7.5 C
Ljubljana
torek, 7 januarja, 2025

Je vladno zahtevo po odstopih in starih cenikih osebni interes premierja Goloba?

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Po odstopih članov sveta agencije za energijo Mitje Breznika in Sandija Šterpina, odstop vseh in takojšnjo vrnitev starih cenikov je zaradi povišanja cene omrežnine zahtevala vlada, sem kabinet predsednika vlade Roberta Goloba zaprosil, naj javnosti predstavi, kaj bi sprememba pomenila za premierjevo podjetje Star Solar in še posebej za njegovo največjo sončno elektrarno na Ptuju.

Podjetju Star Solar so s spremembo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin pred novim letom poslanci vladnih strank že zagotovili manj administrativnih in finančnih obveznosti. Več o tem si lahko preberete tukaj: Za Star Solar vladajoči ekspresno uzakonili dodatne ugodnosti. Za predstavitev finančnih posledic spremenjene omrežnine posebej za elektrarno na Ptuju prosim, ker dostopni podatki kažejo na veliko verjetnost, da se je premierovem podjetju omrežnina krepko povišala.

Vprašanje, ki sem ga poslal kabinetu premiera, je takšno:

Spoštovani

Prosim vas za informacijo, za koliko se je mesečno spremenila višina omrežnine podjetju Star Solar s spremembo cenikov, zaradi katerih je vlada zahtevala odstope članov sveta za energijo in vrnitev starih cenikov. Prosim vas, če je mogoče, da mi posebej pošljete podatke za elektrarno na Ptuju, ki je po moči daleč največja. Za informacije prosim, da bi lahko javnosti prestavil, koliko sprememba cenikov zadeva poslovanje podjetja, ki je v lasti predsednika vlade.

S spoštovanjem

Peter Jančič

odgovorni urednik

Spletni časopis

Javno dostopni podatki kažejo, da je premierjeva elektrarna na Ptuju priključena na 20KV vod, skupna moč te elektrarne znaša okoli 700 KW ali 0,7 MW. Kako se je konkretno spremenila omrežnina, je težko točno oceniti brez podrobnejših podatkov, ki pa jih laiki na področju cen elektrike za podjetja težko pridobimo in tudi razvozlamo njihov pomen. Za to sem za pojasnilo prosil lastnika podjetja, to je premier.

Premier v preteklosti, ko še ni vodil izvršne oblasti, ni slovel po tem, da bi javnosti odgovarjal na vprašanja o svojih podjetniških poslih. To se je pokazalo, ko sem na Siol.net kot odgovorni urednik preverjal, zakaj je nakazal 103.000 evrov iz GEN-I podjetju novinarke Siol.net (pozneje Necenzurirani) Vesni Vuković. Vukovićeva je po tem mojem neuspešnem preverjanju postala generalna sekretarka Gibanja Svoboda. Kot odgovornega urednika me je pomagala predčasno zamenjati s serijo predčasnih menjav nadzornikov in uprav SDH, Telekoma in TSmedie, ki jih je izvedla vlada. Položaj generalne sekretarke največje vladne stranke je Vukovićeva medtem morala že zapustiti.

Po pozivu vlade, da mora agencija za energijo vrniti stare cenike, člani sveta agencije pa odstopiti, sta to po poročanju medijev doslej storila Mitja Breznik in Sandi Šterpin, ki bi jima mandat potekel leta 2029. V svetu pa za zdaj ostajajo predsednik Franc Žlahtič in člana Borut Bratina in Janez Kopač, ki jim mandati potečejo leta 2026. Ministrstvo za okolje je v uradnem listu konec lanskega leta že objavilo tudi poziv za zbiranje predlogov kandidatov za nove člane sveta agencije, listo kandidatov namerava po razpisu minister predlagati vladi, da bi jih potem potrdil še državni zbor. Koliko kandidatov natančno iščejo in zakaj, iz razpisa ni razvidno.

Kot sem poročal se zahtevi vlade, da morajo vrniti stare omrežnine do 8. januarja, člani Sveta agencije za energijo pa odstopiti, doslej direktorica agencije Duška Godina (še ni) uklonila in vrnila starih cenikov z velikimi popusti za lastnike sončnih elektrarn, toplotnih črpalk, polnilcev za električne avtomobile in podobnih naprav, ki zahtevajo velike vložke v omrežje, ki so jih v preteklosti plačevali drugi. Godine vlada ne more neposredno zamenjati, lahko pa jo z zamenjavo sveta agencije “odstopijo”. Podobnih čistk so izvedli že veliko v državnih podjetjih, medijih in celo v policiji. Za 14. januarja, torej skoraj takoj po izteku ultimata vlade Roberta Goloba, da morajo vrniti stare omrežnine in odstopiti, pa je šef odbora za odbor za infrastrukturo Tomaž Lah (Svoboda) sklical sejo odbora, kjer bo direktorica Godina morala predstaviti program dela in finančne načrte za leto 2025.

Ob vodenju odbora za infrastrukturo so vladne stranke Laha postavile tudi na vrh preiskovalne komisije, ki jo je zahteval državni svet, ki bi morala preverjati Golobovo domnevno izčrpavanje podjetja GEN-I, sporne prakse v zvezi s podjetjem STAR SOLAR, domnevno nezakonito financiranja politične stranke Gibanje svoboda in domnevnega nezakonitega financiranja volilne kampanje Svobode za redne volitve poslancev leta 2022. Vloga Laha tam je, da na vso moč blokira to preiskavo, ki so jo vladne stranke že prej na vse načine poskušale onemogočiti. Iz opozicije so zahtevali, da mora Laha preiskovalna komisija zaslišati kot priča, zaradi česar bi ga morali izločiti iz komisije (in s tem vodenja), a vladne stranke to zavračajo, ker služi cilju: zavlačevanju in onemogočanju preiskovanja Golobovih poslov.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine