3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Ali na STA sploh ločijo med seboj episkopalno in katoliško Cerkev? Ali pa nalašč obojega ne ločijo, da lahko pišejo neumnosti?

Piše: G. B. 

Ni skrivnost, da STA, osrednji medijski servis za Slovenijo, ki ga seveda plačujemo davkoplačevalci (hkrati pa svoje storitve prodaja za tržno ceno!”), nikoli ni skrival velike antipatije do ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Očitno se na ta račun zateka tudi k ignorantstvu. 

Danes je denimo poročala, da je washingtonska škofinja Mariann Edgar Budde “med torkovo mašo po inavguraciji ameriškega predsednika Donalda Trumpa pozvala k milosti v odnosu do priseljencev in LGBTQ oseb”. Trump pa jo je danes v odzivu kakor označil za “zoprno” in “radikalno levičarsko sovražnico” in od nje zahteval opravičilo. No, tako poročajo tudi nekatere druge tiskovne agencije.

Očitno pa so pri poročanju precej nenatančni, saj ne ločijo med episkopalno in katoliško Cerkvijo. Slednja ima maše, nima pa škofinj, tako kot jih imajo ameriški episkopalci, ki veljajo za zelo liberalno krščansko denominacijo. Medtem ko episkopalci upravljajo Washingtonsko nacionalno katedralo, posvečeno sv. Pavlu, ima katoliška nadškofija v Washingtonu baziliko Marijinega brezmadežnega spočetja. Nadškofijo od 6. januarja letos dalje vodi kardinal Robert McElroy, ki sicer velja za dokaj liberalnega kardinala v odnosu do LGBT (a spet ne tako, kot episkopalna Cerkev), po rodu pa je iz Kalifornije.

Za episkopalno Cerkev v ZDA je sicer značilno, da je del svetovnega anglikanskega občestva cerkva, se pa uvršča med protestantske skupnosti, te pa imajo seveda svoje obredje, ki pa ga je nemogoče imenovati “maša”. Ki je zelo specifičen obred, sestavljen iz dveh središčnih delov: bogoslužja Božje besede ter evharističnega bogoslužja. Tako katoličani kot pripadniki pravoslavnih (vzhodnih) Cerkva namreč verujejo v resnično navzočnost Jezusa Kristusa po posvetitvi kruha in vina. Protestantske cerkve (v širšem pomenu) takega obreda nimajo. Nekateri njihovi člani – takšen primer je bil izvirno kalvinist brat Roger Schutz, ustanovitelj ekumenske skupnosti v Taizeju – priznaval Kristusovo navzočnost.

No, episkopalna škofinja je očitno težko sprejela, da je na oblast prišel ameriški predsednik, ki ni ravno naklonjen LGBTQ+ agendi in priznava samo dva spola. Očitno pa je zmeda glede evangelijskih resnic navzoča tudi v “matični”, torej škotski episkopalni Cerkvi, kjer so se leta 2017 glede Jezusa sklicevali kar na citate o njem v Koranu.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine