7.6 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Sto tisoče Kolumbijcev poziva levičarskega predsednika, naj »se pobere«

Piše: Bogdan Sajovic

Včeraj se je več sto tisoč Kolumbijcev udeležilo protestov proti levičarskemu predsedniku Gustavu Petru. Največ demonstrantov se je zbralo v prestolnici Bogota ter v regionalnih prestolnicah Medellin in Bucaramanga. Mnogo demonstrantov je nosilo bele zdravniške halje, v znak protesta proti poizkusom levičarskega predsednika, da nacionalizira kolumbijsko zdravstvo. Glede na ankete je sedemdeset odstotkov Kolumbijcev nezadovoljnih s Petrovim predsedovanjem in zato je bil glavni bojni klic nedeljskih demonstracij »Petro, poberi se!«

Petro je sicer prvi levičarski predsednik v zgodovini Kolumbije. V mladosti je bil član levičarske teroristične tolpe M-19, ki je poleg »revolucionarnega boja« sodelovala tudi z narkokraljem Pablom Escobarjem. Petro je sicer kasneje iz »oboroženega krila« prešel v politično krilo, a ni nikoli izgubil stikov s svojimi terorističnimi kolegi. Postal je vpliven član južnoameriške nove levice, zbrane v Forumu Sao Paulo.

Forum je znan po volilnih prevarah in manipulacijah in tudi volitve poleti 2002, na katerih je za vsega pol odstotne točke zmagal Petro, so potekale kot po priročniku Foruma- s kombinacijo uličnega nasilja, medijskimi manipulacijami in občasnimi »mrki« elektronskih glasovalnih naprav, po katerih je Petro čudežno prevzemal vodstvo v nekaterih ključih okrožjih, kjer je do mrkov zaostajal za tekmecem.

Petro je po zmagi napovedoval »obdobje harmonije« v Kolumbiji, a po skoraj dveh letih na oblasti, o harmoniji ni ne duha ne sluha. Petro skuša uvajati skrajno levičarsko politiko, ki jo v parlamentu večinoma blokirajo celo zmerno leve politične stranke.

Primer takšne politike je njegov poizkus, da bi nacionaliziral zdravstvo v Kolumbiji. Drži, tudi zdravniki sami priznavajo, da tudi pred Petrom zdravstveni sistem ni bil idealen, a je vsaj deloval. Odkar pa se je začel Petro vmešavati vanj, pa se razmere pospešeno slabšajo. Zdaj se država sooča tudi s pomanjkanjem zdravil, kar se do sedaj še ni nikoli zgodilo. Potem, ko je Petru spodletelo skozi parlament spraviti zakonodajo, s katero bi nacionaliziral celotno zdravstvo, je pred dnevi s predsedniškim odlokom ukazal nacionalizacijo dveh izmed treh največjih kolumbijskih zavarovalnic, preko katerih večina Kolumbijcev uveljavlja svoje zdravstveno zavarovanje. In to je pognalo sto tisoče demonstrantov na ulice.

Nič manj razburjenja ne povzročajo nekatere druge poteze predsednika Petra. Pretekli teden je tako razglasil racionalizacijo vode v državi, predvsem v velikih mestih. Bojda naj bi na takšen način »človeštvo zmanjšalo pritisk na planet«. Po predsednikovi shemi naj bi se državo razdelilo na devet con, od katerih bi po sistemu kolobarjenja vsaka en dan ostala brez vode. Tisti dan naj bi se zaprli vsi državni uradi in šole, ljudi v večjih mestih spodbujajo, naj gredo ta dan iz mesta na podeželje, tisti, ki bodo ostali v mestih, pa naj si vnaprej pripravijo zalogo vode po formuli »dve vedri za umivanje in pranje, dva lonca za kuhanje in en vrč za pitje« na družino.

Sicer pa Petro pripravlja »sporazum za večni mir«, mirovni sporazum s starimi kolegi iz levičarskih terorističnih skupin. Problem tega sporazuma je, tako pravijo kritiki, da glede na ponujene koncesije, Petro praktično namerava izročiti Kolumbijo v roke teroristom.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine