Piše: Slovenska karitas
Stiske staršev pred začetkom novega šolskega leta so velike, stisko občutijo tudi otroci. »Moji otroci zvezke porabijo do zadnje strani in jih zato ne potrebujejo veliko. Tudi barvice ošilijo, kolikor je mogoče. Dajte prosim tudi šilček, da bodo lahko šilili barvice, ki jih že imajo.« je skromno rekla mama šoloobveznih otrok, ki je prejela pomoč. Karitas je do sedaj v mesecu juliju in avgustu na škofijskih Karitas Celje, Ljubljana, Koper, Maribor, Murska Sobota in Novo mesto pomagala nekaj več kot 11.000 otrokom. Skupna vrednost pomoči je pred začetkom šolskega leta dosegla 446.705 EUR, večinoma v obliki paketov šolskih potrebščin in bonov za delovne zvezke. Razmer in obseg prošenj je podoben kot lani in do konca leta pričakujemo, da bomo skupaj pomagali 13.000 otrokom. Pomoč družinam s šoloobveznimi otroki se nadaljuje in bo potekala preko šolskega leta.
Alenka Petek, socialna delavka na Škofijski Karitas Ljubljana: »Začetek šolskega leta predstavlja za mnoge družine veliko finančno breme, še posebej, če je v družini več šoloobveznih otrok in so prihodki družine nizki. Karitas že vrsto let pomaga socialno ogroženim družinam pri nakupu šolskih potrebščin. Že ob koncu šolskega leta začnemo preko župnijskih Karitas zbirati vloge za pomoč. Odobreno pomoč razdelimo v obliki bonov za nakup delovnih zvezkov. Pomembno je, da se otroci in starši počutijo podprte. Takšna pomoč ne prinaša le šolskih potrebščin, ampak tudi emocionalno podporo in sporočilo, da so vsi otroci vredni enake pozornosti. Družine, ki potrebujejo pomoč pri nakupu šolskih potrebščin, se pogosto soočajo z različnimi izzivi, ki lahko vplivajo na življenje njihovih otrok. Pomanjkanje osnovnih šolskih potrebščin lahko povzroči, da se otroci počutijo izključene in manjvredne v primerjavi s svojimi vrstniki. Pomoč družinam pri dostopu do šolskih potrebščin je izjemno pomembna, saj lahko pozitivno vpliva na otrokovo samozavest in občutek pripadnosti.«
Na Karitas se po pomoč vsako leto obrne več kot 20.000 družin. Pomoč s šolskimi potrebščinami ob začetku šolskega leta staršem olajša finančna bremena, ki pa se nadaljujejo tudi skozi šolsko leto. Pri pomoči gre za družine, kjer imajo starši nizke plače, zadolžene, brezposelne, enostarševske družine in družine z več osnovnošolci. Pri razdeljevanju pomoči za šolo smo pozorni tudi na družine, ki s svojimi nizkimi prihodki in skromnim življenjem sicer shajajo skozi leto in drugače ne prejemajo pomoči. Karitas v veliki meri pomaga tudi družinam, ki le za las ne izpolnjujejo pogojev za javno pomoč.
V sodelovanju z osnovnimi šolami nekatere Karitas socialno ogroženim otrokom med letom dodatno pomagajo z učno pomočjo, s plačilom različnih dejavnosti in s pokrivanjem stroškov za prehrano. Posebna oblika pomoči pri stroških za šolo so tudi Botrstva za otroke, v katera je vključenih 415 otrok. Poleg šolskih potrebščin vsako leto med šolskim letom 1.500 otrok prejme tudi denarno pomoč za plačilo prehrane, obšolskih dejavnosti in sprotnih potreb za šolanje.
Večji del pomoči je bil realiziran preko akcije “Otroci nas potrebujejo,” v kateri se je do sedaj zbralo 191.705 EUR. Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij je prispevala 103.000 EUR, preostala sredstva pa so se zbrala v manjših lokalnih akcijah, pri čemer je del prispevkov zagotovila tudi Fundacija Radia 1. Del pomoči je bil zbran in razdeljen v materialni obliki preko akcije “Pokloni zvezek,” v okviru katere smo zbrali 56.000 zvezkov za socialno ogrožene otroke v Sloveniji. Med njimi smo zbrali 33.150 zvezkov v 263 osnovnih šolah ter 129 vrtcih. Akcija “Pokloni zvezek” je bila letos že petič izvedena tudi v papirnicah Office&More in galanterijah Bags&More, kjer se je zbralo več kot 22.800 zvezkov.
Lucija Hrovat, zakonska in družinska psihoterapevtka: »Začetek novega šolskega leta, še posebej prvega, je vedno prežet z različnimi občutji. Občutki navdušenja, vznemirjenja, pričakovanja in veselja, saj se bodo otroci spet družili s sošolci in se učili novih stvari. Nemalokrat se tem občutkom pridružijo tudi manj pozitivni, ki izvirajo iz specifičnih situacij, s katerimi se otrok sooča, kot so socialno šibkejše družine, nepriljubljenost v razredu ali različne oblike medvrstniškega nasilja. Veliko vlogo pri tem igrajo starši in učitelji – odrasli, ki s svojim lastnim zgledom, odločitvami in dejanji lahko olajšamo vstop v novo šolsko leto.
Vloga staršev in učiteljev je, da to, kar učimo, tudi živimo ter spodbujamo otroke k medsebojni pomoči, kolegialnosti in občutku za skupnost, kjer ni nikogar izločenega. Je res pogoj za pripadnost, da mora biti peresnica vsako leto nova? Ali pa se lahko malo rabljene barvice še vedno uporabljajo? Ko opazimo nekoga, ki potrebuje pomoč, bomo pristopili k njemu in pomagali brez izpostavljanja, obdržimo njegovo dostojanstvo?
Odrasli se včasih premalo zavedamo, kako veliko dobro ali škodo lahko povzročimo z zgledom. Otroci nas opazujejo in v teh letih se gradi njihova samopodoba in samozavest. Za oblikovanje dobre samopodobe je pomemben pogovor ne le o potrebščinah, ki jih je treba kupiti, temveč tudi o pričakovanjih otrok glede prvega šolskega dne. Iskren in umirjen pogovor o morebitnih skrbeh ter iskanje rešitev lahko še dodatno okrepi odnos med otroki in starši. Ko otroka jemljemo resno v njegovih skrbeh, nam bo lažje zaupal in čutil, da je kos težkim izzivom. Podobno velja tudi za učitelje – otrok si morda ne bo zapomnil, kako je bila okrašena učilnica, si pa bo zapomnil, kako se je ob učitelju počutil. Želim si, da bi vsi odnesli čim več prijetnih občutkov, ki jih bodo lahko delili naprej.«
Akcija zbiranja sredstev v dobrodelni akciji Otroci nas potrebujejo se bo nadaljevala tudi v prihodnjih mesecih, saj Karitas osnovnošolcem pomaga tudi med šolskim letom. Svoje prispevke lahko nakažete na TRR za pomoč otrokom:
Slovenska karitas
Kristanova ulica 1
1000 Ljubljana
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
sklic: SI00 3620
namen: Otroci nas potrebujejo.
Zbiranje sredstev preko celega leta poteka tudi prek SMS-sporočil s ključno besedo ZVEZEK5 na 1919, s katerim prispevate 5 EUR.
Najlepša hvala, da lahko skupaj podpremo družine s šoloobveznimi otroki, ki potrebujejo pomoč pri obisku šole in naj bo vstop v novo šolsko leto prijeten za vse.
Peter Tomažič
generalni tajnik Slovenske karitas