3.3 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Evropa obeležuje dan spomina na žrtve totalitarnih režimov, ob tem precej sprenevedanja tako v Bruslju kot Ljubljani

Piše: C. R. 

Evropa danes obeležuje dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, pri čemer so pri Evropski komisiji izpostavili pomen ohranjanja zgodovinskega spomina, enotnosti, spoštovanja in demokracije. Več dogodkov v spomin na žrtve totalitarnih režimov bo danes potekalo tudi v Sloveniji.

“Nihče več ne bi smel trpeti v totalitarnem režimu. Demokracija je dobrina, ki je ne smemo jemati za samoumevno, nenehno jo je treba negovati,” so v skupni izjavi poudarili podpredsednica Evropske komisije za vrednote in preglednost Věra Jourová, komisar za pravosodje Didier Reynders in komisarka za enakost Helena Dalli. “Bistveno je, da ohranjamo zgodovinski spomin […], da se soočimo s preteklostjo in zagotovimo, da se ta ne bo ponovila. Le z enotnostjo in spoštovanjem drug do drugega, naše zgodovine in pogledov na prihodnost lahko še naprej ohranjamo demokracijo, pravno državo, mir in svobodo,” so dodali.

No, precej sprenevedavo, glede na to, da je Jourova še nedavno veliko pomagala pri ohranjanju revolucionarnih izročil v Sloveniji.

Ob dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov bo danes več spominskih dogodkov potekalo tudi v Sloveniji. Delegacija Študijskega centra za narodno spravo, Vojaškega vikariata Slovenske vojske in Nadškofije Ljubljana bo popoldan položila cvetje pred spominskimi obeležji v Ljubljani – ob spominski plošči pred ameriškim veleposlaništvom, pred zaporniškimi celicami na Beethovnovi in pred spomenikom žrtvam vseh vojn na Kongresnem trgu.

Zatem bo v stolnici sv. Nikolaja potekala maša, ki jo bo daroval ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, sledila bo še akademija s slavnostnim nagovorom nekdanjega predsednika Boruta Pahorja. Ob tem bodo v nekdanjem taborišču Kidričevo na Štajerskem odkrili spominsko ploščo, posvečeno žrtvam medvojnega in povojnega nasilja.

Golobova vlada je sicer že dan prej poskrbela za novo sramoto, saj je odločila, da bo z vojaškimi častmi pokopan še en komunistični funkcionar, sicer zadnji predsednik komunistične republiške vlade v Sloveniji Dušan Šinigoj. Podobno je že prej poskrbela za prav takšen pokop Janeza Zemljariča. Predlagatelj je bil v obeh primerih Marjan Šiftar, sicer desna roka Milana Kučana, kar kaže na velik vpliv starih komunističnih struktur.

Evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga v Sloveniji obeležujemo od leta 2012, je Evropski parlament z resolucijo o evropski zavesti in totalitarizmu razglasil leta 2009. Za dan obeležitve je izbral dan, ko sta nacistična Nemčija in komunistična Sovjetska zveza leta 1939 sklenili pakt Molotov-Ribbentrop, ki mu je sledil začetek druge svetovne vojne.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine