0.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Nekdanji dolgoletni predsednik Fidesa, na katerega smo že nekoliko pozabili

Piše: P. T. 

Aktualna zdravniška stavka je verjetno prva, ki po skoraj 30 letih poteka brez vidne vloge Konrada Kuštrina, primorskega zdravnika, ki se je lani upokojil, izhaja pa iz Baške grape. Večji del svoje zdravniške kariere je deloval v šempetrski bolnišnici na Goriškem, sindikat Fides pa je vodil več kot četrt stoletja. 

Konrad Kuštrin je dejansko že legenda zdravniškega sindikalizma. Mainstream mediji so ga opisovali kot militantnega, sam bi rekel, da je bil pogumen in drzen, da se je sploh spustil v prvo odmevno zdravniško stavko leta 1996. Trajala je tri tedne. “Ko je Fides začel rasti na nivo državnega sindikata, sem med svojo pošto v bolnišnici dobil pismo, ki je bilo prvotno naslovljeno na starejšega in uglednega kolega. Ta je svoje ime prečrtal in napisal »za Kuštrina«. Pismo je bilo vabilo k sodelovanju. Tako sem postal član glavnega odbora in vodja Fidesa v naši bolnišnici. Ko je Andreju Šikovcu potekel mandat, mi je predlagal, da kandidiram za predsednika, in tako se je začelo. Ker se po dveh letih pogovorov na ministrstvu za zdravstvo ni nič premaknilo, sem glavnemu odboru predlagal stavko. Kolegi so ob tem predlogu obnemeli. Dejansko se nam ni niti sanjalo, v kaj se podajamo,” je povedal v enem od intervjujev (TUKAJ).

Ob lanski upokojitvi pa je povedal: “V penziji bom pogrešal tako zdravniško službo kot tudi sindikalni boj, saj je bilo oboje del mojega življenja. V službi sem bil skoraj 43 let, v bolnišnici 38 let in 7 mesecev. Šef sindikata sem bil 27 let, v sindikatu 30 let. Ne bom pogrešal skrbi in odgovornosti, ki jih prinaša tako odgovorna služba kot je bila moja. Pogrešal pa bom sestre in kolega zdravnike, ker smo se dobro razumeli.” (TUKAJ)

Kot je dejal, so času covida, ko smo se spopadali z infekcijsko boleznijo, anesteziologi in intenzivisti, kamor sodi tudi sam, nesebično pomagali internistom. “Vsi smo bili požrtvovalni in smo se odlično izkazali, tako zdravniki kot sestre.”

Po poročanju spletne strani Bolnišnice dr. Franca Derganca Šempeter bo Konrad Kuštrin  imel v penziji kot vsak upokojenec premalo časa, saj ima za jesen življenja še kar nekaj načrtov: “V Baški grapi imam domačijo mojih staršev, ki jo počasi obnavljam. Imam vrt, sadovnjak. Imam enega vnuka, eno vnukinjo pričakujem. Torej časa bo prej zmanjkovalo kot ostajalo.” Ni veliko manjkalo, pa bi Konrad Kuštrin namesto zdravnika postal operni pevec: “Zelo mi je pri srcu operna glasba. Tudi pel sem po različnih zborih. V slovenskem pevskem zboru Bazovica na Reki. Tam sem tudi študiral. Potem sem pel v nekaterih lokalnih zborih. Petje sem imel vedno rad. Zborovodja slovenskega pevskega zbora na Reki, ki je bil tudi dirigent v reški operi, mi je dejal, naj se bolj resno posvetim petju. Imel sem štipendijo za medicino, zato sem se posvetil njej. Zavedal sem se, da obojega ne bom mogel resno študirat. Nisem si upal tvegati. Ko se bom spet rodil, pa bom zagotovo pevec.” Leta 2004 je imel hudo prometno nesrečo, čemur je sledilo osem operacij.

Konrad Kuštrin je sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides vodil kar 27 let. Že jeseni 2022 pa ga ni bilo več mogoče videti na pogajanjih. Takrat ga je nadomeščal Gregor Zemljič, nato pa je vodenje Fidesa prevzel Damjan Polh iz izolske bolnišnice. Ni pa zanemarljivo dejstvo, da je pred sedanjo ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel (če izvzamemo premierja Roberta Goloba) ministrstvo vodil ortoped Danijel Bešič Loredan, ki je bil pred vstopom v politiko prav tako zaposlen v šempetrski bolnišnici.

Sicer pa je zanimivo, kako sta jeseni 2022 Fides in Golobova vlada dosegla sporazum o ločenem plačnem stebru v zdravstvu, kar pomeni odmik od enotnega plačnega sistema javnega sektorja. Kuštrin je to potezo takrat pohvalil, saj so si za ta preboj prizadevali več kot deset let. No, dokler ni vlada tega sporazuma gladko poteptala, kar je državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež konec letošnjega februarja povsem odkrito priznal – pred kamerami. In sedaj? Na pomoč naj bi prišla mediacija, a očitno vlada ne dojema ali pa noče dojeti, da gre pri aktualni zdravniški stavki dejansko za boj za staro pravdo …

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine