenih koristi. Obratno. So le še skrajno slabi učinki. Običajni ljudje jim rečejo preprosto korupcija. Ali celo kraja.

Jemljejo vsem, da delijo svojim. Uničujejo sposobne, da bi financirali svoje nesposobne.

Družba zaradi tega nazaduje. Država s preveč socializma pa propade.

Agencije imajo pri tem za lepši videz. Ne delijo denarja svojim bližnjim Han, Asta Vrečko ali Golob, ki to sicer tudi obsežno počnejo, neodvisna agencija Spirit ga deli. Kjer so kadre nastavile vladne stranke. Kot pri elektriki. Kjer pa so v Agenciji za energijo odločili v prid za vladajoče napačnih, ko so naložili višje plačilo rabe omrežnine tistim, za katere je nujno graditi zmogljivejše omrežje in dodatno vlagati in ne navadnim ljudem, ki jim povsem zadošča že obstoječe cenejše omrežje.

Tudi tu se je prej jemalo vsem in delilo svojim.

Zdaj vladajoči poslanci pošteno ravnanje agencije, ki ni v skladu s politiko GEN-I, iz katerega prihaja lep del sedanje oblasti, na vrat na nos odpravljajo v parlamentu. Da bodo spet revni skrbeli za boljše življenje in večjo donosnost naložb premožne elite. Ki jo morajo plačati revni. Da zagotovijo napredek. Drugih.

So pa vladajoči vsaj navidez rešili vsaj Poklukarja, a proti odstavitvi so glasovali le poslanci Svobode. Pa še to ne vsi. Poslanci SD, Levice in pet iz Svobode, so se vzdržali. Kljub vsem pritiskom.

Kar kaže, da pred volitvami, ki bodo najpozneje v letu dni, že poteka resen predvolilni spopad in da je strankam že mar za videz. In da se Poklukarju močno maje položaj. Skoraj je že bivši.

Ker pa nihče iz vladnih strank ni glasoval za odstavitev Poklukarja, smo izvedeli tudi, da koalicija kljub vsem težavam še ni razpadla. Pomagal je tudi Kučan. Z nasvetom o Jušiću. In Necenzurirani z udarcem po Hanu in SD ob delitvah denarja Spirita.

Han je v še posebej zapletenem položaju. Šef SD je postal, ko je po aferi Litijska, ki so jo proti SD, da bi odvrnili pozornost od lastne krivde pred evropskimi volitvami na vso moč napihnili v medijih Svobode in Levice, odnesla celoten vrh stranke.

Zdaj pa jih je udarila še ta delitev denarja. In vmes so že spet tudi sorodniki.

In to, ko prihajajo volitve. In te veliko pomembnejše od evropskih.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine