7.3 C
Ljubljana
petek, 29 novembra, 2024

Bolno maščevanje ministrice Andreje Katič: ker jo je Janša razgalil kot politkomisarko na sodišču, napoveduje posebne ukrepe za preprečevanje protestnih shodov

Piše: Gašper Blažič

Na nedavnem protestnem shodu pred celjskim sodiščem je predsednik SDS Janez Janša brez dlake na jeziku spomnil na nenavadna naključja glede izbire članov senata, ki mu sodi v zadevi Trenta. Članica senata Suzana Žinić je namreč politično povezana z ministrico za pravosodje Andrejo Katič (SD). 

Očitno se sedaj ministrica Andreja Katič tudi maščuje za izrečene besede, saj jo je Janša spravil v neroden položaj. No, o tem, da je bila Katičeva pred tem vodja občinske uprave Mestni občini Velenje in da je Žinićevo zaposlila kot vodjo pravne službe, je javno znano že vsaj pol leta. Da je bila Katičeva zelo navdušena nad procesom Patria, ko so zaprli Janšo, pa tudi ni nobena skrivnost.

Katičeva besna na Janšo

No, imperij sedaj vrača udarec: Katičeva je za oddajo Ob osmih Radia Slovenija napovedala ustanovitev medresorske delovne skupine za področje varovanja pravosodnih funkcionarjev in stavb. Skupina bo naslovila vse pomanjkljivosti tega področja, med drugim je treba določiti varovalni prostor sodišča, ki mora ves čas delovati nemoteno, je dejala. Kar de facto pomeni, da bodo zborovanja v bližini sodišč prepovedana. Navsezadnje je Katičeva tudi sama priznala, da je to povezano s torkovim zborovanjem pred sodiščem. Ocenila je, da Janša z označevanjem slovenskega sodstva kot krivosodja spodkopava pravno državo, demokratično ureditev in prihodnost. Ob tem je povsem sprenevedavo vse politične akterje in mnenjske voditelje pozvala, naj se vzdržijo spodbujanja sovraštva ter spoštujejo neodvisnost sodne veje oblasti in pravno državo.

Andreja Katič sicer ni v ničemer komentirala zlorabe dela policije in RTV Slovenija na zborovanju, je pa dejala, da je bil torkov zbor tik pred vhodom v sodišče, zato druge stranke niso mogle nemoteno priti v sodišče, “tako da je bilo poslovanje sodišča na nek način moteno”. “Zagotovo moramo narediti nekaj, da to preprečimo, da omogočimo normalno poslovanje,” je pojasnila. A očitno je podobno veljalo tudi za zborovanje Odbora 2014 – ta zborovanja so bila pred vhodom na ljubljansko vrhovno sodišče.

V aferi Litijska obilo sprenevedanja

Je pa Katičeva komentirala tudi afero Litijska. Sama ni prepričana, da bi v stavbi na Litijski lahko organizirali sodno dejavnost. Meni, da bi tam lahko deloval Center za izobraževanje v pravosodje, sodno stavbo v Ljubljani pa bi morali zgraditi na novo. Ministrstvo za pravosodje je zunanjo revizijo nakupa sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani po ministričinih besedah poslalo na tožilstvo in Nacionalni preiskovalni urad.

Želi si, da bi organi pregonov tej zadevi čim prej zaključili svoje delo. “Vsi ljudje, ki so bili tako ali drugače vpleteni v te afere, so še vedno na ministrstvu za pravosodje. Srečujemo se s takšnimi in drugačnimi očitki,” je dejala. No, sama k napredku preiskave očitno ni pripomogla nič, bi pa lahko ob tem opozorila, da se tožilska preiskava afere Litijska očitno premika zelo počasi, za kar je odgovoren tožilec Boštjan Valenčič. Morda zato, ker se mora toliko ukvarjati z zadevo Trenta. Medtem ko se zlorab pri ostalih sodnih stavbah nihče ne dotakne.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine