Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)
Odstavljeni finančni minister in šef FDP nemške vlade Christian Lindner je po poročanju Berliner Zeitunga obtožil nemškega kanclerja Olafa Scholza (SPD), da ga je odstavil, da bi preprečil vojaško podporo Ukrajini z raketami Taurus. Scholz pa je že pred tem pojasnil, da je odstavil Lindnerja, ki vodi liberalce (FDP), ker je blokiral vse njegove gospodarske načrte. Brez FDP Scholz nima večine.
Večje težave so se začele že novembra lani, ko je ustavno sodišče presodilo, da proračunsko načrtovanje ni v skladu z ustavno ureditvijo, ker so 60 milijard, rezerviranih za blaženje posledic covid krize, porabili tudi za ekološke in podnebne politike, ki s covidom niso bile povezane. Dogajanje je razkrilo različne poglede in spopade znotraj vladnih strank. Povezava FDP, ki je za prosti trg, fiskalno konzervativen pristop in vitko državo, s SPD in Zelenimi, levičarskima strankama, ki sta za čim večje trošenje za socialno in okoljsko politiko, pa je bila že prej težavna, popularnost je rasla skrajnim strankam na desni in levi, ker vladne stranke, ki vlečejo v različne smeri, niso našle recepta, kako obuditi pešajoče nemško gospodarstvo po tem, ko so zaradi zahtev radikalnih ekologov ustavili nuklearke, zaradi napada na Ukrajino pa še uvoz relativno poceni energentov iz Rusije.
Lindner je o sporu v vladi ob Ukrajini povedal, da je Scholz zahteval, da mora v Kijev nakazati tri milijarde evrov. A je to zavrnil, premiera opozoril na težko finančno situacijo v Nemčiji in ocenil, da Ukrajina dodatnih treh milijard tudi ne potrebuje in mu predlagal, da bi Ukrajini namesto tega poslali, kar res potrebuje za učinkovito obrambo pred Rusijo, to so rakete Taurus. Kancler Scholz pa bi naj to kategorično zavrnil in ga namesto tega obvestil o njegovi razrešitvi. Scholz pomoč s temi raketami že dolgo zavrača, čeprav sta podobne Ukrajini že poslala Velika Britanija in Francija. Zdi se, da je v ozadju strah pred zaostrovanjem odnosov z Moskvo, z nemškimi raketami bi bilo namreč mogoče lažje kot z alternativami razstreliti most na Krim, ki je pomemben za rusko logistiko na okupiranih ozemljih Ukrajine, velja pa tudi za ponos uspešne zasedbe Krima Vladimirja Putina.
Lindner se pred obratnimi očitki, da je zavrnil finančno pomoč Ukrajini, ko je 50 milijardni evropski finančni paket že spet zablokirala Madžarska, branil, da podpora njegove stranke Ukrajini nikoli ni bila vprašljiva, zato se tudi na evropski ravni trudijo, da bi sprostili evropsko pomoč Ukrajini, ki je namenjena tudi pomoči, če bi se politika ZDA po menjavi v Beli hiši dramatično spremenila. Zadnja leta je obramba Ukrajine, ko gre za orožje in strelivo, odvisna predvsem od ZDA, Evropa se je znova, kot že nekoč ob jugoslovanski krizi, izkazala za nesposobno, ko gre za vojaške konflikte. A če bi Donald Trump dramatično spremenil smer, bi se lahko celotna Evropa zaradi nesposobnosti zaščite lastnih interesov znašla v resnih težavah.
Da nemška vlada razpada, je javnost izvedela skoraj hkrati z izvolitvijo Trumpa in ni mogoče izključiti, da so težave povezane z upanjem Scholza, da bo zmagala bolj leva Kamala Harris, a to upanje se je sesulo, ko so rezultati volitev že spet demantirali raziskave javnega mnenja, ki so napovedovale zelo tesno bitko.
Nemško gospodarstvo, največje v Evropi, se je lani skrčilo, rast pa je že več let krepko nižja kot v večini drugih držav z evrom, tudi v Franciji ali Italiji. Nemčija se sooča tudi s problemom starajoče populacije, gospodarsko pa jo ogrožajo konkurenti iz Kitajske in to vse bolj tudi na paradnih področjih, kot je denimo proizvodnja avtomobilov, kar je pomembno tudi za Slovenijo, kjer je veliko dobaviteljev.
Scholz, ki po odhodu FDP iz koalicije zdaj vodi manjšinsko vlado, je v podobnem položaju kot nekoč pri nas Marjan Šarec, ko ga je zapustila Levica, le da puške ni vrgel koruzo in odstopil, bo pa januarja glasovanje o zaupnici, ki bo pokazalo, a še lahko najde partnerje za vodenje države. Če bo 15. januarja izglasovana nezaupnica, bodo predčasne volitve do konca marca. Redne volitve bi sicer morale biti septembra prihodnje leto. Torej pol leta pozneje.
Nemških raket Taurus pa še nekaj časa ne bo v Ukrajini. Scholz si ne upa kot ga je javno zbodel zdaj že bivši koalicijski partner Lindner.