7.5 C
Ljubljana
torek, 7 januarja, 2025

Elon Musk: Nemški zvezni predsednik je “tiran”, kancler pa “idiot”

Piše: Anna Schiller

Svetovalec izvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa je udaril po vodilnih nemških politikah, še posebej pa se je spravil na socialdemokrate. Njihov odnos do Trumpovih ljudi je napet.

Teden dni pred nastopom Donalda Trumpa v Nemčiji skoraj nihče ne govori o bodočem ameriškem predsedniku. Zadnje dni se vse vrti okoli njegovega svetovalca Elona Muska. Zdi se, da je ta podjetnik še posebej zaljubljen v nemške socialdemokrate. Zato je svojo platformo “X” večkrat uporabil za očrnitev vodilnih politikov vladajoče SPD.

Ko je berlinska leva koalicija SPD, Zelenih in liberalcev razpadla, je Musk nemškega kanclerja Olafa Scholza označil za “imbecila”. Po terorističnem napadu v vzhodnonemškem Magdeburgu je Musk Scholza pozval k odstopu in ga označil za “nesposobnega idiota”.

Nato se je pred dnevi osredotočil na nemškega zveznega predsednika Frank-Walterja Steinmeierja, ki je tudi socialdemokrat. Musk je Steinmeierja razglasil za “protidemokratičnega tirana” in dodal: “Sram ga bodi.”

Musku očitno ni bil všeč božični nagovor nemškega zveznega predsednika narodu, v katerem je Steinmeier opozoril na “zunanje poskuse vplivanja” na volilno kampanjo v Nemčiji. “Zunanji vpliv je nevarnost za demokracijo – bodisi prikrit, kot je bilo pred kratkim na volitvah v Romuniji, bodisi odkrit in očiten, kar se trenutno še posebej intenzivno izvaja na platformi X,” je dejal.

Kabinet nemškega zveznega predsednika se je na Muskove kritike odzval zadržano. Steinmeier je “vzel na znanje” Muskov komentar, a ga ne komentira, je dejala njegova tiskovna predstavnica.

So se pa zato odzvali predsednikovi strankarski kolegi. Med socialdemokrati je prišlo do eksplozije velikega razburjenja in ogorčenja.

Predsednik poslanske skupine SPD v bundestagu Rolf Mützenich je Muska obtožil, da je prestopil dopustno “črto med prijateljskimi državami”. Steinmeier je kot zvezni predsednik Nemčije po mednarodnem pravu. “Besedni napad na zveznega predsednika je napad na vse državljane,” je dejal Mützenich in dodal, da je treba po Trumpovem prevzemu položaja razjasniti, “ali je bilo to ponavljajoče se nespoštovanje, obrekovanje in vmešavanje v volilno kampanjo storjeno v imenu nove ameriške vlade.”

Nemška socialdemokratska zvezna notranja ministrica Nancy Faeser, ki je sicer zelo blizu Antifi, je Muskove izjave označila za “obrekovanje, ki ga je treba zelo jasno zavrniti”, sopredsednica SPD Saskia Esken pa je poslovneževe izjave o Scholzu in Stienmeierju označila za “prestop linije dostojnosti”. Obe sta Muska obtožili “nespoštovanja naše demokracije”.

Vendar pa obstaja tudi predzgodba Muskovih izjav. Ni prvič, da so se nemški socialdemokrati spopadli s Trumpovim taborom. Sami politiki SPD se pri obravnavi Trumpa niso držali pravil diplomacije, pri katerih vztrajajo zdaj.

Minister za zdravje SPD Karl Lauterbach je Trumpa javno razglasil za novega Nerona. Ob koncu Trumpovega prvega mandata je Lauterbach na platformi “X”, takrat še Twitterju, zapisal: “Trump je resnično Neron našega časa, maligni psihopat.”

Leta 2020 je omenjeni vodja SPD Mützenich, ki je zelo blizu Kremlju, Trumpa označil za “egomanijaka” in pozval k ustavitvi vseh nemško-ameriških orožarskih projektov.

Med volilno kampanjo v ZDA leta 2016 je Steinmeier, ki je bil takrat nemški zunanji minister, dejal, da so “pridigarji sovraštva”, kot je Trump, “napalmove bombe za družbo”, ki jih morajo ameriški volivci zadušiti.

Odkrito protinatovski in proruski poslanec SPD Ralf Stegner je javno priporočil, naj ne volijo Trumpa in podprl volilno kampanjo ameriških demokratov. Neposredno se je vključil v ameriške volitve in vodil kampanjo od vrat do vrat proti Trumpu na ozemlju ZDA. Stegner je o ameriškem predsedniku javno izjavil, da je »Donald Trump ena od kug Stare zaveze za ZDA. V zelo kratkem času uniči več kot roj svetopisemskih kobilic.

Nemški kancler Olaf Scholz se je javno vključil v volilno kampanjo in dal jasno vedeti, da podpira Kamalo Harris: »Dobro jo poznam. Zagotovo bi bila zelo dobra predsednica.”

Zato ima zdaj ena nemška stranka koristi od dobrih odnosov z Muskom. Kandidatka AfD za kanclerko Alice Weidel intenzivno komunicira z Muskom. Trenutno se dogovarjata za termin intervjuja, ki ga bo z njo opravil na “X” tik pred nemškimi volitvami. Poleg tega je Musk pred dnevi v svojem avtorskem članku za Welt opisal AfD kot “zadnjo iskro upanja za Nemčijo”.

 

Vir: Neue Zürcher Zeitung (NZZ)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine