Piše: G. B.
V novi številki revije Demokracija pišemo o cepljenju proti covid19, kar je najpomembnejši projekt sodobnega časa. Razkrivamo, da premierja Janšo napadajo izključno zaradi obrambe konservativnih vrednot, pišemo tudi o nepravilnostih na Šahovski zvezi Slovenije, pred katerimi si predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel zatiska oči, saj je v afero vpleten evropski poslanec Milan Brglez. Pišemo o pekrskih dogodkih v času pred osamosvojitvijo ter o odprtih vprašanjih glede naselitve Slovanov. Objavljamo rezultate ankete, ki potrjujejo neupravičenost gonje proti tedniku Demokracija zaradi glose Aleksandra Škorca. Objavljamo intervju z dr. Janezom Žlakom ter poslancem SNS Dušanom Šiškom ter opozarjamo na to, da želi Gregor Golobič na vrh DeSUS ustoličiti nekdanjega poslanca SMC Igorja Zorčiča. Z Demokracijo boste vedeli več!
Cepljenje proti COVID-19 je največji, najbolj zahteven in najbolj pomemben projekt današnjega časa ne le v Sloveniji, ampak tudi v svetu, poudarja minister za zdravje Janez Poklukar. Na vprašanja prebivalcev o njem lahko ustrezno odgovorijo samo strokovnjaki, ki poznajo sestavo cepiva in njegovo učinkovanje v telesu, je dejal na nedavnem posvetu Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS).
Minister za zdravje Janez Poklukar je zagotovil, da si bo prizadeval, da bodo posveti o cepljenju proti COVID-19 stalnica, saj bo le tako mogoče motivirati dovolj ljudi za cepljenje. To pa bo pripomoglo k večjemu deležu cepljenih in tako h kolektivni imunosti, je izjavil na nedavnem virtualnem posvetu o cepljenju proti COVID-19 v organizaciji Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS).
Cepljenje je v svetu zdaj v polnem teku, je poudarila vodja svetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Bojana Beović, ki je tudi predsednica zbornice. V svetu je po njenih besedah na prvem mestu po deležu prebivalcev, ki so prejeli vsaj en odmerek cepiva, Izrael, saj je takšnih že nekaj več kot 60 odstotkov. V Sloveniji je z enim odmerkom cepljena približno tretjina ljudi. Večji bo delež cepljenih, manj ukrepov bo potrebnih za zajezitev epidemije, je poudarila.
Celoten članek si lahko preberete v novi Demokraciji!
V novi Demokraciji še preberite:
Intervjuji: dr. Janez Žlak, Dušan Šiško in Luciano Cunha
»Rezultati portfelja kažejo relativno uspešno poslovanje družb v upravljanju SDH v danih okoliščinah,« je v pogovoru za Demokracijo ocenil dr. Janez Žlak, predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki upravlja s kapitalskimi naložbami države. Poslanec SNS Dušan Šiško pa je komentiral dogajanje v državnem zboru. »Od Kula se razlikujemo po tem, da mi resnično želimo, da se v Sloveniji dela za dobro države,« nam je dejal. Brazilski stripar Luciano Cunha pa je za naš tednik povedal, da ne moreš biti hkrati zrel moški in komunist.
Janšo rušijo, ker brani konservativne vrednote
Levičarji so v petek ponovno noreli po Ljubljani in zahtevali odstop vlade Janeza Janše. Tokrat so se jim pridružili Palestinci, Hamasovci, pristaši teroristične organizacije, ki so grozili tako slovenski vladi kot državi Izrael. Iz posnetkov protesta je tudi razvidno, da jim je napotke dajal organizator protesta Jaša Jenull, sin vrhovnega državnega tožilca Hinka Jenulla. Kmalu zatem so odjeknili streli pred Judovskim kulturnim centrom na Križevniški ulici v Ljubljani. Zavladala je panika, saj so bili malo pred tem pred parlamentom pripadniki Palestincev in tistih, ki podpirajo teroristično organizacijo Hamas.
Milan Brglez vpleten v afero, Tomaž Vesel gleda stran
Inšpektorat za šolstvo in šport je pri Šahovski zvezi Slovenije, ki ji predseduje evroposlanec Milan Brglez (SD), ugotovil nenamensko porabo javnih sredstev ter o tem obvestil policijo in finančno upravo! Vprašanje pa je, zakaj tega ni ugotovil že Tomaž Vesel, predsednik Računskega sodišča RS, ko je bil opozorjen na to, ampak je svojemu političnemu sopotniku očitno skušal zavarovati hrbet, vendar neuspešno.
Odprta vprašanja glede naselitve Slovanov
Že nekajkrat smo v člankih o koreninah slovenstva opozorili na včasih nedosledna stališča »uradne« zgodovinske stroke, ki je velikokrat obvisela v kleščah ideologij – pa ne samo komunistične, pač pa tudi nekdaj močnih ideologij pangermanizma in panslavizma. Ko so začeli njihove že standardne argumente o naselitvi Slovanov izpodbijati nekateri sicer ljubiteljski zgodovinarji pa tudi poklicni zgodovinarji iz tujine, so se nekateri zgodovinarji začeli opirati na tezo, da je govorjenje o slovenstvu pred 19. stoletjem absurd, saj naša nacionalna identiteta do takrat sploh ni obstajala.
Pekrski dogodki konec maja 1991
Pekrski dogodki so bili prvi odkriti oborožen konflikt med J(L)A, ki je v Jugoslaviji v tistem času (maj 1991) v bistvu že prevzela oblast in slovensko demokratično državo, ki je pripravljala razglasitev samostojnosti in imajo svojo predzgodbo. Po razorožitvi TO, so bila, z namenom zavarovanja ukrepov nastajajoče slovenske države, sprva ustanovljena jedra vojaškega odpora, nato vojska Slovenije, ki je dobila dokončno obliko v Manevrski strukturi narodne zaščite.
Bralci Demokracije plebiscitarno: Revija ne spodbuja nestrpnosti!
Bralci Demokracije so zadovoljni tako z obliko kot z vsebino revije. S plebiscitarno večino tudi menijo, da revija ne spodbuja sovraštva in nestrpnosti, kot ji to očitajo progresivni mediji, tožilstvo in samooklicani medijski strokovnjaki. To je pokazala raziskava zadovoljstva med bralci revije Demokracija, ki jo je izvedla agencija Parsifal. Bralci so se izrekli tudi glede glose Aleksandra Škorca, ki je lani decembra sprožila vihar.
Zakaj ne maram Kučana
V letošnjem letu je tov. Milan Kučan praznoval 80 let. Posvečenih mu je bilo kar nekaj pozornosti. Izkazali so se predvsem njegovi najzvestejši somišljeniki in sopotniki, ki so mu menda pripravili pravi zbornik in v njem zapisali svoje misli. V medijih, ki so mu blizu in ga celotno njegovo zgodovino podpirajo pa je imel kar nekaj intervjujev.
Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!
Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!