Piše: G. B.
Ameriška in britanska vojska sta včeraj izvedli več napadov na cilje v Jemnu, ki so pod nadzorom uporniških hutijev. Kmalu zatem je predsednik ZDA Joe Biden sporočil, da je napade ukazal osebno. Britanski premier Rishi Sunak je letalske vojaške operacije označil za samoobrambne, potrebne in sorazmerne. Hutije so Američani in Britanci iz kopnega in zraka napadli v odgovor na njihove napade na ladje v Rdečem morju, poroča ameriška televizija CNN.
“Vojaške sile ZDA so danes po mojem navodilu skupaj z Združenim kraljestvom in ob podpori Avstralije, Bahrajna, Kanade in Nizozemske uspešno izvedle napade na številne cilje v Jemnu, ki jih uporabljajo hutijski uporniki za ogrožanje svobodne plovbe na eni najpomembnejših vodnih poti na svetu,” je v četrtek sporočil predsednik ZDA Joe Biden. Istočasno je izjavo podal tudi Sunak, ki je sporočil, da so v odgovor na hutijsko oviranje mednarodne trgovine v samoobrambi sprejeli “omejene, nujne in sorazmerne ukrepe”.
Zahodne sile odločno vojaško ukrepale
Kot je sporočilo ameriško vojno letalstvo, so v napadih z britanskimi zavezniki napadli več kot 60 položajev hutijev na 16 lokacijah. Ciljali naj bi skladišča s strelivom, poveljniška središča, raketne sisteme in radarje zračne obrambe. Skupno so uporabili več kot sto kosov streliva, navaja britanski BBC. O napadih med drugim poročajo iz prestolnice Sana, pristanišča Hudajda ob Rdečem morju, kraja Damar ter mesta Sada na severozahodu Jemna, ki velja za trdnjavo hutijev. Poleg ZDA in Združenega kraljestva ter držav podpornic so svoj podpis pod četrtkovo izjavo, s katero se zavezujejo k nadaljnji zaščiti pomorskih poti, dale tudi Danska, Nemčija, Nova Zelandija in Južna Koreja.
Bidnova vlada je hutije že dlje časa svarila pred posledicami, če ne bodo prenehali z napadi. V sredo so ZDA dobile podporo tudi v resoluciji Varnostnega sveta ZN, ki zahteva, da se napadi v Rdečem morju nemudoma prenehajo. Hutiji trdijo, da ladijski promet napadajo iz solidarnosti s Palestinci, ki več kot tri mesece trpijo pod izraelsko ofenzivo.
Washington se je doslej od izbruha zadnje vojne med Izraelom in Hamasom 7. oktobra lani izogibal neposrednim napadom na Jemen, ki ga v veliki meri nadzirajo hutiji s podporo Irana, ker ni želel razširiti konflikta po regiji ali povečati napetosti. ZDA so odtlej izvedle več povračilnih napadov na domnevno proiranske oborožene skupine v Iraku in Siriji, Jemna pa doslej niso napadle. Vendar pa so napadi v Rdečem morju začeli resno ogrožati svetovno trgovino in ZDA so že lani sestavile koalicijo držav za obrambo ladij. Biden je navedel, da so napadi hutijev ogrozili Američane in druge, predvsem pa svobodno trgovino. “V 27 napadih na mednarodni komercialni ladijski promet je bilo prizadetih več kot 50 držav. Posadke iz več kot 20 držav so bile v piratskih napadih ogrožene ali zajete kot talci. Več kot 2000 ladij je bilo prisiljenih preusmeriti plovbo. Hutiji so 9. januarja izvedli največji napad doslej – neposredno na ameriške ladje,” je povračilne napade utemeljil Biden. “Ti ciljno usmerjeni napadi so jasno sporočilo, da ZDA in naši partnerji ne bomo dopuščali napadov na naše osebje in da sovražnim akterjem ne bodo dovolili ogrožanja svobode plovbe na eni od najpomembnejših trgovskih poti na svetu. Brez oklevanja bom po potrebi sprejel nadaljnje ukrepe za zaščito naših ljudi in prostega pretoka mednarodne trgovine,” je med drugim sporočil Biden.
V podporo hutijem tudi Rusi?
Vodja hutijev Abdel Malek al Huti je po poročanju CNN zagrozil, da napadi ne bodo ostali brez odgovora. “Za to agresijo na Jemen ni opravičila, saj v Rdečem morju ni bilo nevarnosti za mednarodni ladijski promet (…), tarča pa so bile in bodo ostale izraelske ladje ali tiste, ki plujejo v pristanišča v okupirani Palestini,” pa je na omrežju X zapisal tiskovni predstavnik hutijev. Oglaša se tudi njihov največji zaveznik Iran, češ da so ti napadi kršitev mednarodnega prava, kar bo le še dodatno destabiliziralo regijo.
Teheran, ki velja za tesnega zaveznika jemenskih upornikov, je pričakovano izrazil neodobravanje nad vojaškimi operacijami zahodnih sil. Iransko zunanje ministrstvo je napade označilo za očitno kršitev suverenosti in ozemeljske celovitosti Jemna ter za kršitev mednarodnega prava. Iran je prepričan, da takšni napadi lahko privedejo le do poslabšanja varnostnih razmer in dodatne destabilizacije regije, navedbe iranske tiskovne agencije Irna povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Rusija je v zvezi s četrtkovimi napadi že pozvala k zasedanju VS ZN, ki naj bi potekalo danes dopoldan po krajevnem času v New Yorku, poroča portal ruske tiskovne agencije Tass. Ko je Varnostni svet nazadnje zasedal na temo hutijev, je sprejel resolucijo, ki upornike poziva k ustavitvi napadov na ladje v Rdečem morju. Tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva v Moskvi Marija Zaharova je v današnjem odzivu napade označila kot še en dokaz, kako ZDA in Združeno kraljestvo izkrivljajo resolucije Varnostnega sveta in zaničujejo mednarodno pravo z namenom zaostritve razmer v regiji. Po napadih sta se oglasili še dve preostali stalni članici VS ZN, Francija in Kitajska. Medtem ko je slednja izrazila zaskrbljenost nad razmerami in vse vpletene pozvala k zadržanosti, pa je francosko zunanje ministrstvo krivdo za eskalacijo naprtilo hutijem.
Se pa koaliciji, ki čisti ladijsko pot skozi Rdeče morje, noče pridružiti Španija, ki jo vodi socialistični premier Pedro Sanchez.
Jemen protestira
Na tisoče Jemencev se je danes v znak protesta proti ameriškim in britanskim nočnim napadom na hutijske cilje v državi podalo na ulice prestolnice Sana. Demonstranti so med drugim vzklikali, da jim napadi ne bodo odvzeli poguma, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Jemenska televizija Al Masirah, povezana s hutiji, je prikazala posnetke na tisoče ljudi, ki so se zbrali na ulicah Sane. Vzklikali so, da jim napadi niso in ne bodo odvzeli poguma, tudi če bo to pomenilo svetovno vojno. Poleg Sane, ki jo nadzorujejo hutiji, naj bi demonstracije potekale tudi v kraju Sada na severu države, ki velja za trdnjavo jemenskih upornikov, navaja dpa.
Fajonova ustvarja položaj preklanega jezika
Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je v odzivu na četrtkove napade ameriških in britanskih sil na položaje jemenskih hutijev danes opozorila na nevarnost zaostritev razmer v regiji. Kot je dejala na novinarski konferenci s ciprskim kolegom, ti napadi v regijo vnašajo novo dinamiko, ki da lahko še dodatno zaplete razmere na Bližnjem vzhodu. Fajon je v družbi ciprskega ministra za zunanje zadeve Konstantinosa Kombosa sicer obsodila hutijske napade na mednarodni pomorski promet, ki po njenih besedah posredno vplivajo tudi na Luko Koper. Na to jo namreč opozarjajo slovenski ladjarji, je pojasnila. Slovenija je zato tudi sodelovala pri resoluciji Varnostnega sveta ZN, ki je pozvala k prekinitvi teh napadov, je dodala. Slovenija ne želi eskalacije in poziva k prekinitvi oviranja mednarodnega prometa. Fajon je povedala še, da spremljajo razmere in da se o njih posvetujejo v okviru EU, Nata in VS ZN.
Zanimivo, da se Fajonova ob tem noče izjasniti o upravičenosti ameriških napadov na hutije, ampak se izgovarja med vrsticami, češ da bodo protinapadi Zahoda poslabšali razmere v regiji. S tem pa ustvarja položaj preklanega jezika, da bi ob sicer razmeroma “prozahodnem” stališču še naprej podpirala Palestince.