Piše: Kulturnimarksizem.si
Intervju z Vladyslavom Kovalchukom, koordinatorjem podporne skupine Intermarium in političnim analitikom, magistrom varnostnih študij na Univerzi Marije Curie-Skłodowske v Lublinu.
Kaj menite, da se bo v prihodnjih tednih zgodilo v Ukrajini, in ali menite, da je ruska invazija, ki jo večkrat napovedujejo številni zahodni mediji, izvedljiva?
Kot je znano, Rusija premika svoje enote k ukrajinski meji, kar velja za pripravo na obsežno posredovanje v Ukrajini. Trenutno so veleposlaništva 22 držav svojim državljanom že priporočila, naj zapustijo Ukrajino ali preložijo potovanje v Kijev ali druga mesta. Veleposlaništva Avstralije, Kanade in ZDA so se odločila evakuirati svoje osebje v Lvov. Namen takšnih ukrepov je bil zmanjšati tveganja, povezana z nevarnostjo eskalacije.
Menim, da obstaja razlaga za takšno ravnanje. Ko se je začela afganistanska kriza, je nastal kaos, povezan z evakuacijo ljudi, ki so delali za Američane in Nato, ter diplomatskega osebja. To je bil razlog za uničujočo kritiko Bidnove administracije.
Razlog, zakaj so se ZDA in druge države odločile zmanjšati število diplomatskega osebja v Ukrajini, je mogoče opredeliti kot poskus, da bi zmanjšale tveganje za življenje svojih državljanov in se izognile nečemu podobnemu kot v Afganistanu. Ta korak je lahko tako preventivni ukrep kot tudi priprava na najhujši scenarij.
Kljub temu moramo brati med vrsticami in poskušati razumeti prave motive Moskve in Vladimirja Putina. Če bi Rusija želela Donbas vključiti v Rusko federacijo, bi Putin to storil že na samem začetku vojne leta 2014. Celovita intervencija je za ruski vojaški proračun zelo draga. Glede na poročilo, znano kot “Putinova vojna”, je prvih deset mesecev ruske agresije v Donbasu Rusijo stalo milijardo dolarjev neposrednih vojaških stroškov, 1,5 milijarde za begunce, ki so se iz Ukrajine preselili v Rusijo, in 55 milijard eonomskih izgub zaradi sankcij in inflacije.
Pobudnik poročila je bil ruski politični nasprotnik Boris Nemcov, ki je bil pred dokončanjem poročila ubit v Moskvi. Donbas je zelo učinkovito orodje za vplivanje na ukrajinske oblasti, saj se družba ne strinja s pogajanji z miličniki, ki jih podpira Rusija, medtem ko skuša Rusija ta pogajanja vsiliti ter doseči mednarodno in ukrajinsko priznanje tako imenovanih ljudskih republik Doneck in Lugansk.
Hkrati želita Nemčija in Francija ponovno vzpostaviti odnose med EU in Rusijo ter poskušata prisiliti ukrajinsko vlado k izvajanju Steinmeierjeve formule, ki vključuje amnestijo za teroriste, izvedbo volitev, pravico do politične avtonomije, lastne milice in sodišč ter pravico do izvolitve v Verkhovno rado (ukrajinski parlament).
Kaj bi za Ukrajino pomenilo sprejetje te formule?
Podpis Steinmeierjeve formule bo Rusiji omogočil, da prepreči vsako strateško odločitev, povezano z evropskim povezovanjem ali članstvom v Natu. Glede na zadnje izjave Rusije se bolj bojijo ukrajinskega članstva v Natu kot vstopa v EU. Če bo Ukrajina sprejela to formulo, bo Rusija lahko začela pogajanja o odpravi gospodarskih sankcij. Za Ukrajino bi to pomenilo, da ne bo mogla voditi neodvisne zunanje politike.
Več si lahko preberete TUKAJ.