Piše: Gašper Blažič
KD Group bo očitno novi lastnik Moskovičeve vile, tiste znane zgradbe na Levstikovi ulici v Ljubljani, kjer je dolga leta domovala SD. Slednja se je pred dvema letoma preselila v (najete) prostore na Nazorjevi, ta projekt je vodil njen tedanji tajnik Klemen Žibert.
Kot je znano, so afere, ki so sledile, poskrbele za slovo Tanje Fajon z vrha stranke, že prej pa je odstopil tajnik Klemen Žibert. Načrtovali so, da bo v Moskovičevi vili še naprej ostal Inštitut 1. maj, sicer eden od strankinih civilnodružbenih podaljškov. Vendar se je nato zalomilo, vili so se morali odpovedati. Marca lani so jo še prodajali za dva milijona evrov, sedaj pa so kupca, kot kaže, našli.
Katastrofalno poslovanje SD
Sodeč po finančnem poslovanju je SD katastrofalno slab gospodar. Kot poroča Dnevnik, si je SD največ dolga nabrala pri Delavski hranilnici, ki ji dolgujejo blizu 700 tisoč evrov. Skoraj četrtino dolga pa si je stranka nakopala s prenovo najetih prostorov na Nazorjevi ulici, kjer ima sedež zadnji dve leti. Te prostore jim je opremilo grosupeljsko podjetje Drugačno pohištvo, a je ostalo nepoplačano. Svojo terjatev so zavarovali s hipoteko, rok za poplačilo dolgov pa se je iztekel pred petimi dnevi.
Kupnina 1,6 milijona evrov za vilo na Levstikovi pa naj bi stranki sedaj zadoščala, da pokrije omenjene dolgove. Stranka pa je po navedbah portala 24ur tudi že poravnala davek na promet nepremičnin. KD Group domnevno želi vilo prenoviti, v njej pa bodo uredili pisarne, še poročajo mediji.
SD je Moskovičevo vilo dobila zastonj od države!
Toda če bi posel pri Moskovičevi vili merili z enakimi “vaflji” (po Andreji Katič) kot pri zadevi Trenta, bi bilo vse skupaj do skrajnosti sporno. SD, takrat še ZLSD (po združitvi ZKS-SDP, Socialdemokratske unije in Delavske stranke), je te prostore sicer pridobila leta 1993 z menjalno pogodbo za del prostorov na Tomšičevi ulici, ki je danes del parlamenta. Tam je bil namreč prej sedež CK ZKS. Medtem ko so morale nove stranke, ki niso izšle iz nekdanjih družbeno-političnih organizacij, svoje prostore kupiti ali najeti z lastnimi sredstvi, je ponosna naslednica zveze komunistov Moskovičevo vilo dobila tako rekoč – zastonj.
Spomnimo: prostori na Tomšičevi so pred drugo svetovno vojno pripadali banski upravi, nato si jih je uzurpirala Komunistična partija Slovenije, kasneje preimenovana v Zvezo komunistov Slovenije. Za Moskovičevo vilo pa velja, da je bila po vojni zaplenjena, saj so Feliksa Moskoviča, takrat že pokojnega lastnika vile, obtoževali sodelovanja z gestapom, čeprav je bil sam žrtev nacističnega preganjanja. Nato je njegov svak Ignjat Lajtner v povojnih letih vendarle postal dedič premoženja. Lajtner je po vrnitvi vile slednjo prodal Dani Kos. To je bilo leta 1947. 14 let kasneje je ista lastnica nato prodala vilo splošnemu ljudskemu premoženju. Uradno je SR Slovenija postala lastnik te nepremičnine leta 1982, kar pomeni, da je država bila lastnica Moskovičeve vile kakih enajst let.
Ob tem velja spomniti, da je po prodaji vile Dani Kos v njej v resnici živel Tone Fajfar, ki je bil pred vojno uradno krščanski socialist, dejansko pa tajni član KPS. Dana Kos je bila samo formalna lastnica premoženja, v vili pa nikoli ni stanovala. Leta 1953 so oblasti celo znova zaplenile vilo (vendar so jo po intervenciji Beograda to morali preklicati), nacionalizirano pa je bilo dejansko celotno zemljišče na območju omenjene vile, tudi zemljišče, na katerem se je nahajala stavba. Kar pomeni, da je šlo pri prodaji vile leta 1961 dejansko za izsiljeno prodajo, saj je bilo nemogoče, da bi lastnik razpolagal z zgradbo na zemljišču, ki je bilo že nacionalizirano. Preračun vrednosti je pokazal, da je država Dani Kos za vilo plačala po preračunani današnji vrednosti približno 320 tisoč evrov. Takrat je bilo to skoraj 13 milijonov dinarjev.
GURS lani ocenil vilo na 800 tisoč evrov, SD pa je zanjo sedaj dobila dvakrat toliko!
Oktobra lani je Reporter poročal, da je Moskovičeva vila po oceni GURS-a vredna približno 800 tisoč evrov. Sedaj je KD Group zanjo plačal dvakratnik te vsote. Ob dejstvu, da SD za nakup te zgradbe leta 1993 ni odštela niti tolarja, se že same po sebi postavlja primerjava z zadevo Trenta, kjer je trojica (Janez Janša, Branko Kastelic, Klemen Gantar) obtožena oškodovanja podjetja Imos, ker je slednje kupilo Janševo nekdanje posestvo v Trenti za ceno, ki je, mimogrede, precej manjša od 150 tisoč evrov. Tu pa je govora o milijonu in pol za nepremičnino, ki jo je SD dobila tako rekoč zastonj. Pravzaprav smo jo plačali davkoplačevalci. Pravcate slovenske Butale!