16.6 C
Ljubljana
nedelja, 8 septembra, 2024

Genocid v Srebrenici in neznosna lahkost sprenevedanja Goloba ter Pirc Musarjeve

Piše: Gašper Blažič

Dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici je za nas opomin, da tega dogodka ne smemo nikoli pozabiti, zanikanje in relativizacija teh tragičnih dogodkov pa sta nesprejemljiva, so ob današnji 28. obletnici genocida v Srebrenici poudarili na zunanjem ministrstvu, ki ga sicer vodi Tanja Fajon, predsednica ponosnih naslednikov ZKS, torej izvajalcev revolucionarnih zločinov. Podobno sta izpostavila tudi premier Robert Golob in predsednica Nataša Pirc Musar.

Predsednik vlade Robert Golob je namreč v tvitu izpostavil, da so bila v genocidu v Srebrenici življenja 8372 posameznikov “kruto končana v imenu sovraštva” in da je to bil “eden najhujših zločinov na evropskih tleh po drugi svetovni vojni”. “Nikoli bolj kot danes se moramo zavezati k ohranjanju miru in preprečevanju nasilja ter obsodbi zanikanja genocida,” je še zapisal v tvitu, ki ga je objavila vlada. Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je obletnici genocida izrazila “sočutje z družinami žrtev, preživelimi in vsemi, ki si še naprej prizadevajo za pravico in celjenje globokih ran, ki jih je tragedija pustila v ljudeh”. “Spoštujemo več kot 8000 brutalno umorjenih žrtev enega najtemnejših poglavij v novejši zgodovini Evrope,” je tvitnila.

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve pa je v sporočilu za javnost izpostavilo, da se “na današnji dan spominjamo nedolžnih žrtev, ki so bile umorjene na grozovit način, sredi Evrope, pred očmi mednarodne skupnosti”. “Zgodil se je najhujši zločin po koncu druge svetovne vojne na evropskih tleh. Na današnji dan smo v mislih z materami, ženami, sorodniki in prijatelji, ki so takrat izgubili svoje najdražje,” so dodali. Ob tem je ministrstvo spomnilo, da je mednarodno kazensko sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije leta 2007 pokol v Srebrenici priznalo za genocid, dve leti kasneje pa je Evropski parlament s posebno resolucijo razglasil današnji dan za evropski dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici. “Obletnica genocida v Srebrenici je tudi priložnost za pogled v prihodnost, za preseganje sovraštva in delitev, kar je ključni pogoj za vsesplošni napredek in ustvarjanje boljšega okolja za mlade generacije,” so še dodali na MZEZ.

Kot je znano, so pred 28 leti so sile bosanskih Srbov med vojno v BiH v Srebrenici v samo nekaj dneh po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile 8372 Bošnjakov, večinoma moških in dečkov. V spominskem centru v Potočarih bodo danes na spominski slovesnosti pokopali posmrtne ostanke 30 žrtev.

Ne glede na to, da se spodobi, da se takšno dejanje obsodi, pa velja spomniti na sprenevedavo početje slovenske vladajoče elite, ki ob žrtvah pokola v Srebrenici pretaka krokodilje solze, po drugi strani pa zaničuje žrtve komunističnih pobojev, storjenih tako v času med vojno kot po njej – pa naj gre za Slovence, Rome ali pa pripadnike drugih narodnosti, ki so bili pobiti na slovenskem ozemlju (npr. Srbi, Hrvatje, Nemci …). Kot je znano, je Nataša Pirc Musar ob predsedniški kandidaturi javno obljubljala, da bo predsednica vseh Slovencev, in da med njimi ne bo delala razlik, ne glede na njihovo politično, versko in siceršnje prepričanje. No, na letošnji komemoraciji v Kočevskem Rogu je ni bilo, očitno je to zanjo, tako kot za nekdanjega predsednika Danila Türka, drugorazredna tema. Niti Pirc Musar niti Golob se nikoli nista odzvala na poteze, ki relativizirajo revolucionarne zločine na slovenskih tleh, vključno s pozivi k ponovitvi pobojev, pa tudi izrazi dehumanizacije žrtev. Prav zato je pretakanje krokodiljih solz ob obletnici genocida v Srebrenici še toliko bolj neokusno.

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine