Piše: C. R., STA
V Trstu bo prihodnji konec tedna potekal festival slovenskih organizacij v Italiji. Na Slofestu, ki ga pripravljajo bienalno, se bo zvrstilo okoli 60 dogodkov, od razstav in predstav do koncertov in pogovorov. Temu so dodali tudi rekreativni program in program za šole. Po besedah organizatorjev želi biti Slofest preplet jezikov.
Slofest želi biti predvsem preplet slovenščine in italijanščine, pa tudi drugih jezikov, ki so prisotni v deželi Furlanija-Julijska krajina, je na današnji predstavitvi programa v Ljubljani povedala Živka Persi, predsednica Zveze slovenskih kulturnih društev (ZSKD), ki festival organizira. Po njenih besedah ga pripravljajo z mislijo na vse starostne skupine.
Če so ga pred desetimi leti zasnovali z željo, da bi svojo dejavnost predstavili prebivalcem in tudi obiskovalcem večkulturnega Trsta, kasneje še Slovencem iz Slovenije, v zadnjih letih ugotavljajo, da so ciljna skupina tudi sami kot narodna skupnost v Italiji, je dodala predsednica.
Med 15. in 17. septembrom so v program, ki bo večinoma zasedel trg sv. Antona, vključili približno 60 dogodkov, ki bodo v glavnem dvojezični, dosegljivi pa bodo tudi na spletu.
Za uvodni dogodek so v torek odprli razstavo Slo graphic design, na kateri se predstavlja osem sodobnih tržaških oblikovalcev, nocoj pa bodo kot uvodni dogodek v Gorici izvedli literarni aperitiv, v katerem bo v prepletu poezije in glasbe mogoče slišati slovensko, beneško, italijansko in furlansko besedo. Še pred uradnim začetkom festivala bodo 13. septembra odprli razstavo o literatu Borisu Pahorju, ki je že bila na ogled v Bruslju in slovenskem državnem zboru.
V literarnem delu Slofesta se bodo spomnili Alojza Rebule in njegovega opusa, o trenutno priljubljenem kriminalnem žanru se bosta pogovarjala Tadej Golob in italijanski avtor Pierluigi Porazzi, predstavil se bo tudi Marko Kravos. Poleg tega se bodo spomnili 500-letnice vrnitve škofa Bonoma v Trst ter predstavili knjigo Vladimirja Martelanca, ki se je bo po napovedih predsednice ZSKD udeležil tudi prvi slovenski predsednik Milan Kučan.
V razstavni del Slofesta so med drugim uvrstili še razstavo o skladatelju in zborovodji Ubaldu Vrabcu, Persi pa je opozorila še na literarno-zgodovinske sprehode, na katerih odkrivajo Trst ne le kot slovensko in italijansko mesto, ampak tudi kot mesto grške, luteranske in drugih skupnosti.
Na koncertih bo mogoče prisluhniti slovenskim pesnicam v Italiji v uglasbitvah Andrejke Možina ter zborom in godbam, ki delujejo znotraj ZSKD, ki sicer združuje 87 slovenskih društev v Italiji. Pripravili so tudi nekaj filmov in predstav ter srečanje s slovenskimi športniki, ki so tekmovali za italijansko državno reprezentanco.
V spremljevalnem delu se bodo predstavile slovenske ustanove v Italiji, kot letošnjo novost pa je Persi omenila še klub zamejskih študentov, ki bo svojim morda bodočim kolegom predstavil študij v Sloveniji.
Slofest se bo nadaljeval novembra, ko bodo v Trstu potekali klavirski dnevi Evropskega združenja klavirskih pedagogov.
Kot je povedal Marko Rupel iz ZSKD, se je festival dobro uveljavil in postal praznik Slovencev v Italiji. Prostovoljne prispevke in izkupiček od prodaje promocijskih izdelkov bodo namenili pomoči prizadetim ob poplavah v Sloveniji. David Stupica iz urada Slovencev v zamejstvu in po svetu pa je povedal, da bo na uradu v petek predaja sredstev, ki so jih v ta namen že zbrali Slovenci v Italiji.