4 C
Ljubljana
petek, 24 januarja, 2025

Aretirani protestnik s shoda v Celju: “Ker sem ponosno vihtel slovensko zastavo, so mi napisali kazen”

Piše: Nova24tv.si

Predstavniki stranke Glas upokojencev in Inštituta 1. oktober so na novinarski konferenci zaradi dogodkov na torkovem protestu proti “krivosodju” pozvali notranjega ministra Boštjana Poklukarja in generalnega direktorja policije Senada Jušića k odstopu, policiste, vpletene v nasilje nad protestniki, pa bi po njihovem mnenju bilo potrebno suspendirati. 

“Torkovi dogodki v Celju so pretresli temelje naše demokratične družbe in nas opomnili na nujnost ukrepanja,” je v uvodu povedala predstavnica Glasu upokojencev Alenka Orel.

Najprej je spregovoril predsednik Glasu upokojencev Pavel RuparDraga Bobniča je v samem začetku označil kot “narodnega heroja, ki se je uprl nasilju policije” in ki je protestiral proti “skorumpiranemu sodstvu”.

Nato je naslovil dogajanje med protestom. “Hvala bogu, da so ljudje snemali, da se s tistih posnetkov jasno vidi ena zelo pokvarjena provokacija lenuhov, zaposlenih na RTV Slovenija, ki so s službenim, našim vozilom, zapeljali v množico, ne z namenom prisostvovati protestom, pač pa snemati zbirke v muzeju, ki je v Celju nasproti sodišča. To se pravi, popolna provokacija, ker bi to lahko počeli prej ali kasneje,” je povedal Rupar in dodal, da so namenoma zapeljali v množico protestnikov, kar je označil kot “načrtovano provokacijo”. Prepričan je, da RTV v takšni obliki “skrajnih fašističnih levičarjev” ne sme obstajati kot slovenski družbeni medij. Pozval je k neplačevanju prispevka RTV.

“Ljudje, če jih želiš povoziti z avtomobilom, se odzovejo tako, da se branijo. Branijo se telesno, verbalno, branijo se zato, ker branijo samega sebe in branijo svoj namen,” je povedal in dodal, da je bilo sodelovanje med RTV Slovenija in policijo očitno.

Odzval pa se je tudi na dogodke, ki so jih mnogi v javnosti označili kot policijsko nasilje. “Človek, ki je bil za dve glavi večji od vseh, se ni le verbalno znesel. On je bil tam v civilu, predstavil se menda ni, imel je pištolo in je veljal za atentatorja na Janeza Janšo. Temu ne more nihče oporekati. Če so se ljudje zoperstavili temu nasilnemu policistu, nevedoč, da gre policista v civilu, so naredili prav. Ta človek ni imel nobene pravice tepsti ne g. Bobniča in še manj tiste upokojenke, ženske,” je bil oster Rupar.
Drago Bobnič trdi, da so policisti postopali nasilno, neprimerno situaciji. Vir: zajem zaslona X.

Slednji je prepričan, da je bila izrečena globa Dragu Bobniču “velika sramota”, nato pa spomnil na nasilne proteste v času epidemije covida in vlade Janeza Janše, ko so lopovi, barabe in kriminalci dobesedno zažigali Ljubljano. “Ko je prišel Golob na oblast, so tem odpisali kazni,” je spomnil predsednik Glasu upokojencev.

“Tega policista je potrebno suspendirati takoj. Zahtevamo notranjo preiskavo celjske policije. Posnetki obstajajo, priče obstajajo, argumenta, da je taka oseba še zaposlena na policiji, ni. Odgovornost morata prevzeti minister za notranje zadeve g. Poklukar in direktor slovenske policije, ki tako ali tako ni na položaju legalno,” je prepričan Rupar. Prepričan je, da Jušić ne bi smel voditi policije. Policija je sicer v večini primerov zelo “na mestu”, meni.

Pohvalil je policiste z mariborskega in ljubljanskega konca, s katerimi imajo stike v času svojih protestov. “Mariborska policija, ljubljanska policija, kapo dol,” je povedal. “To, kar se je zgodilo v Celju, je velik madež za tiste, ki so uniformirani in so fer,” je dodal. Ob zaključku je še povedal, da zahtevajo povrnitev že plačane kazni, ki je bila izrečena Bobniču.

Nato je nastopil Rajko Perčič, ki je napovedal, da bodo v Glasu upokojencev stali ob strani svojim privržencem. “Z donacijami, ki smo jih pridobili ob podaritvi “čebelic”, bomo del tega namenili tudi za povrnitev stroškov g. Bobniču.

Besedo je nato dobil Bobnič, ki ga je Rupar predstavil kot “žrtev policijskega nasilja”. Bobnič je povzel torkovo dogajanje v Celju. Povedal je, da je bil osnovni namen pripadnikov Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve na protestu izreči podporo g. Janši zaradi krivičnega sojenja v primeru Trenta, ki ga je označil kot “znova zmontiran proces”. Pred sodiščem so bili že ob 9. uri zjutraj, po vmesnem premoru pa so se ob 14. uri vrnili pred sodišče, kjer je potekal shod. “Iz Glasu upokojencev nas je bil mnogo, predvsem vojnih veteranov za samostojno Slovenijo. Napad name ni bil samo napad name, ampak je bil tudi napad na Inštitut 1. oktober in na stranko Glas upokojencev. Vem, da je bil orkestrirani napad name zaradi tega, ker se nisem hotel pred huligani, ki se niti predstavili niso, predstaviti z osebno izkaznico,” je povedal Bobnič.

“Zanimivo, ko so me vlekli, cotali in tolkli, so pele tudi pesti. Ta obritoglavec mi je strgal nahrbtnik. Gospa, ki je pobrala nahrbtnik, me je branila,” je izpovedal.

Ponosno je vihtel slovensko zastavo

“Zakaj so meni napisali to skropucalo, ki ima cifro 855 evrov? Zato, ker sem ponosno vihtel slovensko zastavo in vzklikal proti skorumpiranemu sodišču,” je prepričan. Dodal je, da je bil obritoglavi policist “levičarski aktivist”, ki je strgal slovensko zastavo, in da gre za primer nedopustnega nasilja nad vojnim veteranom za samostojno Slovenijo.

Tudi Bobnič zahteva tako odstop notranjega ministra in generalnega direktorja policije kot tudi suspenz vse, ki so se “z orožjem petelinili” nad njimi. Pozval je vse Slovenske in Slovence, da se udeležijo upokojenskih protestov.

Rupar je nato obsodil predsednika vlade Roberta Goloba in predsednico države Natašo Pirc Musar, ki še nista obsodila nasilja na torkovem protestu. Tudi Rupar je pozval k udeležbi na protestih. “Mora priti čas množičnih protestov,” je povedal in dodal, da prihaja čas množičnega upora.

Predstavnica stranke Glas upokojencev Alenka Orel. Vir: zajem zaslona TOP TV

Nasilje nad ženskami
Alenka Orel
 je izpostavila, da se je na protestu vršilo tudi nasilje nad ženskami. “Stranka Glas upokojencev in društvo Inštitut 1. oktober izražata globoko ogorčenje nad dogodki, ki so se odvijali v Celju v torek, 26. novembra. Policisti v civilu so se nad ženskami, ki so izražale svoje mnenje, znesli z nasiljem, ki je povsem nesprejemljivo in nezdružljivo z vrednotami pravne države in človekovih pravic,” je povedala in dodala, da je šlo za napad na celotno družbo in pravico do svobodnega izražanja. Opozorila je na neodzivnost predsednice Nataše Pirc Musar. 

“Njena tišina ni le razočaranje, temveč sporočilo vsem nam, še posebej pa ženskam, da je nasilje mogoče spregledati, in to je nesprejemljivo,” je bila jasna.

“Nasilje nad ženskami, še posebej, kadar prihaja iz vrst tistih, ki bi nas morali varovati, je ena najtežjih kršitev človekovih pravic. Stranka Glas upokojencev in Inštitut 1. oktober bomo vztrajali pri tem, da se odgovorni soočijo s posledicami in da se žrtvam povrne njihovo dostojanstvo,” je dodala.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine