Piše: Borut S. Pogačnik
V torek, 26. oktobra, se v Državnem zboru sprejema nov predlog Zakona o igrah na srečo, ki bo v celoti ogrozil vse invalidske in humanitarne organizacije v naši državi. Po predlogu, bi namesto dveh prirediteljev iger na srečo, imeli zdaj kar pet takšnih prirediteljev, kar bo v celoti razpršilo prihodke od iger na srečo s posebnim poudarkom tudi na tem, da se dobički tovrstnih tujih prirediteljev usmerjajo v njihove matične države, kjer imajo svoje sedeže. Na ta način bi bil oškodovan ne samo državni proračun, ampak bi to pomenilo tudi popoln razpad obstoječega načina financiranja invalidskih, humanitarnih in športnih organizacij, ki se zdaj financirajo preko Loterije Slovenije in Športne loterije, ki sta domicilna prireditelja iger na srečo in tako v domači državi plačujeta vse davke in prispevke.
Ob tem je zanimivo, da sistema, v katerem bi sredstva igralcev za sodelovanje v loterijskih igrah zbiralo več prirediteljev, ne poznajo nikjer v Evropi ali v svetu. To namreč ni le negativno z vidika škodljivih družbenih posledic (skokovit porast zasvojenosti in kriminala), pač pa je tudi ekonomsko popolnoma nesmiselno in neučinkovito. Vprašati se je torej treba, zakaj želi predlagatelj tega zakona uvesti, v urejen in socialno angažiran sistem, nove prireditelje, ki bi ogrozili najbolj ranljive skupine prebivalstva?
Že v zadnji številki Sporočevalca, smo navedli veliko število invalidskih in humanitarnih organizacij, ki protestirajo zoper sprejetje novega zakona, v tem času pa smo prejeli še na desetine podobnih protestov slovenskih humanitarnih organizacij, kamor spadajo tudi številni zavodi in druge ustanove, ki se neposredno in posredno financirajo iz obeh loterij. Politično pa je seveda tudi takšen predlog popolnoma nesprejemljiv, saj vemo, da gre za obsežno volilno telo, ki ga predstavljajo osebe ranljivih skupin s svojimi najbližjimi sorodniki ter seveda tudi s številnimi prijatelji, ali če povemo po domače, gre za 500.000 volivk in volivcev.
V Združenju invalidov – Forumu Slovenije, ki je že od lanskega 16. marca na široko odprlo vrata za vse ranljive skupine ter uvedel Dežurno psihosocialno službo za pomoč in oporo tem skupinam v naši državi, se brez ostanka, pridružujemo nasprotnikom tega zakona. Splošno je znano, da je Združenje invalidov – Forum Slovenije (ZIFS) že od prvih odmerkov dostopnega cepiva v naši državi naredilo največjo mogočo propagandno akcijo in močno prispevalo k precepljenosti, kakršno pač imamo.
Poudariti je tudi potrebno, da so tako invalidi, bolniki in druge ranljive skupine zelo ozaveščeni o vseh protikoronskih ukrepih in da se jih, z redkimi izjemami, tudi absolutno držijo. Tudi na različnih zborovanjih, ki so usmerjena proti ukrepom epidemije, je le redko opaziti predstavnike teh skupin, saj so vsi globoko ozaveščeni o pomenu preventive, kar zadeva epidemijo, in o znanstvenih dosežkih stroke, k čemer je tudi izjemno pripomoglo Združenje invalidov – Forum Slovenije s svojimi številnimi radijskimi oddajami, kjer smo v zadnjem letu in pol, gostili vse pomembne strokovnjake, politike in uporabnike številnih posebnih socialnih programov, ki jih izvajajo tako invalidske kot humanitarne organizacije.
Sprejem tega zakona, pa bi pomenil popoln zaton vseh teh programov, saj ni skrivnost, da bi te organizacije morale zapreti vrata in prenehati s svojim delom, ki pa bi ga težko nadomestil kdo drug, saj je v svetu znano, da to delo najbolje opravljajo organizacije same, ki tudi najbolj poznajo tovrstne specifične težave svojih uporabnikov.
Zato, spoštovane poslanke in poslanci Državnega zbora RS, trkamo ne samo na vaša vrata, ampak tudi na vaša srca, da energično nasprotujete temu zakona, ki ne prinaša za najbolj ranljive skupine prav nič dobrega, ampak samo njihovo izginotje z obnebja slovenske socialne politike!
Borut S. Pogačnik je predsednik Združenja invalidov – Foruma Slovenije (ZIFS), vodja Dežurne psihosocialne službe za pomoč in oporo ranljivim skupina v RS od 16.3.2020 naprej, sociolog, psihoterapevt, publicist in socialni delavec z več desetletnimi izkušnjami na področju mentalnega zdravja.