0.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Ukrajinska vojska je prestopila Dneper

Piše: Gal Kovač (Nova24tv.si)

V Inštitutu za študijo vojne (ISW) trdijo, da je ukrajinska vojska vzpostavila položaje na vzhodnem (levem) bregu reke Dneper. To trdijo na podlagi geolociranih fotografij, ki so jih javno objavili ruski vojaški blogerji, in na podlagi pisanj opazovalcev z ruske strani. Pozicije naj bi se nahajale severno od mesta Oleskij. Inštitut ne poroča o obsegu teh pozicij. Trenutno dosegljivi podatki tudi ne zadostujejo za oceno, da bi osvojene pozicije lahko nakazovale začetek velike napovedane protiofenzive. 

Že včeraj smo poročali o tem, da se s prihodom pomladi tudi nezadržno bliža čas za napovedano ukrajinsko protiofenzivo. Po besedah ukrajinskega predsednika čas sicer še ni napočil, ker je njegova država zaenkrat še preslabo oborožena za začetek masovnih operacij. Vojaški analitiki opozarjajo, da začetek protiofenzive zaenkrat še ni mogoč zaradi blata, ki se še ni posušilo. Spet drugi trdijo, da je čas v tem trenutku idealen, ker so se ruske sile upehale v bitki za Bahmut.

O osvojenih položajih na vzhodnem bregu ruski vojaški blogerji pisali že nekaj tednov. Teh podatkov do sedaj ni bilo mogoče neodvisno potrditi, pišejo na ISW, vse do tega trenutka, ko so se pojavila geolocirani posnetki položajev. S pojavo le teh se povečuje tudi verjetnost preteklih pisanj teh istih piscev, ki so navajali, da so ukrajinske sile uspele vzpostaviti oskrbovalne linije z osvobojenimi položaji, kar naj bi bila posledica opešanega topništva ruske vojske in hkrati strateških odločitev, saj naj bi prioretizirali obrambo v urbanih središčih.

Ocena trenutnega stanja na podlagi geolociranih posnetkov. Vir: ISW

Osvojeni položaji so velikega pomena za ukrajinsko stran, saj se ravno s teh položajev izvajajo napadi na mesto Herson. V mestu so na dnevni ravni deležni obstreljevanja z granatami, strelom ostrostrelcev in drugih poskusov oviranja obnove mesta. Položaji na drugi strani reke so pomembni tudi v širši strateški sliki, saj bi omogočili ukrajinski vojski, da “zarije klin” med Rusijo in Krim, pravi profesor in nekdanji ukrajinski minister za gospodarstvo Milovanov.

 

Pirgožin skuša vplivati na Putina
Vodja vojaških plačancev, ki se borijo skupaj z rusko vojsko, Pirgožin, bo zelo verjetno v prihodnjih dneh skušal prepričati ruskega predsednika Vladimirja Putina, da opusti ofenzivne operacije in se osredotoči na obrambo osvojenega ozemlja. V svojem značilno slikovitem slogu je pred dnevi javno povedal, da bi se morala Rusija “zasidrati” v položaje. Vodja in financer plačancev je sicer že pred dnevi klical k premirju, ker se bo po njegovi oceni položaj ruske vojske odslej poslabševal. Rusija zaenkrat sicer še nadaljuje z ofenzivnimi akcijami v regijah Doneck in Lugansk.

Podobno očitno mislijo tudi v ruskem vojaškem poveljstvu, a tega sporočila nsoi sposobni odkrito prenesti Putinu. Ta namreč še vedno vztraja pri ofenzivi, v kateri umira veliko število pogodbenih vojakov, v zameno za izredno malo napredka.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine