-1.9 C
Ljubljana
sobota, 11 januarja, 2025

Bo Poljska morala znova sprejemati nezakonite migrante, ki so na njenih mejah vstopili v EU?

Piše: A. S. 

Poljska se je v preteklosti soočala z nezakonitimi migracijami iz Belorusije, saj je predsednik te države Lukašenko izrabljal migrante tretjega sveta za svojo »hibridno vojno«; Belorusija je dovolila vstop migrantom, zatem pa jih je pošiljala na poljske meje, kjer so poskušali vstopiti v Evropsko unijo. Sedaj pa Poljski, državi, ki je sicer velika nasprotnica nezakonitih migracij, grozi nova »migrantska kriza«, tokrat iz zahoda.  

Pri tem ne gre za naval Evropejcev, ki bi hoteli pobegniti pred politično korektnostjo in multikulturalizmom – čeprav se nekateri Evropejci tudi s tem namenom selijo v države, kot je Poljska – temveč za vračanje migrantov, ki so v EU vstopili na Poljskem. Ta država bo morda v prihodnosti morala sprejeti tudi na tisoče nezakonitih migrantov, ki so preko nje vstopili v EU, zaradi česar jih lahko druge države članice vrnejo na Poljsko, ki je bila za migrante predvsem tranzitna država in vstopna točka v Evropsko unijo.

Do sedaj so po poročanju novičarskega portala Remix News druge države vrnile na Poljsko v zadnjih štirih mesecih 353 migrantov, vključujoč 76 tistih, ki so na Poljsko prišli nezakonito preko Belorusije. Sicer največ vrnjenih migrantov prihaja iz Nemčije, Norveške in Švedske. Od 76ih iz Belorusije, jih je 70 vrnila Nemčija in šest Francija.

Poljska je prisiljena sprejeti migrante zaradi odločb zaradi tretjega dublinskega sporazuma Evropskega parlamenta iz leta 2013, ki določa, da je za nezakonitega migranta iz tretje države odgovorna prva EU članica na območje katere je vstopil, ki je dolžna tudi obravnavati njegovo prošnjo za mednarodno zaščito. Migrant je vrnjen tudi v primeru, če je svojo prošnjo vložil v državi, ki jo je zatem zapustil, ne da bi počakal na odgovor. To pa je storila večina ljudi, ki so nezakonito prečkali poljske meje.

Po poročanju Remix News, jih je od desetih naključno izbranih migrantov, ki jih je Nemčija vrnila na Poljsko, devet vložilo prošnjo za azil ali pa nadaljevalo s postopkom prej vložene prošnje. Dvema sta prejela zaščito, dva še čakata na odločitev, pet pa jih je znova pobegnilo.

Zaradi že omenjene migrantske krize, ki jo je sprožil Lukašenko, bo morala Poljska sprejeti na tisoče migrantov. Sicer je zaradi vojne v Ukrajini in navala beguncev iz te države, poljska vlada zaprosila za začasno ustavitev vračanja migrantov do konca Julija. Potem pa bo dolžna sprejeti migrante »nazaj«. Šlo naj bi predvsem za državljane Afganistana in Iraka.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine