10.7 C
Ljubljana
torek, 19 novembra, 2024

Madžarsko in Slovenijo povezujeta mladina in prostovoljstvo

Piše: Zsófia Rácz, namestnica državnega sekretarja za mladino pri ministrici za družine Katalin Novák v uradu predsednika madžarske vlade.

Slovenija in Madžarska postajata več kot le sosedi, saj gradita novo prijateljstvo. Naša predsednika vlad, Viktor Orbán in Janez Janša, se redno srečujeta. Vaš minister Janez Cigler Kralj je bil gost moje ministrice Katalin Novák na demografskem vrhu v Budimpešti. Naši odnosi na ravni mladinske in prostovoljske politike se vedno bolj krepijo.

V času madžarskega predsedovanja Svetu Evrope smo v Budimpešti organizirali dva dogodka, ki so se ju udeležili slovenski veleposlanik v Budimpešti Marjan Cencen, slovenski namestnik veleposlanika Simon Konobelj in Mojca Žerovec z vašega Ministrstva za javno upravo. V čast nam je bilo gostiti predstavnike Slovenije na budimpeškem vrhu o prostovoljstvu in seminarju o mladinski politiki. Na teh dogodkih je postalo jasno, da se lahko drug od drugega veliko naučimo. Zato sem se odločila, da med predsedovanjem Slovenije Svetu Evropske unije 8. in 9. decembra obiščem Ljubljano in Lendavo (Lendva).

Obisk Ljubljane je bil zame veliko več od preprostega obiska čudovite prestolnice ponosnega evropskega naroda v Srednji Evropi; imela sem občutek, kot da sem se vrnila tja, kjer se je vse začelo. Ljubljano sem prvič obiskala leta 2018, ko sem bila mladinska delegatka Organizacije združenih narodov za Madžarsko. Takrat sem bila govornica na Mladem blejskem strateškem forumu (YBSF) in bilo mi je v čast, da sem lahko predstavljala madžarsko mladino v odnosu do institucij OZN. Tokrat pa sem se vrnila, da bi zastopala madžarsko vlado kot namestnica državnega sekretarja za mladino, in sicer z ambicioznim ciljem: spodbujati tesnejše povezave med našima državama na področjih, za katere sem zadolžena, to sta področji mladinske politike in prostovoljstva.

Po konstruktivnem delovnem zajtrku pri veleposlaniku Madžarske v Ljubljani Andorju Ferencu Dávidu sem imela priložnost izmenjati izkušnje z direktorico Urada Republike Slovenije za mladino Dolores Kores in s tremi kolegi z vašega Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, direktorico Mojco Pršino, generalnim direktorjem Dušanom Mikužem in vodjo službe Špelo Štern Jelenc. Jasno je, da nas povezuje veliko skupnega; skrbimo za prihodnost Slovenije in Madžarske, ki je odvisna od tega, na kakšen način bomo mladim generacijam v naših domovinah omogočili, da so postanejo uspešne. Pri tem prizadevanju nas povezuje skupna predanost mladim iz Porabja (Rábavidék) in Pomurja (Muravidék).

Med srečanjem z županom Janezom Magyarjem in predsednikom Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti Ferencem Horváthom sem se na lastne oči in ušesa prepričala o tem, kar sem prebrala in slišala o Sloveniji. Gre za državo v Karpatskem bazenu, v kateri so Madžari izjemno spoštovani. Enako velja tudi za mlade.

Med pogovorom s predsednikom Pomursko madžarskega mladinskega društva Teodorjem Vargo sem izvedela, da je bilo društvo priznano kot mladinska organizacija v javnem interesu in nacionalna mladinska organizacija. Gre za dve pomembni priznanji in upam, da se bomo na Madžarskem lahko nanju ustrezno odzvali, tako da se bomo še bolj osredotočili na podporo mladim, ki živijo in delajo in študirajo v Porabju (Rábavidék).

Kot smo ugotovili med razpravo, je v obeh državah veliko primerov dobrih praks, ki jih lahko delimo drug z drugim. Na področju mladinske politike me je navdušil vaš sistem državno subvencioniranega univerzitetnega študija, ki nadarjenim, a ekonomsko ogroženim mladim v Sloveniji omogoča, da si med študijem zagotovijo cenovno ugodna stanovanja. Podoben pristop imamo tudi na Madžarskem, saj menimo, da ekonomska stiska ne bi smela omejevati nadarjenosti. Med našimi dobrimi praksami sem izpostavila štipendijo Stipendium Peregrinum, ki nadarjenim mladim Madžarom omogoča študij na najboljših univerzah na svetu, pri čemer so kriti vsi glavni stroški, vključno s šolnino in stanovanjem. Če obstajajo za to dobri razlogi, jo je teoretično mogoče uporabiti tudi za študij na vaših odličnih univerzah v Sloveniji in iskreno upam, da se bodo mladi Madžari odločali za vaše univerze. Prav tako upam, da se bo več mladih Slovencev v prihodnosti odločilo za nadaljnji študij na Madžarskem.

Prostovoljstvo je še eno politično področje, na katerem se lahko Madžari in Slovenci veliko naučimo drug od drugega in si izmenjujemo izkušnje. Kar zadeva prostovoljstvo, smo oboji mnenja, da gre za sredstvo za dosego določenega cilja; s prostovoljstvom mlajše generacije pridobivajo izkušnje pri prevzemanju odgovornosti. Zelo me je navdušil vaš projekt prostovoljnega gasilstva, priložnost, ki je mladim na voljo v vsakem večjem mestu v Sloveniji. Za primerjavo sem kot dobro prakso predstavila naš projekt družbeno koristnega šolskega dela, ki mladim Madžarom omogoča pridobivanje izkušenj na področju družbeno koristnega dela in jim s tem lahko pomaga pri izbiri poklica. Zato sem še posebej hvaležena, da sem lahko obiskala Slovenijo ne le v času slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije, temveč tudi v letu 2021, ki smo ga na Madžarskem razglasili za “madžarsko leto prostovoljstva”, kar kaže na velik pomen prostovoljstva znotraj naše družbe.

Na splošno sem mnenja, da so izzivi in sanje mladega dekleta iz Lendave (Lendva) enaki izzivom in sanjam mladega fanta, ki odrašča v Monoštru (Szentgotthárd): vsi si želimo, da bi naš skupni dom v Evropi, v Karpatskem bazenu, postal najboljši kraj na svetu za življenje, študij, delo in ustvarjanje družine. Če se zavedamo, da je tisto, kar nam je skupno, veliko večje od tistega, kar nas ločuje, in se odločimo za tesnejše sodelovanje na področju mladine in prostovoljstva, potem na podlagi vtisov, ki sem jih o mladih dobila med svojim obiskom, verjamem, da ni izziva, s katerim se ne bi mogli spopasti. Köszönöm szépen, Szlovénia, hvala lepa, Slovenija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine