0.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

(INTERVJU) Jelka Godec: »Uspešnost dela sedanje vlade je vidna v vsaki občini«

Piše: Petra Janša

»Danes se ljudje odzivajo predvsem na nepravično sodstvo, omenjajo drugorazrednost »navadnih« državljanov in želijo, da bi pravna država veljala za vse enako. Veliko je pohval za delo sedanje vlade. Ne nazadnje je uspešnost dela te vlade vidna v vsaki občini in občani so zadovoljni, da v Ljubljani nismo pozabili na njih,« je med drugim dejala poslanka SDS, ki si želi, »da se razvojni projekti podeželja še naprej uvrščajo v načrt razvojnih programov države«. 

Biografija 

Jelka Godec se je rodila novembra 1969 v Celju. Leta 1995 je diplomirala na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, smer fizika – tehnika. Leta 2003 je diplomirala še na Pedagoški fakulteti v Mariboru, smer enopredmetna fizika, in pridobila naziv profesorica fizike. Opravila je dodatno strokovno izpopolnjevanje za poučevanje informatike in računalništva na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani. Poučevala je na osnovni in srednji šoli. Leta 2006 do 2014 je vodila javni zavod Ljudska univerza Šentjur. Od leta 2014 je poslanka v DZ. V mandatu od 2014–2018 je vodila preiskovalno komisijo o ugotavljanju zlorab v slovenskem zdravstvenem sistemu na področju prodaje in nakupa žilnih opornic ter bila aktivna na področju zdravstva, izobraževanja in sociale, v svojem drugem poslanskem mandatu pa je vodila preiskovalno komisijo o ugotavljanju odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri programu otroške kardiologije. Od aprila 2020 je državna sekretarka v Kabinetu predsednika vlade. Je mati treh otrok in ljubiteljica športa.  

DEMOKRACIJA: Gospa Godčeva, pred vrati so volitve. Kako pomembne so? Večkrat namreč slišimo, da so prelomne … 

Godčeva: Sedanja vlada je prevzela mandat v kriznih časih epidemije covida-19. Uspešno je premagovala ovire pandemije in se spopadla z zunanjimi destruktivnimi dejavniki. Kljub oviram je uspešno prikrmarila vse do cilja, do novih rednih volitev. Zaradi te vlade beležimo danes zgodovinsko najnižjo brezposelnost, rekordno gospodarsko rast, smo država z najboljšim okrevanjem BDP po epidemiji, javni dolg pada, vlaga se v zdravstveno, šolsko, športno, cestno infrastrukturo. V izgradnji ali odobrenih je več tisoč razvojnih projektov po vseh slovenskih občinah, veliko jih je financiranih deloma ali praktično v celoti iz pridobljenih evropskih sredstev. Želimo, da se ta razvojno-investicijski cikel nadaljuje. Da se nadaljuje decentralizacija Slovenije, da se razvojni projekti podeželja še naprej uvrščajo v načrt razvojnih programov države. Tudi zato so te volitve prelomne. 

DEMOKRACIJA: Kaj vam povedo ljudje na terenu? Kakšen je odziv, ko se srečujete z državljani? 

Godčeva: Osebni stik na terenu je tisto, kar ohranja stik z realnimi problemi ljudi. Le tako se lahko rešujejo posamezni in družbeni izzivi. Tega se sama zelo zavedam, zato brez ovir, z veseljem in zavzeto preberem vsa elektronska sporočila državljanov, odgovarjam na klice in se osebno srečujem z občani in drugimi. V času covida-19 je bilo izraženih veliko osebnih stisk, pa tudi razumevanja za ukrepe, včasih izražena kritika pa tudi predlogi, kako olajšati epidemiološko krizo. Danes se ljudje odzivajo predvsem na nepravično sodstvo, omenjajo drugorazrednost »navadnih« državljanov in želijo, da bi pravna država veljala za vse enako. Veliko je pohval za delo sedanje vlade. Ne nazadnje je uspešnost dela sedanje vlade vidna v vsaki občini in občani so zadovoljni, da v Ljubljani nismo pozabili nanje. 

foto: Polona Avanzo

DEMOKRACIJA: Naj najprej oceniva delo aktualne vlade. Kaj bi izpostavili? 

Godčeva: V teh dveh letih je bilo veliko narejenega. Vlada, ki so ji pripisovali predčasne volitve, je mandat pripeljala do konca. Uspešno se je spopadla z epidemijo covida-19 kljub neenotnosti politike – opozicija je namreč vse prej kot pomagala pri normalizaciji življenja med epidemijo in po njej. Sprejetih je bilo deset protikoronskih svežnjem ukrepov, ki danes kažejo zelo pozitivne rezultate pri hitrem okrevanju in gospodarski rasti ter zgodovinsko nizki brezposelnosti. Sprejeti so bili zakoni, ki zagotavljajo desetletno finančno možnost investicij v zdravstvo, šport in vojsko. Sprejeta sta bila dolgo pričakovani zakon o dolgotrajni oskrbi in zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade. V EU je bila v pogajanjih dosežna najvišja vsota evropskih sredstev za Slovenijo – več kot 10 milijard evrov, od tega 6 milijard nepovratnih sredstev, kar bo omogočilo še večji investicijski zagon. Slovenija se prvič zadolžuje po negativni obrestni meri. Po dolgih letih se usklajujejo pokojnine, uredili smo kmečke pokojnine in s sprejetjem zakona o dohodnini zvišali plače za vse zaposlene. 

DEMOKRACIJA: Prioriteta te vlade je tudi ustanovitev demografskega sklada. Kaj prinaša? 

Godčeva: V stanju, ko je Slovenija med državami z najhitreje starajočim se prebivalstvom, je bilo nujno veliko pozornost nameniti demografiji. V naslednjem mandatu je nujno treba doseči pravičen, enostaven in pregleden pokojninski sistem. Pokojnine niso socialni prejemki, temveč pravica iz minulega vplačevanja prispevkov. Demografske projekcije kažejo na visoko povečanje javnofinančnih izdatkov za pokojnine. Izziv je, na kakšen način lahko država s prerazporeditvijo svojih prihodkov zagotavlja karseda pravično in spodbudno okolje za sobivanje generacij. Tako je treba dokončno urediti Slovenski demografski sklad, ki je dodana vrednost pokojninskemu sistemu. Zaradi vse manjšega števila aktivne populacije ne moremo več zagotavljati dolgoročne vzdržnosti za pokojninsko varnost skozi vplačane prispevke. Manjkajoča sredstva bo morala zagotoviti država prek državnega proračuna. Demografski sklad, ki bo upravljal državno premoženje, bo razbremenil pritisk na javne finance. Večina prihodkov demografskega sklada se bo namenila za pokojnine. 

DEMOKRACIJA: Ste zadovoljni z delom vlade na področju zdravstva? Kako je z bojem proti korupciji na tem področju? 

Godčeva: Menim, da je na spremembe v zdravstvu vplivala pandemija, s katero smo se ukvarjali skoraj celoten mandat. Predvsem se je pokazalo, da se več let ni vlagalo v zdravstvo v smislu investicij in kadrov. Nam je pa vendarle uspelo sprejeti dva splošna dogovora za leti 2020 in 2021, ki sta prinesla spremembe, kot je plačevanje določenih programov po storitvah, višji izdatki za področje psihoterapevtskih programov za otroke, izenačenje glavarinskega količnika za družinsko medicino na 1895 in plačevanje storitev za dodaten vpis bolnikov nad glavarinskim količnikom itd. Povečali smo vpis na medicinske fakultete, število specializacij na področju klinične psihologije, uvedli 20-odstoti dodatek za specializante družinske medicine. Predvsem pa je bil tudi ukinjen pogoj petletnih delovnih izkušenj za mlade zdravnike pred samostojnim začetkom opravljanja zdravstvene dejavnosti. Izpolnili smo pomembno koalicijsko zavezo in sprejeli spremembo zakona o javnem naročanju, ki sedaj določa, da Urad za cenovno politiko v zdravstvu uravnava cene medicinskih pripomočkov z referenčnimi cenami, ki jih določi na podlagi raziskav na primerljivih trgih v Evropi.  

DEMOKRACIJA: Za naslednji mandat pa ostaja reševanje problemov v pravosodju. Se strinjate? 

Godčeva: V Sloveniji imamo največje število sodnikov na 100.000 prebivalcev in za pravosodje plačujemo skoraj največ v Evropi. Sodimo pa tudi med države, ki najpogosteje kršijo človekove pravice v sodnih postopkih. V zadnjem času se veliko govori tudi o 8. členu Zakona o sodniški službi iz leta 1994, ki določa, da so v trajni sodniški mandat lahko imenovani le sodniki in tožilci, ki pred osamosvojitvijo s svojimi odločitvami niso kršili človekovih pravic. Sodni sistem tega člena zakona nikoli ni spoštoval. Zato bomo v novem mandatu vzpostavili daljšo poskusno dobo sodnikov pred nastopom trajnega mandata, obstoječi sodniki brez diplom ali pravosodnih izpitov ter imenovani v nasprotju z zakonom bodo razrešeni. Predvsem pa bomo z vzpostavitvijo pravičnega sodstva, ki državljanov ne deli na prvorazredne in drugorazredne, poskrbeli tudi za odpravo ali minimiziranje kršitev človekovih pravic. Čaka nas tudi krajšanje dolgih rokov na sodiščih. 

foto: Polona Avanzo

DEMOKRACIJA: Katera področja bo treba še urediti?  

Godčeva: Nadaljevati moramo z nujnimi spremembami v zdravstvu, kjer je res treba spremeniti način delovanja Zavoda za zdravstveno varstvo in zavarovanje, plačevanje programov po opravljenih storitvah, vključenost vseh razpoložljivih kadrov v izvajanje zdravniške službe in ter ureditev plačnega sistema v zdravstvu. Ukrajinska kriza je pokazala na pomembnost še enega področja, in sicer kmetijstva in samooskrbe. Skrajni čas je, da družinske kmetije postanejo jedro, ki bo ohranilo slovensko podeželje in omogočilo povečanje samooskrbe z lokalno pridelano hrano. Kmete bomo davčno razbremenili ter poenostavili njihovo poslovanje in trženje. Ukinili bomo tudi Sklad kmetijskih zemljišč RS, saj naloga države ni, da bi tržila z zemljišči. Ta zemljišča naj dobijo v last ali dedni zakup tisti, ki jih bodo obdelovali. 

DEMOKRACIJA: Kako pa komentirate dejstvo, da se vse več novinarjev pojavlja na strankarskih listah? 

Godčeva: Novinarji se pojavljajo na strankarskih listah predvsem na levem političnem polju. Naj spomnim na imena, kot so Tanja Fajon, Blaž Zgaga, Jonas Žnidaršič (vsi SD), Irena Joveva (LMŠ), Mojca Šetinc Pašek (Gibanje Svoboda) in še kdo bi se našel. S tem se potrjuje mnenje, da je v Sloveniji medijska uravnoteženost daleč od ravnovesja. Kot bi dejal poslanski kolega: medijska scena je nagnjena kot stolp v Pisi – v levo. 

DEMOKRACIJA: Ta čas se soočamo s posledicami vojne v Ukrajini. Kako blažiti gospodarske posledice vojne pri nas, kako se osamosvojiti od ruskih energentov in ob tem ohraniti zdrave javne finance? 

Godčeva: V SDS se zavzemamo za stabilnost in samozadostnost oskrbe z električno energijo, ki jo je v prihodnje mogoče zagotavljati po naslednji formuli: 1/3 do 1/2 potreb jedrska energija, 1/3 potreb energija sonca, vetra in geotermalna energija ter 1/3 potreb hidroelektrarne. V energetski politiki bo poudarek na večjem izkoristku vodnih virov in domače lesne biomase za okolju prijazno in cenovno ugodno energetsko oskrbo. Še naprej si bomo prizadevali za spodbujanje energetskega izvoza, s čimer bi ustvarili konkurenčen, pregleden in nediskriminatoren energetski trg ter podprli diverzifikacijo energetskih virov, pripomogli k varnosti oskrbe in spodbudili znižanje cen, predvsem pa zmanjšali odvisnost od Rusije, kar je z geostrateškega vidika nujno. 

DEMOKRACIJA: Kakšen rezultat pričakujete na volitvah?  

Godčeva: Slovenska demokratska stranka bo dosegla novo zmago z več poslanskimi mesti, kot jih imamo v sedanjem mandatu. Verjamem, da bodo tudi stranke s podobnimi programskimi usmeritvami dosegle dovolj visok rezultat, da bomo skupaj sestavili prihodnjo vlado, ker si Slovenija to zasluži. 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine