5 C
Ljubljana
četrtek, 23 januarja, 2025

Dejstvo o kraljici Elizabeti II., ki bi vam ga osrednji mediji radi zamolčali

Piše: Gal Kovač (Nova24tv.si)

Danes se je ob 8:30 uri po centralno evropskem času zaključilo desetdnevno obdobje žalovanja za angleško kraljico Elizabeto II. K večnemu počitku jo bodo položili v Westministrski opatiji, po zaključku obreda, pri katerem so prisotni le najožji družinski člani. S tem zadnjim dejanjem se bo zaključila pot izjemne monarhinje, ki je svoje kraljestvo vodila skozi obdobje bliskovitega tehnološkega razvoja sveta in tektonskih političnih sprememb. Lahko bi rekli, da se je svet spreminjal, kraljica in z njo monarhija, pa je ostala. Kot tudi njena vera in vera kraljestva. Kot je povedala ob priložnosti, vera je bila njena inspiracija in pristan. 

Njena vera je bila javno znana in izpričana. A da je temu res tako in da ne gre le za nekakšno javno potrjevanje veroizpovedi vodje monarhije, se te dni spominja tudi znan slovenski televizijec in zgodovina Jože Možina. Spoznal je ob njenem obisku v Sloveniji, na sprejemu, na katerem je bil prisoten. Tako je zapisal: Morda zanimiv spomin na Elizabeto II. Ob obisku v Sloveniji se je v obhodu rutinsko, molče rokovala z gosti, a ko sem jo pozdravil “God Bless you, Your Majesty” (Bog vas blagoslovi, vaše vaše Visočanstvo) se je zaustavila, prijazno pogledala in začela pogovor – kdo sem, kaj počnem… Hm, veliko mi je s tem povedala.”

Ko je leta 1952 sprejela nasledstvo po očetovi smrti leta 1952, se je takrat 25 let stara kraljica zaobljubila, da jo bo skozi njeno vladavino vodila krščanska vera, celotno kraljestvo pa je prosila, naj zanjo, pred njenim kronanjem, molijo. A njena globoka vera se ni začela s prevzemom velikih odgovornosti, temveč že veliko prej, v njenem otroštvu, ko sta z očetom kraljem Jurijem II prvič obiskala cerkveni obred, poroča DailyMail.

Odtlej je kraljica vsako teden obiskala nedeljsko mašo s svojimi starši in sestro, princeso Margareto. V kasnejših letih naj bi ji bil v inspiracijo njen stari oče Jurij V, ki je bil znan po tem, da je vsak večer pred spanjem prebral odsek iz Svetega pisma.

 

Britanski kralj ali kraljica z nastopom vladavine avtomatsko postane tudi branitelj vere in vrhovni guverner anglikanske cerkve. Imenuje nadškofe, škofe in dekane anglikanske cerkve, sicer po navodilih premierja ali premierke.

 

Kraljica naj bi bila njena vera v veliko uteho ob smrti njenega soproga, princa Filipa, ki je preminil lansko leto aprila.

Kraljica Elizabeta II v družbi Canterburyskega nadškofa Justina Welbya. Vir: EPA

Številni pokloni verskih voditeljev
V dneh, ko kraljestvo žaluje za svojo kraljico, pa so se oglasili tudi številni verski voditelji, ki so spregovorili o kraljičini veri, kot so jo sami doživeli. Catenburyski nadškof, je vodjo anglikanske cerkve (kraljico) opisal kot vdano učenko krščanskega nauka: “Njeno zaupanje v Boga in globoka ljubezen do Boga je bila temelj tega, kako je živela svoje življenje – ura za uro, dan za dnem.” Po njegovih besedah je kraljica vedela, kaj pomeni prejeti darilo življenja, ki nam ga je dal Bog, kar je kazala skozi potrpežljivo, ponižno in nesebično služenje drugim.

Vodilni predstavnik judovske skupnosti je ob njeni smrti povedal: “Izražano najgloblje sožalje sinu njenega visočanstva in prestolonasledniku kraljeve družine. Molimo, da bo naš narod lahko še dolga leta koristil moč in razumevanje našega novega suverena,” in dodal, da se njihovi skupnosti kraljica ni nikoli izneverila.

Kraljica Elizabeta II in Papež Frančišek ob njunem srečanju leta 2014. Vir: EPA

Oglasil se je tudi Papež Frančišek, ki je ob izraženem sožalju novemu kralju Karlu III dodal še, da moli za kraljičin večni počitek. “Vašemu visočanstvu zagotavljam, da vas bo vsemogočni Bog podpiral s svojo neminljivo milostjo, sedaj ko sprejemate nove odgovornosti kot kralj.”

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine