8.2 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

V Rdečem morju se odpira novo krizno žarišče: Hutiji stopnjujejo pritisk z napadi

Piše: G. B. 

Že nekaj časa potekajo napadi jemenskih upornikov na trgovske ladje v Rdečem morju, kar povzroča veliko škodo in tudi globalno gospodarsko škodo. Razmere se vse bolj zaostrujejo. 

Jemenski hutiji so ponovno napadli več deset trgovskih ladij v Rdečem morju, je v torek zvečer sporočilo centralno poveljstvo ameriške vojske. Dodalo je, da so ameriška in britanska bojna letala sestrelila 18 brezpilotnih letalnikov in tri rakete, izstreljenih z ozemelj, ki jih nadzorujejo jemenski uporniki. Žrtev in škode ni bilo.

Izstrelke hutijev so ameriška in britanska letala prestregla z raketami zemlja-zrak, je še sporočilo poveljstvo (Centcom) in dodalo, da so letala tipa F/A-18 vzletela z letalonosilke USS Dwight D. Eisenhower. V operaciji so po navedbah Centcoma sodelovali tudi trije ameriški rušilci in britansko vojaško plovilo.

To je bil sicer 26. napad hutijev na trgovske pomorske poti v Rdečem morju od 19. novembra. Po oceni Londona je šlo za najobsežnejši napad doslej, poročajo tuje tiskovne agencije.

“Ponoči je rušilec HMS Diamond skupaj z ameriškimi vojaškimi ladjami uspešno odvrnil doslej največji napad hutijev v Rdečem morju,” je v izjavi dejal britanski obrambni minister Grant Shapps. Ob tem je poudaril, da bodo sprejeli potrebne ukrepe za zaščito nedolžnih življenj in svetovnega gospodarstva.

Hutiji, ki ob podpori Irana nadzirajo večji del ozemlja Jemna, po začetku vojne na območju Gaze vse pogosteje napadajo ladje na pomembni pomorski poti v Rdečem morju in Adenskem zalivu. Trdijo, da gre izraz solidarnosti s Palestinci v Gazi, kjer Izrael vodi silovito ofenzivo proti palestinskemu gibanju Hamas.

V luči napadov so ZDA decembra ustanovile večnacionalno pomorsko koalicijo za zaščito ladijskega prometa pred napadi hutijev.

Po tranzitni poti v Rdečem morju poteka do 12 odstotkov celotne svetovne trgovine. Nekateri lastniki velikih trgovskih ladij, denimo danski velikan Maersk, so se zaradi napadov začeli izogibati plovbi po tej poti, kar pomeni daljše in dražje poti okrog Afrike.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine