0.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 13 januarja, 2025

Je Kitajska demokratična država?

Piše: Jože Jan

Avgusta 2008 sta nasmejana George W. Bush in njegova žena Laura ponosno ploskala na košarkarski tekmi v Pekingu med olimpijskimi igrami, ki so potekale v kitajski prestolnici. Peking bo februarja gostil zimske olimpijske igre. A tokrat je situacija povsem drugačna. ZDA so ta teden napovedale diplomatski bojkot olimpijskih iger, kot kazen za kršitve človekovih pravic Ujgurov in omejevanje svoboščin v Hongkongu.

Čeprav bodo na zimskih olimpijskih igrah na Kitajski sodelovali športniki, se iger ne bo udeležil noben višji uradnik Združenih držav Amerike, še manj sedanji predsednik Joe Biden. Diplomatskemu bojkotu so se do sedaj Washingtonu pridružili še Kanada, Avstralija in Združeno kraljestvo.

Leta 2008 je Kitajska uporabila olimpijske igre, da bi prepričala svet, da je svetovna velesila, Zahod pa je na Kitajsko pritiskal, naj izvede demokratične reforme in dokaže spoštovanje človekovih pravic. Leta 2021 je Kitajska druga  največja sila na svetu in že dosega ZDA. Peking je pri obrambi svojih interesov veliko bolj odločen kot pred štirinajstimi leti. Kitajska trdi, da je njihov politični sistem demokracija in celo veliko boljša od ameriške.

Medtem ko so ZDA prejšnji teden pripravile  Vrh za demokracijo ob sodelovanju mnogih držav, je Kitajska – ki na ta dogodek ni bila povabljena – organizirala svoj mednarodni forum o demokraciji z udeležbo politikov in strokovnjakov iz več kot 120 držav. Izdali so tudi knjigo z naslovom: »Kitajska: Demokracija, ki deluje«. Kitajsko zunanje ministrstvo je predstavilo poročilo, ki kritizira stanje ameriške demokracije. Kitajski državni mediji so ves teden poudarjali vrline kitajskega sistema in izpostavljali težave ameriškega. »Popolna kitajska ljudska demokracija ni demokracija, ki se pojavi, ko greš na volitve, a se takoj potem deaktivira,« je izjavil Le Yucheng, namestnik zunanjega ministra.

 

Vir: El País, Španija

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine